Co je pohledávka?
Pohledávkou označujeme právo věřitele požadovat po dlužníkovi plnění vyplývající z určitého závazku. Tímto závazkem může být například smlouva nebo faktura. Vůbec nejčastěji se setkáváme s pohledávkami peněžitými, což znamená, že má dlužník povinnost zaplatit finanční dluh. Pak ale existují i nepeněžité pohledávky, přičemž většinou jde o povinnost vykonat nějakou činnost.
Vznik pohledávek
Pohledávka může vzniknout:
- finanční půjčkou (spotřebitelským nebo hypotečním úvěrem),
- objednáním služeb či zboží,
- uzavřením nájemní smlouvy.
Pohledávka vzniká ve chvíli, kdy je vystaven daňový doklad. Podle doby splatnosti existují:
- krátkodobé pohledávky – splatnost je do 12 měsíců,
- dlouhodobé pohledávky – splatnost je delší než 12 měsíců.
Zánik pohledávek
K zániku pohledávky dochází nejčastěji splněním závazku dlužníka. Mezi další situace, kdy může dojít k zániku pohledávky, patří:
- promlčení pohledávky,
- prominutí pohledávky,
- nahrazení jinou pohledávkou,
- nemožnost splnění pohledávky,
- vzájemné vyrovnání pohledávek a závazků (zápočet pohledávek, kompenzace).
Pohledávka nikdy nemůže zaniknout promlčením. Promlčení pohledávky znamená, že věřitel již nemá právo domáhat se na dlužníkovi plnění, nicméně pohledávka jako taková stále existuje.
Druhy pohledávek
- Nedobytné pohledávky – neuhrazené z důvodu platební neschopnosti dlužníka nebo bezvýsledného vymáhání,
- pochybné pohledávky – pohledávky, u kterých se již předpokládá neproplacení,
- sporné pohledávky – dlužník s pohledávkou nesouhlasí a neuznává ji, případně jde o pohledávku vymáhanou soudně,
- zajištěné pohledávky – zajištěné majetkem dlužníka,
- nezajištěné pohledávky – nezajištěné majetkem dlužníka,
- vykonavatelné pohledávky – pohledávky, jejichž splnění je možné vynutit pomocí soudu či exekutora,
- nevykonavatelné pohledávky – pohledávky, jejichž existence nebyla přiznána žádným pravomocným rozhodnutím.
Jak funguje vymáhání pohledávek?
Splatnost pohledávky bývá často určena smlouvou, což znamená, že má věřitel v okamžiku splatnosti pohledávky právo požadovat vyrovnání závazku. Jako první se obvykle posílá písemná upomínka, ve které je vyčíslena přesná dlužná částka.
Pokud dlužník nereaguje na upomínku, věřitel může podat žalobu. Ta se podává k okresnímu soudu, pod který spadá trvalé bydliště či místo pobytu dlužníka. Nutno podotknout, že i když soud rozhodne ve prospěch věřitele, dlužníka to ani tak nemusí donutit k placení.
Dalším krokem je pak výkon rozhodnutí (exekuce), neboť soudní rozsudek má charakter exekučního titulu. Je ovšem nezbytné, aby byl opatřen doložkou právní moci a vykonatelnosti. Exekuční řízení je zahájeno podáním exekučního návrhu, který se dává přímo exekutorovi. Zde hraje velmi důležitou roli ještě členění pohledávek na:
- přednostní,
- nepřednostní.
Přednostní pohledávky musí být vždy hrazeny přednostně. Jde například o:
- výživné,
- daně,
- pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti a na veřejné zdravotní pojištění,
- náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví,
- náhrady újmy způsobené úmyslnými trestnými činy.
Mezi nepřednostní pohledávky pak patří všechny ostatní pohledávky, které nejsou uvedeny v zákoně jako přednostní:
- nezaplacené úvěry a půjčky,
- neuhrazené faktury za energie,
- nezaplacené nájemné,
- nezaplacené platby za nákupy na splátky či leasing,
- pokuty,
- další pohledávky, které nejsou považovány za přednostní.
Vymáhání pohledávky je nutné řešit vždy včas, aby nedošlo k jejímu promlčení. Obecná promlčecí lhůta je stanovena na tři roky a začíná běžet ode dne, kdy mohlo být právo uplatněno poprvé. Jiná promlčecí lhůta platí v případě majetkového práva, kde se jedná o 10 let.
V případě řešení úpadku dlužníka formou insolvenčního řízení je klíčové, aby věřitelé přihlásili své pohledávky včas. Většinou se jedná o dvouměsíční lhůtu, která začíná běžet zahájením insolvenčního řízení. Přihláška pohledávky do insolvenčního řízení se podává k insolvenčnímu soudu.
Další možností uspokojení pohledávek je takzvané postoupení pohledávky třetí straně (postupníkovi). Existují společnosti, které se specializují na odkup nesplacených pohledávek. Postupník se poté tedy stává novým věřitelem dané pohledávky.
Co jsou opravné položky k pohledávkám?
Opravné položky k pohledávkám tvoří důležitou část účetnictví. Figurují jako vůbec nejčastější opravné položky. Jejich úkolem je vyjádřit přechodné snížení hodnoty majetku (pohledávky). Opravné položky vznikají v návaznosti na zásadu opatrnosti v případě, kdy má účetní pochybnosti o úhradě pohledávky. V žádném případě ovšem nesmí jít o pohledávky promlčené či vzniklé mezi spojenými osobami.
Kdy se využívá odpis pohledávek?
Odpis pohledávek je možný u těch, které odběratel nechce prokazatelně uhradit (prokazatelně nedobytné pohledávky). V tomto případě dochází k úplnému vyřazení pohledávky z účetnictví, čímž se odpis zásadně liší od opravných položek. Účetní jednotka přistupuje k tomuto řešení v případech, kdy by byly náklady na vymáhání pohledávky vyšší než případný výnos. Také jde o vhodné řešení, pokud již došlo k promlčení pohledávky.