Menu Zavřít

Podnikatelé: stát musí začít šetřit

4. 5. 2010
Autor: profit

Hospodaření České republiky se kvůli světové hospodářské krizi propadlo do hlubokých schodků, které navyšují už tak nemalý dluh státu.

Autor: Martin Siebert

Ze statistiky Ministerstva financí vyplývá, že státní dluh Česka činil na konci roku 2007 pouhých 29 procent hrubého domácího produktu, ale na konci roku 2009 už to bylo 35,6 procenta. Kvůli rekordnímu schodku v letošním roce, kdy má deficit dosáhnout více než 163 miliard korun, toto číslo ještě naroste. Ekonomové i pravicoví politici varují, že pokud stát nezačne výrazně šetřit, můžeme dříve či později následovat země jako Maďarsko, Lotyšsko nebo Řecko. Obavy vyjadřují i podnikatelé. I když připouštějí, že bezprostřední nebezpečí státního bankrotu Česku zatím nehrozí, nemusí to být v budoucnu nereálná hrozba, pokud stát nezačne rozumněji hospodařit. Více k tématu čtěte zde.

Anketa Profitu: Je hrozba státního bankrotu jen planým strašením?

NE

Zuzana Slámová spolumajitelka G&B beads

Důvodem je neustálé navyšování výdajů státního rozpočtu, zrychlující se tempo zadlužování a odsouvání problémů do budoucna.

NE

Josef Pilát majitel Bystřické truhlárny

Finanční situace státu je těžká, ale bude záležet na tom, jak dopadnou volby. Pokud vyhrají ti, kteří rozdávají, nemusí být státní bankrot jen hrozbou.

ANO

Jakub Bernady spolumajitel Conti Real Čeladná

Není to reálná hrozba. Ale je dobře, že odborníci předem varují, co nám může v budoucnu hrozit, pokud nebudeme s penězi nakládat opatrněji.

NE

Petr Balek spolumajitel Dvoru Kostomlaty

Není to jen strašení, taková situace může v budoucnu nastat. Když si někdo půjčuje, musí počítat s tím, že to jednou bude muset splácet.

MM25_AI

ANO

Jakub Brandalík spolumajitel Lightway

Doufám, že nezbankrotujeme, protože ve volbách nedopustíme, abychom dopadli jako Maďarsko. Ale bankrot může být pro náš další vývoj prospěšný.

  • Našli jste v článku chybu?