Zástupci podnikatelské sféry v Bruselu vyjadřují zklamání nad výsledky summitu, jehož cílem bylo kriticky vyhodnotit dosavadní ekonomickou strategii Evropské unie a dát jí nový dech. Z prvních reakcí je naopak patrná spokojenost organizací, které zastupují zájmy odborů a ekologů.
Členské státy propásly podle podnikatelů příležitost nadřadit hledisko konkurenceschopnosti nad ostatní ohledy a soustředit hospodářskou strategii Unie na několik stěžejních cílů. Vadí jim zpochybnění směrnice o liberalizaci služeb i rozvolnění paktu stability.
Dvoudenní schůzka nejvyšších představitelů zemí Evropské unie, která proběhla minulý týden v úterý a středu v Bruselu, opustila dosavadní takzvanou Lisabonskou strategii. V ní si Unie v roce 2000 stanovila cíl stát se do deseti let nejvýkonnější světovou ekonomikou. Místo předehnání USA se chce Evropa nyní soustředit na samotný hospodářský růst a vytváření pracovních míst. Členské státy se zavázaly, že tyto záměry převedou do domácí politiky a umožní jejich pravidelné hodnocení Evropskou komisí.
Pozměněná verze Lisabonské strategie nyní mimo jiné navrhuje snižování státní podpory podnikům a její přesměrování do výzkumu, inovace a vzdělávání. Hovoří také o zavedení plně fungujícího vnitřního trhu služeb v Unii při současném zachování evropského sociálního modelu. Podniky se mohou těšit na omezování administrativní zátěže a snižování nákladů na zřizování firem, čemuž by měla pomoci metoda „jedné přepážky“. Mezi další priority patří přístup co největšího počtu firem a obyvatel k širokopásmovému připojení na internet či investice tří procent HDP do vědy a výzkumu.
Francie, Německo a Itálie si na summitu vynutily reformu Paktu stability a růstu, který členským zemím stanoví povolenou hranici pro rozpočtový schodek a státní dluh. Právě zmíněné země mají v posledních letech potíže s naplňováním paktu. Reforma rozšiřuje okruh okolností, při nichž lze překročit tříprocentní deficit veřejných financí, a prodlužuje období, po něž může tento stav trvat. *
Foto popis| Francouzsků prezident Jaques Chirac móže bůt spokojenů.
Foto autor| foto: ČTK