Menu Zavřít

Pohledy ze střechy světa

19. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Jaké jsou největší potíže a naděje odvětví?

BusinessWeek se zeptal největších es technologické říše na jejich názory ohledně budoucnosti svého oboru, na množství inovací a ekonomické výhody, které mohou IT přinést Bill Gates ===== Microsoft =====
Jak bude vypadat zotavení technologií?
Jestli si někdo myslí, že se vracíme tam, kde jsme byli koncem devadesátých let, tak se hluboce mýlí. Výdaje na technologie už nikdy nedosáhnou takové úrovně. Ekonomika zažívá všeobecný růst. Objevil se posun k užívání technologií, jež pracovníkům poskytují více možností. Dochází také k posunům směrem k dodavatelům, kteří nabízejí opravdu ucelená řešení. Takže tu máme spoustu zajímavých trendů, které představují značné příležitosti k růstu pro společnosti, jako je Microsoft. To však ještě neznamená velký zisk. Období, v němž se teď nacházíme, je normálnější než to, ve kterém jsme byli tenkrát.

Dá se z toho vyvodit, že technologické odvětví dozrálo? Technologie budou mít i nadále značný vliv. Náklady na výpočetní techniku a na to, co získáte z hlediska hodnoty softwaru, klesají neuvěřitelným způsobem. Proto existuje spousta dříve nerealizovatelných scénářů včetně takových, které se v období internetové bubliny nafukovaly a zveličovaly, ale nakonec se staly reálnými. Většina opravdu zásadních průlomů – například efektivní e-commerce nebo oblast spolupráce – nás teprve čeká.

Znamená rozhodnutí vyplácet dividendu a uvolnit do oběhu namísto opcí omezené akcie, že se z Microsoftu stala zralá, pomalu rostoucí společnost? Ne. Očividně jsme dnes větší než před 25 lety. Pokud jde o růst v procentech, zažili jsme dlouhá období, kdy jsme rok co rok rostli o šedesát procent. Nejsme žádní nováčci. Jestli si to lidé začali uvědomovat až teď, je to trochu divné. Relativně vzato jsme velmi hodnotná společnost. Ziskoví jsme ale jen tehdy, když inovujeme. Musíme inovovat opravdu hodně, abychom dokázali tak velkou firmu posouvat kupředu. A v příštích pěti letech nás v tomto ohledu čeká víc inovací než v kterémkoli jiném pětiletém období v historii naší společnosti.

Které oblasti porostou nejvíce? Podívejte se na business intelligence, pracovní procesy, spolupráci, komunikaci v reálném čase – a to je jen to nejzjevnější. Jak zajistit bezpečnost a snadnou ovladatelnost všech vnitřních podnikových systémů? Jak usnadnit tvorbu aplikací webových služeb, které boří hranice uvnitř firmy i mezi podniky? Když teď máme tak rozsáhlou internetovou konektivitu, nebylo by možné nakupovat, prodávat a plánovat nějak jinak? To je zatím nenaplněný sen. Před námi stojí úkol tohle všechno podstatně zjednodušit. Michael Dell

Dell

Je už technologické odvětví vyzrálé? Vývoj technologií nevykazuje žádné známky zralosti. Stačí se podívat na nanomateriály, fotoniku, nebo uhlíkové nanotrubice, na všechno, co se děje kolem nových druhů energie, na materiály, které tak nezatěžují životní prostředí – nových technologií rozhodně není nedostatek. IT se zralosti neblíží ani zdaleka. Jistě, obchodní modely a konkurenční firmy se konsolidují, ale příznaky zralého odvětví, jež se obejde bez inovací, chybí.

Jak se stavíte k tvrzení Nicka Carra, že technologie už velkým firmám nezajišťují konkurenční výhodu? V podnikání může být cokoli bezednou černou dírou, nebo konkurenční výhodou podle toho, jestli v tom jste opravdu špatní, nebo opravdu dobří. A odvětví informačních technologií je často chápáno nesprávně. Máte spoustu lidí, kteří nevědí, co dělají, a nedělají to moc dobře. Pro nás představují IT obrovskou výhodu. Pro Wal-Mart, General Electric a mnoho dalších společností technologie jsou a dál budou obrovskou výhodou. Znamená to snad, že do nich prostě lijete peníze a ven se valí zlato? To samozřejmě ne, stejně tak můžete všechno totálně zpackat.

CARLY FIORINA

===== ===== ===== ===== Hewlett-Packard

Jak se mění inovace v oboru? V devadesátých letech se inovace točily kolem špičkových, všehoschopných aplikací. Technologie se pokládala za univerzální odpověď na spoustu problémů. Ale technologie není samospasitelná. Nejdůležitější budou takové inovace, kterým já říkám inovace v rámci fundamentálních schopností a fundamentálních struktur – ten druh inovací, které dokážou propojit systémy a sítě do jednoho celku. Příkladem může být bezpečnost, mobilita nebo obsahově bohatá média. Tyto inovace vyžadují systémový přístup. Také vyžadují velký záběr a rozsah, a proto jsme přesvědčeni, že se toto odvětví bude konsolidovat do menšího počtu větších celků.

Bude technologické zotavení spočívat spíš v tom, že budou firmy lépe využívat současné vybavení, nebo že budou kupovat to nejlepší a nejnovější? Firmy si uvědomují, že dosavadní investice do IT se jim dostatečně nevracejí. Takže se mnoho z nich snaží návratnost zvýšit, než začnou investovat znovu. Právě to je jedním z důvodů, proč tvrdím, že technologie porostou ve srovnání s HDP jen dvojnásobně a ne pětinásobně.

Co se stane, když IT porostou oproti HDP dvojnásobně? Znamená to, že přežijí jen někteří. Pořád to ještě může být vynikající odvětví. Dvojnásobek růstu HDP není vůbec špatný. A pro Hewlett-Packard, společnost s tržbami 73 miliard dolarů, která podniká ve 167 zemích světa, je to odvětví přímo úžasné. To ale také znamená, že se kvůli rostoucím nárokům zákazníka zvyšuje laťka a někteří ji pak nepřeskočí. Takže ubude vítězů.

Brání něco technologickému zotavení nabrat plnou rychlost? Celkový stav ekonomiky hraje nesmírnou roli. Kapitálové investice přicházejí jen tehdy, když mají lidé důvěru v ekonomiku. Kromě toho je nutnost investovat do technologií skutečné peníze stejně nevyhnutelná jako to, že slunce vyjde každé ráno. Steve Jobs

Apple Computer, Pixar

Mnoho technologických společností snížilo výdaje na výzkum a vývoj, protože si myslí, že růst odvětví zpomaluje. Vy ne. Proč? Posledních pár letech zažily technologie propad, ale to nemá nic společného s jejich budoucností. Spousta společností se rozhodla snižovat stavy a možná to pro ně bylo lepší. My jsme se rozhodli jinak. Věřili jsme, že pokud budeme zákazníkům dál nabízet vynikající produkty, budou nám dál otvírat své peněženky. A právě to jsme udělali. Vyráběli jsme víc nových produktů než kdy předtím a Apple je jednou z pouhých dvou firem, které v oblasti PC vydělávají.

V jaké oblasti Apple inovoval? Stačí se podívat na iPod (přehrávač digitální hudby – pozn. red.). Za posledního čtvrt roku jsme prodali tři sta tisíc kusů. Jen pro srovnání – celkem jsme prodali asi 750 tisíc přístrojů – takže pokud se na každý iPod díváte jako na počítač za 400 dolarů, znamená to nárůst prodeje o čtyřicet procent. Přitom je to úplně nová kategorie výrobků.

Neznepokojuje vás nedostatek nových nápadů u ostatních firem? Rozhlížím se kolem sebe a jsem ohromený, kolik úspěšných mladých firem vidím. Podívám se na eBay a žasnu. Vidím Google a zírám. To jsou opravdu nadějné firmy, a nikoli pouze podniky s jediným produktem – skutečné obchodní společnosti. Už teď jsou větší než některé velké podniky z minulosti. Takže si myslím, že internetový boom výrazně ovlivnil nesprávné hodnocení mnoha lidí.
Pokud odhlédneme od internetového šílenství, pak se současná rychlost inovací nijak zvlášť neliší od té v posledních dvaceti letech. Osobně vidím, že ze současného propadu vzejde zotavení a mnoho novinek. Vidím některé velice silné společnosti, které vznikly v těchto opravdu těžkých časech. A vidím také mladé výhonky rašící na univerzitách. Jsem optimista.

Ve spolupráci s hudebním průmyslem vytvořil Apple vlastní onlinovou hudební prodejnu iTunes, která rychle dosáhla úspěchu. Myslíte si, že hudební průmysl dělá správně, když žaluje své zákazníky, kteří pirátsky kopírují hudební nahrávky po internetu? Krást hudbu není správné a já chápu, když se lidé rozčilují, že jim někdo krade duševní vlastnictví. Samotný bič ale není řešením, takže pracujeme na lepším produktu.
Hudební průmysl je založen na prodeji nechráněných CD, která dokáže přečíst i naprosto tupý CD přehrávač, jenž nerozpozná pirátskou nahrávku. Řešením je konkurovat různým službám pro sdílení hudby, jako je KaZaA, a porazit je. A právě o to se snažíme. Jeff Bezos

Amazon.com

V jaké fázi se nachází internet jako technologie? Přirovnal bych to k počátkům elektrických spotřebičů. Internet a věci, které z něj vzejdou, jsou teď někde na úrovni první elektrické pračky firmy Hurley z roku 1908. Ještě nebyla vynalezena elektrická zásuvka, ani klasický vypínač.

Které technologie dnes pokládáte za nejzajímavější? Například všechno, co se děje kolem nelicencovaného pásma – nejznámější je technologie Wi-Fi. Ta vám umožní být neustále bezdrátově připojený. Cokoliv, co lidem zjednoduší připojení k internetu, má pro nás ohromný význam.

Co třeba kosmické lety? Jednu začínající firmu v tomto oboru už financujete. Sponzoruji Blue Origin, začínající společnost pro výzkum vesmíru. Chceme se pokusit přispět k bezpečnějšímu a levnějšímu cestování lidí do kosmu. Budeme jen malým kolečkem velkého stroje, který plní obtížný a náročný technický úkol.

Budou technologie pro Amazon i nadále výhodou? Jelikož sami vyvíjíme nové technologie, můžeme svým zákazníkům nabízet lepší služby. Je to pro nás výhoda? Přirozeně. Ovšem pokud teď usneme na vavřínech, tak si ji příliš neužijeme. Musíte prostě pořád inovovat. Jeff Immelt

General Electric

Jsou technologie pro General Electric důležité? Pro naše podnikání představují naprostou nutnost. GE se orientuje primárně na poskytování služeb a naše produktivita nestojí ani tak na investicích do nových závodů a vybavení jako na technologiích. Naše technologické investice mají v průměru dvacetiprocentní návratnost a obvykle činí asi 2,5 až tři miliardy dolarů ročně.

Jaké technologie budou klíčem k budoucnosti? Obrovský dopad by mohlo mít bezdrátové připojení. Neuvěřitelné množství našich lidí pracuje v těsném kontaktu se zákazníkem – prodejci, stejně jako servisní pracovníci. Zvýšení jejich produktivity je pro mne prioritou číslo jedna. Bezdrátové připojení pro nás bude klíčové. Sam Palmisano

IBM

Jaké plyne z propadu technologického trhu poučení pro zotavení a případný další boom? To hlavní, co jsme se z tohoto propadu naučili, je skutečnost, že teď je pánem zákazník. Jsme svědky velkého přesunu moci mezi informačními technologiemi a zbytkem podnikání. Úspěšné budou ty technologické společnosti, které se naučily naslouchat svým zákazníkům a chápat jejich problémy. Nevykládejte si to špatně – technologie je i nadále důležitá. Do výzkumu a vývoje investujeme každoročně miliardy dolarů – a za posledních deset let jsme získali víc patentů než deset našich největších konkurentů dohromady – a neděláme to jen jako akademické cvičení. Ale výzkum se teď řídí spíš tím, co lidé potřebují, než jen tím, co je možné.

Jaký dopad bude mít konsolidace na start-upy a na inovace? Mám určitou obavu – ne z konsolidace odvětví, ale z možné přehnané reakce na nedávné výstřelky. Pochopte prosím, podle mne je od státu naprosto fér, když na firmy uvaluje odpovídající dohled a trvá na řádném vedení podniků, zejména v případě společností podobné velikosti a dosahu jako IBM. Ale když jste začínající firma s třiceti zaměstnanci, nemusíte mít dost kapacit, abyste zvládli všechno, o čem se teď vážně uvažuje. Když to s kontrolou a regulací přeženeme, když na firmy uvalíme příliš velké břemeno a moc byrokracie, může to zbavit lidi chuti riskovat a potlačí to podnikatelského ducha.
Navíc to může narušit rovnováhu velmi choulostivého ekosystému – rovnováhu mezi rizikovými investory, podnikateli, akademickou obcí a průmyslem – která celá desetiletí přinášela obrovskou míru inovací a ekonomického růstu. Chápeme, že zlepšení podnikových kontrolních a řídicích mechanismů je důležité, ale všeho s mírou.

Budou USA v čele další fáze rozvoje internetu? Spojené státy mají i nadále bezkonkurenční ekosystém průmyslu informačních technologií, akademické obce a podniků ochotných rychle přejímat nové technologie, o obecné tendenci k inovacím ani nemluvě. Americká vláda se snaží udržet USA na špici technického vývoje. Ovšem inovace nejsou vrozeným, dědičným právem Ameriky a jakákoli snaha je takto definovat ignoruje realitu globálního konkurenčního boje o cokoli, zákazníky počínaje a myšlenkami konče.
Přecházíme od „mezinárodního“ podnikání k „nadnárodnímu“. Například IBM má třicet softwarových laboratoří po celém světě. Naše výzkumná pracoviště naleznete v šesti různých zemích včetně Číny a Indie. Už dlouho jsme globální společnost do morku kostí a to přináší ohromné výhody našim zákazníkům a akcionářům, a obrovské příležitosti pro špičkové talenty z celého světa. John Chambers

Cisco

Jak světlé jsou zítřky z pohledu technologií? Co se týče jejich budoucnosti, jsem určitě optimistou a nepochybuji o tom, že budou hrát významnou roli v růstu naší životní úrovně a produktivity práce. Již nyní přicházejí další vlny aplikací a nových řešení, které změní elementární podnikové procesy do takové míry, jakou si lidé jen těžko umí představit. Virtuální organizace propojená sítí bude další převratnou změnou od vynálezu montážní linky. Tentokrát se nebude týkat jen výroby, ale všech podniků a vlád.

Očekáváte, že technologie budou nadále výrazně zvyšovat produktivitu? Stojíme teprve na počátku toho, co může tato produktivita znamenat. Před více než pěti lety jsme říkali, že nárůst hrubého národního produktu v některých zemích může být dvě až tři procenta ročně a tři až pět procent také nebylo nic nereálného. Špičkoví ekonomové, představitelé podniků a vlád skromně přiznávali: “Myšlenka je to pěkná, ale nemáme šanci.” Ale my jsme věděli, že dokážeme zvýšit vlastní produktivitu o deset procent ročně a potom ji využít při pronikání na nové trhy nebo připsat k čistému zisku. Většina lidí dnes považuje dvou až tříprocentní růst za samozřejmost. Bylo by však velkou chybou spokojit se s ním. Myslím, že náš růst může být tři až pět procent a můžeme se těšit i na velké změny v životní úrovni, které jej budou provázet.

Kdy jste se začali připravovat na vzestup? Začali jsme před třiceti měsíci. Nejlepší je podnikat změny dříve, než to napadne někoho jiného. Jít s davem má mnoho výhod, neboť dav má tisíc očí. Jestliže však nemáte před davem náskok, ani vaše výsledky nebudou výjimečné.

V čem se bude oživení lišit od toho minulého? V devadesátých letech vítězil ten, kdo jel trvale rychleji než 300 kilometrů v hodině. Když přibrzdil, zůstal pozadu. Dnes se závod podobá spíše Tour de France. Jednou šlapete jako blázen, pak přijdou velké zatáčky a jindy vás čeká stoupání. Marc Andreessen

Opsware

Souhlasíte s Larrym Ellisonem, že Silicon Valley je v podobě, v jaké jsme ho znali, mrtvé? Samozřejmě nesouhlasím. Larry je velmi chytrý člověk. Ze všeho, co říká, však musíte odfiltrovat jeho soukromý zájem. Výroky, které pronáší, jsou šokující. Říká věci jako „Osobní počítač je mrtev. Na jeho místo nastupuje síťový počítač“ nebo „Internetová televize zaplaví svět“. V posledních letech Larry prohlašoval věci, které nebyly tak docela pravda a všechny pronášel z nějakých osobních pohnutek.
V tomto případě je jeho pozice velmi zajímavá. Má velkou softwarovou společnost, jejíž klíčovou franšízou jsou databáze, což je velmi dobrý byznys. Má však zdatné konkurenty: Microsoft a IBM a nyní také open source. Nad budoucností tohoto podnikání visí některé zajímavé otazníky. Rovněž má velkou poradenskou firmu, což je v pořádku, ale mezi poradenskými společnostmi jen těžko najdete rozdíly, protože všichni dělají ve skutečnosti totéž. A pak má vývoj aplikací, kde se mu zatím nepodařilo nabrat tu správnou rychlost.

Vidíte v oboru objev, který bude stejně významný jako internet? Ne, a myslím, že ho ani neuvidím. Až se objeví, pravděpodobně bude působit jako nějaká alternativní avantgarda. Lidé, kteří vymyslí příští objev století, by u Opsware nejspíš ani nedostali práci, neboť jsou příliš alternativní na to, aby pracovali pro zavedenou softwarovou společnost. Henning Kagermann

SAP

Jsou velké korporace v současnosti skeptické při nákupu technologií? Záleží to na firmách a na tom, za jakých podmínek se prodávaly. My jsme měli u internetu konzervativnější přístup. Nenutili jsme nikdy klienty, aby vykupovali staré produkty. Neuzavírali jsme stamilionové obchody s tím, co se vzápětí proměnilo v nepoužitelný software. Některé korporace nejsou spokojené s jinými technologickými společnostmi. Tyto společnosti do určité míry zkazily trh.

Jak s tím bojujete? Na trhu je dnes málo důvěry. Technologie by měly působit jako zralé průmyslové odvětví, to je velmi důležité. Dosud tomu tak nebylo. Místo “zákazníka na prvním místě” jsme tam byli my sami. Musíme zlepšit vztahy se zákazníky, navrhovat reálné měřitelné projekty a neslibovat nikomu modré z nebe. Je to tvrdá práce, která spočívá v kompletním přebudování obchodních vztahů. To je náš cíl.

Adaptujete svůj software na nové technologie, jako jsou například visačky na zboží s rádiovým čipem, umožňující automatickou evidenci zásob a skladové hospodářství? Naši lidé na tom právě začínají dělat. Na vývoji spolupracujeme s koncernem Procter & Gamble a asi tak za rok by se to mělo prodávat jako zcela běžná aplikace. Paul Saffo

Institute for the Future (Institut pro budoucnost)

Jaká bude příští technická revoluce? Přibližně jednou za deset let přichází nějaká nová technologie a ta definuje nový terén. Současná dekáda je pod vlivem levných senzorů, které propojují naše zařízení s okolním světem. Nacházíme se přímo uprostřed nastupující senzorové revoluce. Za deset let vstoupíte do místnosti a budete předpokládat, že všechno má nějakou základní inteligenci. Lidé budou dávat jména svým vysavačům, neboť ty se budou chovat jako živé bytosti. Motory vám pomocí zabudovaných senzorů sdělí, že potřebují opravu. Důsledky těchto změn budou ohromující.

Existují v inovaci nějaké překážky? Máme pár takových balvanů, které brzdí inovace. Velkým žroutem intelektu je Microsoft. Velké mozky pohlcuje a nevrací je zpět.

Existuje dnes nějaká naděje pro začínající firmy? Co se stalo s dinosaury předtím, než vyhynuli? Narostli do obrovské velikosti. Masayoshi Son

Softbank

Co se mohou Spojené státy naučit z asijského rozkvětu širokopásmových technologií? Spojené státy se musí probudit. Průměrná rychlost širokého pásma ve Spojených státech je ve srovnání s Japonskem pětiprocentní. To poznamenává vývoj softwaru a vyspělých technologií. Americká vláda by se měla probudit a zasadit se o zvýšení konkurence na trhu.

Které technologie s největší pravděpodobností změní způsob naší práce a našeho života? Širokopásmový přenos dat.

Bude hrát Silicon Valley nějakou roli v nadcházejícím oživení a jaká role to bude?
V Americe ano, ale ve světě nikoli. Korea je současným centrem širokého pásma a Japonsko se jím stane velmi brzy. Spojené státy zaostávají. V masové výrobě elektroniky bude novým světovým centrem Čína. Směřuje na první místo, co se týče objemu produkce, a postupem času se bude objevovat stále více inovací. Scott McNealy a Bill Joy

Sun Microsystems

Mohou se společnosti v Silicon Valley vzchopit a držet krok s ostatními technologickými firmami? Povídání o budoucnosti Silicon Valley není zrovna moje parketa. Celé dny hovořím se zákazníky o tvorbě nových technologií, pomáhám navrhovat složité systémy. Když se ale nad tím zamyslím, Silicon Valley dělá přesně totéž - čistá inovace bez zeměpisných omezení. Jediné bariéry jsou ty, které si sami vytvoříme. Je načase přestat mluvit a začít dělat. Čas začít budovat odpověď na mamutí systémy, které převzaly vládu nad naší částí vesmíru.

O jakých systémech mluvíte? Věříme, že všechno je napojeno na síť. To vytváří obrovsky složitý problém a naším úkolem je vyřešit potíže síťových propojení. Je to výzva pro naši vědu a výzkum s investicí ve výši dvou miliard dolarů.

Čeká tato výzva také technologie? Naše odvětví tráví veškerý svůj čas kupováním nejdokonalejších, sofistikovaných drobných komponentů, a nikoli nákupem celých aut nebo letadel. Jinými slovy – kupujeme podvozky, palubní elektroniku, vztlakové klapky, ocasní kormidla – a každá tato součástka je od jiného dodavatele. Potom najmeme celou armádu lidí, aby se pokusili sestavit letadlo na zakázku. Když se porozhlédnete v našem oboru, nenajdete dvě stejná letadla. Je to zpackané neuvěřitelným způsobem. A my jsme se dodneška snažili tenhle problém zamést pod koberec.

Bille, v Davosu jste nedávno položil otázku: “Co když si už lidé koupili všechno, co potřebují?” To není pro technologie dobrým znamením. Vy snad znáte někoho, kdo ještě nemá DVD přehrávač? Smysl té řečnické otázky byl, jestli je na trhu dost zajímavých věcí. Mnoho lidí s penězi nazbyt má možná více věcí, než by potřebovali. A výrobků, které by člověka ke koupi pobízely, je jak šafránu.

Odkud tedy přijde růst odvětví? Oblast skutečného růstu je v různých typech zařízení, na něž jsme se zaměřili před deseti lety s Javou – mobilní zařízení, mobilní telefony, bezdrátové přístroje.

Co si myslíte o špičkovém výzkumu, který dnes provozují na univerzitách? Abych řekl pravdu, v uplynulých dvaceti letech nebyly univerzity tak špičkové, jak bych si byl přál. Ve skutečnosti dělají celkem standardní výzkum. Byly doby, kdy Bell Labs a Xerox vyvíjely a modernizovaly. Když však své výsledky univerzity zpeněžily, už nevymyslely nic převratného. Jsou trochu zkostnatělé.

Mohou problém vyřešit investice soukromého sektoru? Sektor informačních technologií je dost velký na to, aby jeho věda a výzkum vyrovnaly náskok aplikovaných technologií. Ale u některých prací – jako je překonávání fyzických zákonů, kvantová počítačová práce, kde není v dohlednu finanční návratnost - na to potřebujete dlouhodobý projekt. Ten musí vyjít z výzkumných institucí. Není příliš pravděpodobné, že by s ním přišel výzkum podnikatelského odvětví.

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Vladimír Nový, Zuzana Strejčková, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?