Menu Zavřít

Podpořené inovace

8. 4. 2019
Autor: Euro.cz

Raiffeisenbank nabízí ve spolupráci s Evropským investičním fondem zvýhodněné financování

Celé čtvrtstoletí – tolik let působení v České republice oslavila vloni významná rakouská finanční instituce Raiffeisenbank. Dnes patří k nevýznamnějším hráčům na tuzemském bankovním trhu a kromě fyzických osob se zaměřuje na firemní klientelu. V této oblasti si banka vloni připravila zajímavou novinku – ve spolupráci s Evropským investičním fondem (EIF) nabízí od loňského podzimu zvýhodněné financování inovativních projektů pro malé a střední firmy. „V rámci programu InnovFin mohou české firmy v příštích dvou letech získat úvěr se zvýhodněnou úrokovou sazbou a nižšími požadavky na zajištění. Klienti mohou čerpat úvěr jak v českých korunách, tak v eurech,“ vysvětluje ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina.

Podpora komise

Finanční prostředky ze zvýhodněného úvěru jsou určeny k financování inovativních investic do vývoje či implementace nových nebo podstatně vylepšených produktů, procesů a služeb.

Raiffeisenbank poskytuje zvýhodněné úvěry se zárukou EIF v rámci iniciativy EU InnovFin Finance for Inovators s finanční podporou z programu Evropské komise Horizont 2020. Zájemce o úvěr musí doložit stejné dokumenty, jako když žádá o běžné firemní financování. Stejná je také časová náročnost. Pro vyhodnocení míry inovativnosti je potom třeba blíže popsat investiční záměr. Vše s EIF následně vyřizuje Raiffeisenbank, takže klient při podpisu smlouvy pouze stvrzuje, že souhlasí s tím, aby byl jeho úvěr podpořen z fondů Evropské unie.

„Úvěr je určen pro malé a střední podniky do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů eur nebo celkovou účetní bilancí do 43 milionů eur, případně pro společnosti až do 500 zaměstnanců. Konkrétní zvýhodnění úrokové sazby pro klienta je individuální, nicméně klient automaticky získává záruku Evropského investičního fondu kryjící 50 procent úvěrového rizika,“ upřesňuje podmínky Štětina s tím, že úvěr lze čerpat až do výše více než 190 milionů korun (7,5 milionů eur).

Bez inovací to nepůjde

Téma inovací je pro Česko klíčové v zajištění budoucí hospodářské prosperity.

Podle OECD je totiž Česká republika zatím jen průměrným inovátorem a ve střednědobém horizontu bude nutné zlepšit její inovační schopnosti.

„Nejrizikovějším problémem českého hospodářství je z dlouhodobého hlediska nízká přidaná hodnota a relativně malá produktivita práce. Její současná úroveň je přibližně o 20 procentních bodů nižší, než předvídal předkrizový trend. Propad růstu produktivity po roce 2008 navíc nebyl do dnešní doby napraven. Stojí za tím zejména orientace české ekonomiky na zpracovatelskou produkci s relativně nízkou přidanou hodnotou,“ vysvětluje analytik Raiffeisenbank František Táborský.

I proto se program InnovFin setkal se zájmem českých firem. Raiffeisenbank tak v rámci programu poskytla úvěry již ve výši téměř 400 milionů korun a úvěry za dalších 200 milionů jsou v přípravě (stav ke konci března 2019 – pozn. red.). „Primárně se jedná o investiční úvěry, ale jsme schopni zrealizovat i provozní financování,“ říká Václav Štětina s tím, že banka díky tomuto programu například financovala výstavbu nové plně automatizované mrazírenské haly, kde technické řešení bylo zaměřeno také na energetickou úspornost. „Dále jsme financovali společnost, která se specializuje na výzkum a experimentální vývoj v oblasti přírodních a technických věd. Cílem investice bylo ověření průmyslového využití biotechnologie, která jako první na světě využívá v průmyslovém měřítku stoprocentní odpad – použitý fritovací olej – pro výrobu biopolymeru PHB, biologicky odbouratelného plastu,“ doplňuje další příklad Václav Štětina.

Raiffeisenbank v rámci programu InnovFin poskytla českým firmám úvěry ve výši téměř 400 milionů korun a úvěry za dalších 200 milionů jsou v přípravě.

MM25_AI

V dobré kondici Raiffeisenbank vloni dosáhla rekordních výsledků hospodaření ?? Meziroční růst klientských úvěrů o deset procent na 234 miliard korun ?? Meziroční růst klientských vkladů o 7,6 procenta na 271 miliard korun ?? Meziroční růst celkových aktiv o 7,3 procenta na 362,5 miliardy korun ?? Meziroční růst čistého zisku o 19,1 procenta na 3,36 miliardy korun

  • Našli jste v článku chybu?