Podnikatelská důvěra v Británii vystoupila na nejvyšší úroveň za 18 měsíců, firmy ale mají problém nalézt kvalifikované pracovníky. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 1500 společnostmi v květnu provedla banka Lloyds. Index důvěry se zvýšil na 24 procent, a byl tak na dvojnásobku v porovnání se situací před rokem, těsně po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie.
Index zohledňuje očekávané tržby, zakázky a zisky. Jeho průměr za 25 let existence je 23 procent.
Podíl firem, které uvedly, že pro ně bylo v posledním půlroce obtížné najít kvalifikovanou pracovní sílu, činil 52 procent. To je nejvíce za deset let. V lednu, kdy byl vydán předchozí průzkum banky Lloyds, to bylo 31 procent. Podíl firem, které hlásí problém s hledáním zaměstnanců pro nekvalifikovanou práci, vzrostl ze 14 na 26 procent.
Jaký bude další osud Mayové? Přečtěte si komentář Daniela Deyla
„Přestože podniky mají problémy s najímáním kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků, podnikatelé očekávají vyšší tržby i zisk a také růst počtu zaměstnanců,“ uvedl představitel banky Tim Hinton.
Při pohledu na jednotlivé sektory jsou ale výsledky průzkumu nejednoznačné. Vyšší úroveň důvěry byla od ledna zaznamenána ve čtyřech z šesti podnikatelských sektorů, zejména díky růstu poptávky britských spotřebitelů. V centru obav je pak nestálý kurz britské měny.
BBC doplňuje, že podle poslední předpovědi britské obchodní komory bude hospodářský růst Británie v nejbližších letech slabý a do roku 2020 nepřekročí 1,5 procenta ročně.
Čtěte více o Velké Británii: