Státy hladovějící po příjmech jdou po podnicích se sídlem za jejich hranicemi
Společnosti se dlouho hrnuly do míst s nízkými daněmi jako Delaware a Jižní Dakota. Tyto daňové výhody však mohou být brzy ohroženy. Státy, které by v příštích dvou letech mohly dosáhnout rozpočtového schodku v celkové výši padesáti miliard dolarů, se usilovně snaží získat hotovost a je možné, že budou od společností žádat více peněz – dokonce i od těch, které mají sídlo mimo jejich hranice. „Státy shánějí peníze všude možně,“ říká Richard D. Pomp, profesor právnické fakulty Connecticutské univerzity. „Jestliže se o tuto otázku nestaraly, tak budou.“
Čelní představitelé Massachusetts právě dostali zelenou od nejvyššího soudu tohoto státu, aby vybírali daně od velkého množství firem se sídlem jinde. Loni tento stát podnikl kroky, aby vybral přes dva miliony dolarů v podobě daní od obří kartové společnosti Capital One Financial. Stát tvrdil, že společnost Cap One vydělala velké množství peněz od majitelů kreditních karet, kteří mají v Massachusetts bydliště, a měla proto zaplatit daně z příjmů.
Společnost Cap One to odmítla a obrátila se v této věci na Odvolací daňovou komisi (ATB). Argumentovala tím, že ve státě nemá pobočku ani kancelář, což je tradiční norma pro výběr podnikové daně z příjmů. Společnost Cap One v březnu prohrála spor i následné odvolání u Massachusettského nejvyššího soudního dvora. „Nejistota a břemeno plynoucí ze snahy dodržovat normy jednotlivých států znamenají velké nesnáze pro podniky, které se snaží překonávat ekonomické důsledky svých rozhodnutí,“ uvádí Ryan Schneider, prezident společnosti Cap One pro kartové služby.
Cap One žádá Nejvyšší soud USA, aby tento případ projednal. Ujme-li se vrcholný soudní orgán USA této věci – a rozhodne-li ve prospěch společnosti – mohl by zastavit celonárodní pohyb směrem ke zdanění společností, jež mají sídlo v nějakém jiném státě unie. Nejvyšší soud USA však nemusí mít pro Cap One pochopení. V roce 2007 soudci odmítli přezkoumat podobný případ týkající se firmy MBNA, kterou teď vlastní Bank of America. Soudy v Indianě rozhodly, že tato firma vydávající kreditní karty dluží daně z poplatků a úroků placených místními držiteli karet. Podobně jako společnost Cap One neměla ani MBNA ve státě kancelář. Rozdíly mezi oběma případy nejsou významné, vysvětluje advokát Donald M. Griswold z Washingtonu (D.C.), který v této věci zastupoval MBNA. Proto, jak uvádí, „je mizivá šance,“ že Nejvyšší soud bude případ společnosti Cap One projednávat.
Pokud se po stopách Massachusetts vydají další státy, nebude odvětví kreditních karet jediné, které se ocitne tváří v tvář vyššímu daňovému výměru. Daňoví experti a právníci se domnívají, že státy možná půjdou i po pojišťovnách, on-line maloobchodních firmách, výrobcích softwaru a dalších společnostech, jež působí převážně v jednom státě, ale zákazníky mají v celých Spojených státech amerických. Počátkem letošního roku Newyorský nejvyšší soud podpořil státní zákon, který vyžaduje, aby Amazon.com a další on-line maloobchodní firmy účtovaly daň z obratu i zákazníkům z jiných států unie. „Závažnou otázkou je, zda člověk musí platit daně tam, kde není fyzicky přítomen,“ říká Walter Hellerstein, profesor právnické fakulty Georgijské univerzity. „Pro firmy to je otázka obrovských peněz.“
Jak obrovských? Daňoví úředníci státu Massachusetts odhadují, že budou moci inkasovat od společností dodatečné daně ve výši 20 milionů dolarů po soudním rozhodnutí týkajícím se společnosti Cap One a po dalším proti firmě Toys „R“ Us. Podle nedávné studie firmy Ernst & Young to je ve státě, který loni vybral podnikové daně z příjmů ve výši miliardy dolarů, významná částka. „Jde o otázku, jíž by státy měly věnovat pozornost,“ míní Kevin Brown, generální rada massachusettského ministerstva financí. „V sázce je hodně peněz.“
BOX
20 milionů USD
Výše dodatečných daní, o nichž se stát Massachusetts domnívá, že je bude moci inkasovat po dvou nedávných soudních rozhodnutích
Pramen: massachusettské ministerstvo financí
Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
PŘEKLAD: Jiří Kasl