Menu Zavřít

POHŘBÍVÁNÍ TŘETÍHO OPERÁTORA

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Mobilní telekomunikace

Čím netrpělivěji se očekává tendr na výběr třetího mobilního operátora, tím jasnější je, že stávající dva prozatím sotva mají důvod k obavám z nového konkurenta. EuroTel a RadioMobil získaly již téměř 1,2 milionu klientů, za rok jich budou dva miliony. A okolnosti přípravy tendru možnosti budoucí konkurence zužují.

Tento týden má být oznámeno jméno poradenské firmy, která státním úředníkům pomůže s výběrem provozovatele sítě DCS-1800. Oddalovaný tendr by mohl být vyhlášen hned poté, tedy již za několik málo dní. Ale příklad ze Slovenska varuje: I druhé kolo výběrového řízení tam skončilo neúspěchem - žádná z telekomunikačních firem se do soutěže nepřihlásila, protože nebyla spokojena s vládní nabídkou.

Tápání místo jasných podmínek

I zájemci o český mobilní trh, s jejichž zájmem se počítá téměř automaticky, prohlašují, že svou účast nepotvrdí dříve, než ministerstvo dopravy a Český telekomunikační úřad zveřejní oficiální licenční podmínky. „Naši akcionáři předběžně odsouhlasili účast v tendru. Pokud by však podmínky byly diskriminační a neumožňovaly by nám konkurenci, samozřejmě bychom své stanovisko museli přehodnotit, říká Václav Tichý, mluvčí telekomunikačn í společnosti Aliatel, založené domácími distributory elektřiny. Firma GTS (patří jí pražský operátor Dattel) na otázku, zda půjde do tendru, sdělila, že to „zvažuje a v nejednoznačném duchu odpovídají i zástupci Rann Globalnet, firmy provozuj ící v ČR některé lokální sítě.

Ministerstvo dopravy a jemu podřízený Český telekomunikační úřad stále nemají docela jasno. V loni zveřejněných předběžných podmínkách je například uvedeno, že žadatel o licenci musí mít jak český, tak zahraniční kapitál. (To znamená, že česká firma by měla být spojena se zahraničním strategickým partnerem se zkušenostmi na trhu mobilních telekomunikací.) Přesná „národnostní definice původu kapitálu však chybí a je otázkou, zda ji lze formulovat. Může být stále považová n za českou firmu zmíněný Aliatel, když v něm má již 40procentní podíl RWE Telliance, dcera německého energetického koncernu RWE?

O nic jasnější není ani požadavek, aby zájemce o licenci nebyl kapitálově navázán na stávající poskytovatele služby GSM. Účast norského operátora Telenor (jenž týdeníku EURO svůj zájem o účast potvrdil) bude v tomto směru asi bez problémů , stejně jako francouzského koncernu Vivendi či kanadské Telesystem International Wireless. Bude se však soutěže moci účastnit TeleDanmark (který svůj zájem zveřejnil již na začátku roku) či France Telecom (účast ohlásil minulý týden), když oba jsou nepř ímo propojeni s RadioMobilem? TeleDanmark je totiž spoluvlastníkem Českých radiokomunikací, které mají 51procentní podíl v RadioMobilu. France Telecom společně s Českými radiokomunikacemi zase vlastní pagingovou firmu Radiokontakt Operator . (Tato vazba by měla být přeťata, pokud Francouzi od radiokomunikací jejich podíl odkoupí. Tento záměr již France Telecom vyjádřil.) Ředitel Českého telekomunikačního úřadu David Stádník přiznává, že v uvedených bodech řídící výbor stále trochu táp e a očekává pomoc poradenské firmy.

Bez roamingu jen idiot

Jako zcela zásadní se však jeví otázka vztahu třetího operátora ke stávajícím dvěma v oblasti vzájemného propojení sítí. Frekvenční pásmo 1800 MHz, které bude třetí operátor využívat, poskytne kvalitnější přenos a vyšší přenosovou kapacitu než sítě GSM v pásmu 900 MHz. To ocení zejména uživatelé pohybující se v oblastech s vysokou intenzitou hovorů. Vyšší kvalita přenosu znamená, že oproti GSM bude třeba postavit daleko více základnových stanic. Zejména v členitějším terénu se výstavba sítě protáhne na několik let. Potom je otázkou, jak bude moci nový operátor získat klienty, když jim ještě dlouho nebude schopen nabídnout stoprocentně pokryté území. Právě v této souvislosti se hovoří o nutnosti zavedení vnitrostá tního roamingu, který by zákazníkům nového operátora umožnil v nepokrytých lokalitách automatické připojení na síť EuroTelu či RadioMobilu.

Bude však stát novému operátorovi moci předem garantovat vnitrostátní roaming a propojovací smlouvy s mobilními i pevnými operátory? „Stát negarantuje nic, jen to, co je v zákonech a vydaných licencích, říká vyhýbavě David Stád ník. Šéf ČTÚ však zároveň slibuje, že budou vytvořeny takové podmínky, aby dříve udělené licence nebránily v podnikání dalším. „Pokud tomu něco brání, chceme to ještě před vyhlášením výběrového řízení odstranit. V licenčních podmínkách stávají cích operátorů jsou různé klauzule, ale o vnitrostátním roamingu se tam nehovoří, protože v době jejich vydání nic takového nebylo zapotřebí. Stát může těžko EuroTelu a RadioMobilu direktivně přikazovat. Řídící výbor chce proto s oper átory jednat a hledat možnosti dohody. Týdeník EURO zaslal jak EuroTelu, tak RadioMobilu otázka na téma, jak si představují svůj vztah ke třetímu operátorovi, ale nedostalo se mu ani po urgenci odpovědi. Stádník říká, že existuje několik variant, ja k záležitost k obecné spokojenosti vyřešit, přičemž si prý dovede představit, že by nový provozovatel mohl konkurovat i bez roamingu.

Zástupci telekomunikačních firem, které týdeník EURO oslovil, však shodně tvrdí, že takovou variantu neznají. „To je nesmysl, bez roamingu nelze na trhu obstát, říká Jiří Froněk z Rann Globalnet. I nezainteresovaní si za takových podmínek kon kurenci dovedou jen stěží představit. „Bez garance propojovacích smluv a vnitrostátního roamingu by jen idiot šel do licenčního boje a vynakládal miliony za účast v tendru, míní Patrick Zandl z internetového Mobil serveru. „Pokud by kupříkladu SPT Telecom, jako majoritní vlastník EuroTelu, nebyl povinen svoji síť propojit ve všech službách s novým operátorem, mohl by novou firmu snadno potopit.

Kdo vlastně rozhodne o vítězi?

MM25_AI

Poradenská firma, která má být tento týden z deseti oslovených vybrána, bude úřadům pouze radit a pomáhat. Řídící výbor, složený ze zástupců ministerstev, vysokých škol a Parlamentu (za předsednictví ředitele ČTÚ Davida Stádníka, který jména dalších prozatím odmítá zveřejnit), má výběrové řízení vyhodnotit a navrhnout výsledné pořadí. Ani výbor však na vít ěze prstem neukáže. „Rozhodne ministr dopravy Antonín Peltrám, je to v jeho kompetenci, prohlašuje David Stádník. Peltrámova náměstkyně Marcela Gürlichová však týdeníku EURO sdělila, že konečné rozhodnutí přijme vládní kabinet. Kdo tedy?

Podle aktualizovaného harmonogramu by třetí operátor měl začít své služby poskytovat před vánočními svátky (původně měl startovat v říjnu). Patrick Zandl z Mobil serveru míní, že pokud nebudou připraveny vyvážené licenční podmínky, místo prudk ého rozjezdu nového operátora spatříme jeho pohřeb.

  • Našli jste v článku chybu?