PSALI JSME PŘED 15 LETY1992Nejdůležitějším rozhodnutím Výroční valné hromady Sdružení podnikatelů je aktivní vstup na politickou scénu ČSFR. Sdružení však i nadále zůstane apolitickou organizací. Politická strana vznikne nezávisle vedle Sdružení, a bude mít za cíl získat rozumný počet poslaneckých míst.
Nejdůležitějším rozhodnutím Výroční valné hromady Sdružení podnikatelů je aktivní vstup na politickou scénu ČSFR. Sdružení však i nadále zůstane apolitickou organizací. Politická strana vznikne nezávisle vedle Sdružení, a bude mít za cíl získat rozumný počet poslaneckých míst.
Během jednání valné hromady do sálu za potlesku účastníků vešla legenda podnikání a člen sdružení Tomáš Baťa, následován ministry Tomášem Ježkem a Janem Vrbou. Přišli okamžitě z aktu podepsání smlouvy mezi Československem a firmou Baťa, která zakotvuje okamžité objednávky na 670 000 párů obuvi, přičemž 90 000 jich bude z exportu a zbytek vyrobí různé továrny v Československu.
POSELSTVÍ MINISTRŮ
Slavnostní části výroční valné hromady se zúčastnili zástupci vlády, poslanci, zástupci některých politických stran, sdružení podnikatelů Ruska, Holandska a Německa. Nejvíce se pochopitelně očekávalo od reprezentantů vlády a parlamentu.
Místopředseda vlády ČR Jan Stránský uvedl, že pro rok 1992 je velmi omezená podpora podnikání z rozpočtu. Proto se hledají mimorozpočtové metody. Jednou z nich by měla být Českomoravská záruční a rozvojová banka, která bude poskytovat záruky za úvěry. Česká vláda do této banky hodlá vložit 90 milionů korun. Sdružení podnikatelů vyjádřilo snahu směřovat do této banky veškeré finance z různých fondů.
Ministr Karel Dyba uvedl, že stejně jako v jiných zemích, i v Československu musí být podporovány malé a střední podniky. Nejdůležitějším sdělením ministra Tomáše Ježka byla informace o oddlužení některých státních podniků. Večer bylo na reprezentantech Sdružení podnikatelů vidět, že mají za sebou perný den, ale snaha o aktivní ovlivňování hospodářské politiky Československa je silný motiv.
Profit č. 3/1992