Za devatero horami a devatero řekami leží tajemná magická zahrada, kde žijí v mechu skřítci a víly. Staví si tam zdobené domky ze dřeva a kamene se zahrádkami plnými vonících květů, skrz něž občas probleskne světýlko. Protože se tam ale nikdo nikdy nedostal, musí si běžní smrtelníci vystačit s wellness zahradou hotelu Sen, která pohádkové městečko nápadně připomíná.
Ve zdejších chaloupkách čekají na návštěvníky různé druhy saun a jiné relaxační zážitky pro všechny smysly. Hotel se saunovým světem se nachází jen za jedinou řekou, a sice v meandrech Sázavy hned pod zámkem v Senohrabech, a za designem labyrintu uliček a zeleně stojí architektonické studio Reaktor z Prahy.
Celý hotel obklopují lesy, které samy o sobě tvoří magické zákoutí, což je ještě podpořeno skutečností, že do zahrady se vchází přes tmavé sklepní chodby hotelu. „Příchodem do zahrady se otevírá zcela jiný prostor se snovou atmosférou, místo odpočinku a relaxace,“ popisuje v autorské zprávě jeden z architektů, Jakub Heidler.
Středem poetické zahrady je jezírko s odpočívárnou a oranžerií porostlou popínavými rostlinami. Z jejích stropních světlíků přepadávají kapradiny směrem k zemi, kde leží saunové truhly s ochlazovacími kameny. Okolí pak doplňuje drobná architektura se zákoutími, odkud sem tam vykukují lehátka a křesílka.
Magická zahrada jako celek působí fantazijním dojmem, který na někoho může mít velmi uklidňující vliv, podle mnohých lidí se ale už pohybuje na hranici kýče. Přece jen je jako vystřižená z dětské knížky - umělý park plný pokladů totiž leží v ladovském kraji.
Nádech, výdech, zklidnit mysl
„V zahradě je klid a prostor pro vlastní mysl, čerpat energii lze nejen ze stromu života, ale z každé tajemné saunové truhly, jezírka i různých zákoutí zahrady. Klienti tu zažijí nádherné výhledy na okolní kopce a lesy, výlety do podvědomí, mohou prožít všechny své emoce a zpomalit dech,“ komentuje Lukáš Vondráček, hlavní architekt společnosti Infinit, který se spolu s architektonickým studiem Reaktor na návrzích podílel.
Jednotlivé sauny se od sebe liší vzory na dřevěné fasádě – pokrývá je laťování, jež svou podobou naznačuje, co se bude skrývat uvnitř. Interiéry jsou pak pastvou pro všechny smysly. Sauny se zahřívají na různé teploty a v závislosti na tom se upravuje i vlhkost vzduchu, vůně a hudba. Celý zážitek podporuje sezení na lavicích z masivního dřeva, geometrické kompozice na stěnách a jemné náladové osvětlení. „Nejvíce dekorovaná je sauna ceremoniální, určená k setkávání a kolektivnímu prožitku. Zářící kameny zahalené nepravidelnými deskami slouží pro ochlazení po saunování i jako zázemí sauna-mistrů,“ vysvětluje Jan Kačer, druhý architekt ze zmíněného studia. Ceremoniální prostor podle něj pojme až 60 lidí.
Krajinu zahrady dále rozvíjí bludiště cestiček a posezení ve svahu s romantickými zašívárnami. Některé z nich nabízí obzvlášť intimní atmosféru díky tomu, že jsou latěmi odděleny od hlavního prostoru. Důležitá místa označují LED žárovky zabudované do záhonů, které nasvěcují traviny a kleč. Orientaci pomáhají také kovové runy, jež pulzují jemnou září. Kdo je blíže prozkoumá, zjistí, že hledí na saunové truhlice. Hlavním orientačním bodem magického lesa je ale vzrostlý muchovník stylizovaný do podoby stromu života.
Z pohádky do pohádky
„Celý saunový svět v Senohrabech je navržený jako fantazijní labyrint v zarostlé zahradě, cesta za oddychem od každodenních starostí,“ shodují se architekti. Park dle jejich návrhu dokončili stavitelé vloni a rozkládá se na celkem třech tisících čtverečních metrech. Jednotlivé domky tvoří unikátní modulární kontejnery Fagus, které jsou obloženy dřevem ze všech stran a mají zelené střechy. Jejich výrobce se chlubí tím, že patří k největším firmám svého druhu na českém a slovenském území a že používá pouze ekologicky recyklovatelné materiály. Uvnitř buněk se skrývá například bylinková sauna s dekorem květin na zdech nebo sauna medová, jejíž rezavý dřevěný strop svými organickými vlnami připomíná hnízdo lesních včel.
Klasiku pak představuje finská sauna, kterou personál nechává vyhřívat až na 95 stupňů. Na stropě zavěšené kusy dřevěné dýhy a ovocné vůně zase přivítají návštěvníky sadové sauny a proměnlivé světlo i teplota jsou pro změnu typické pro tepidarium. Úplnou novinku představuje sauna solná, kterou hotel otevřel v lednu. Objekt prošel předloni celkovou rekonstrukcí a nyní se na stránkách pyšní, že je postaven v souladu se zásadní feng shui.
Poblíž saun samozřejmě nesmí chybět prostor pro ochlazení. V zimě k tomu slouží prosté jezírko, ale když v létě vystoupají teploty tak vysoko, že vyběhnout z rozpálené sauny ven by ničemu nepomohlo, mohou návštěvníci využít takzvané ochlazovky – to jsou kóje připomínající jeskyně, kde ze skály vyvěrá ledový pramen. Resort Infinit zároveň nabízí i saunové ceremonie či masáže a celé snové zážitkové balíčky. Ty se skládají většinou z pobytu v hotelu Sen s bohatým menu v restauraci a výše zmíněných procedur.
Je to jen začátek
„Do našich nových wellness center jsme se rozhodli vkládat unikátní příběh přirozeně inspirovaný daným místem, jeho atmosférou a okolím,“ vysvětluje záměr Vlastislav Novotný, majitel sítě wellness Infinit. Ta své služby provozuje kromě Senohrab i v Praze a Brně.
V případě hotelu Sen je pohádková zahrada jen první etapou chystaného relaxačního komplexu. Venkovní saunový svět se posléze stane součástí veřejné zóny, která se oddělí od SPA centra, jež bude sloužit majitelům zážitkových balíčků a klientům masáží.