Tuzemská podnikatelská sdružení vládní reformu přivítala. Přesto podle nich není dostatečně razantní.Hospodářská komora považuje přijatou reformu za první z kroků nutných k vytvoření předpokladů pro snižování deficitu státního rozpočtu. Tvrdí to prezident komory Jaromír Drábek.
Tuzemská podnikatelská sdružení vládní reformu přivítala. Přesto podle nich není dostatečně razantní.
Hospodářská komora považuje přijatou reformu za první z kroků nutných k vytvoření předpokladů pro snižování deficitu státního rozpočtu. Tvrdí to prezident komory Jaromír Drábek. Za nejpřínosnější označuje snižování přímých daní, progresivity daně z příjmu a nápravu některých problematických opatření. Například institutu minimálního základu daně pro živnostníky či zrušení povinnosti vlastnit registrační pokladnu s fiskální pamětí, která měla platit od 1. ledna 2008.
Komora naopak kritizuje některá procesní pochybení, kvůli nimž byly do reformy na poslední chvíli zapracovány formou poslaneckých iniciativ některé další dílčí návrhy. „Přílepky, které neprošly odbornou diskuzí, by neměly být předmětem hlasování o tak závažném materiálu, jakým je reforma veřejných financí. Týká se to například některých změn v oblasti zdravotnictví,“ uzavírá Jaromír Drábek.
Za převážně pozitivní považuje schválenou verzi reformy veřejných financí i Unie malých a středních podniků. „Pokles daňové zátěže pochopitelně přivítají všichni, včetně malých a středních podnikatelů. Každé snížení daně z příjmu právnických osob více podporuje podnikatelskou aktivitu a zvyšuje atraktivitu České republiky pro investory,“ říká předseda unie David Šeich. Za výbornou zprávu považuje zvýšení hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 milionů korun ročního obratu.
Pozitivní dopady na malé a střední podnikatele budou mít podle Šeicha především opatření, která směřují ke zpružnění trhu práce: „Chceme připomenout, že právě za tuto nepružnost je Česká republika opakovaně kritizována Evropskou unií i Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj.“
„Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě upozorňoval na akutní potřebu reformy veřejných financí.
Schválený návrh nenaplnil představy o ambiciózní a rychlé změně, ale představuje výrazný posun v porovnání s nynějším stavem,“ hodnotí viceprezident svazu a personální šéf Škody Auto Martin Jahn.
Zaměstnavatelé podle něj od reformy očekávali snížení vedlejších nákladů práce, zjednodušení daňové soustavy pro právnické osoby a rovnoprávný vztah mezi daňovým poplatníkem a správcem daně. Schválená reforma je v tomto směru podle jeho slov málo ambiciózní. „Pozitivní je, že se lidé dozví, kolik za ně zaměstnavatel odvádí. Rovněž oceňuji zejména zavedení stropů na sociální a zdravotní pojištění, zrušení daně z dividend ze třetích zemí a změny ve vyplácení některých sociálních dávek,“ dodává Jahn.
„Máme obavu, aby nakonec po propočítání všech změn nedopadly osoby výdělečně činné hůře, než za současného stavu,“ říká předseda pražského Sdružení podnikatelů a živnostníků Jiří Víšek. „Stačí už to, že platby na sociální a zdravotní pojištění by neměly být nadále součástí nákladů, ale zvýšil by se o tyto částky daňový základ,“ dodává.
Podle Víška není rovněž šťastné, že neprošlo zrušení řady výjimek. Někteří podnikatelé tak budou platit vyšší daně, jiní je kvůli výjimkám platit nemusejí, což se především týká velkých zahraničních investorů. „Mrzí mě rovněž, že poslanci nezvedli hranici pro plátcovství DPH alespoň na dva miliony korun, protože jeden milion obratu má dnes již kde kdo. Nemluvě o tom, že po zvýšení DPH a zavedení ekologických daní se obrat i u těch nejmenších podnikatelů opět rapidně zvýší,“ upozorňuje na další problém.
Nárůst snížené sazby DPH a zavedení ekologických daní pak může podle Víška vést k tomu, že řada podnikatelů se nebude moci vyrovnat s dalším stlačováním nákladů, aby dokázala udržet ceny, a může mít problémy. „Buď to bude řešit dalším snižováním zisku, a tam kde to nebude možné, prostě bude muset skončit.“ Za zvláště ohrožené odvětví považuje restaurační a pohostinské služby či prodej potravin.