palubní deník
Předvolební šturm prezidentských kandidátů přináší leckdy zajímavé informace. Vyjma byznysmena Tomáše Chrenka podpořil Jana Fischera částkou padesát tisíc korun právník a bývalý vysoký policejní důstojník František Zelenický. Na jeho podpoře by asi nebylo nic špatného, kdyby Zelenický nebyl býval v minulosti v úzkém kontaktu s kmotrem Františkem Mrázkem. „Zelenický se stal šéfem tuzemské pobočky Interpolu a funkci musel opustit o dva roky později, když policejní odposlechy odhalily jeho časté telefonáty s Mrázkem a Provodem, jejichž bankovní tunely se v té době už policie snažila rozkrýt,“ napsal o Zelenickém například v roce 2006 týdeník Respekt.
Janu Fischerovi věnoval shodně jako Zelenický 50 tisíc korun generál Andor Šándor. „Považuji Jana Fischera za slušného člověka a politika, který v případě zvolení bude důstojným reprezentantem naší země. Jako bývalý voják z povolání jsem přesvědčen, že se dobře zhostí funkce vrchního velitele ozbrojených sil,“ konstatoval Šándor na Fischerových webovkách. Šándorova podpora Fischerovi je trochu s podivem, protože Šándor má výrazně blíž k ODS, pro jejíhož šéfa v minulosti pracoval jako bezpečnostní poradce.
Ekonoma Vladimíra Dlouhého, tentokrát jen slovně, podpořil například bývalý fotbalista Karel Poborský. „Osobně znám Vladimíra Dlouhého několik let, sledoval jsem ho však již v 90. letech jako politika,“ uvádí na webových stránkách prezidentského kandidáta Poborský. Nejštědřejším, tentokrát finančním podporovatelem Dlouhého je s částkou dva miliony korun majitel společnosti Unicorn Vladimír Kovář. Myslí na něj i kolega z vojny – podnikatel z Bardejova Milan Alexovič: „Vladimíra Dlouhého znám od roku 1977 z vojny. Sleduji jeho kariéru a jsem si jistý, že by byl velmi dobrým prezidentem své vlasti. Láďo, držím palce a budu vybízet své známé v ČR.“
To Miloši Zemanovi přispěli dvaceti tisíci zemědělci z Hoštic, 50 tisíci někdejší bratr v politické zbrani a nově majitel velkopenzionu v Jeseníkách Jaroslav Palas, který nedokázal doložit, kde na finančně náročnou stavbu vzal. Sto padesát tisíc korun Zemanovi věnoval také byznysmen z potravinářství Zdeněk Toman a stejnou sumu přihodil Tomanův partner – právník Ivan Kozel. Na vysvětlenou: Zdeněk Toman patří do vlivné české rodiny. Otec byl komunistickým ministrem zemědělství, bratr prvním náměstkem stejného resortu, jen v porevolučním čase. Společně se Tomanové v devadesátých letech zúčastnili privatizací významných potravinářských podniků. Inu, i sponzoři mohou o prezidentských kandidátech leccos napovědět.