První zdravotní pojišťovna v Česku začala nabízet pojištění nadstandardu pro cizince.
Ještě v době, než nadstandardy ve zdravotnictví zrušil Ústavní soud, radil expert jedné zdravotní pojišťovně chystající se zavést produkt, který by je hradil, aby oddělení pro klienty umístila v 18. patře a vypnula výtah. A přece Pojišťovna Všeobecné zdravotní pojišťovny (PVZP) začala takový produkt od května nabízet.
Firma ale poskytuje komerční pojištění včetně smluvního zdravotního pro cizince a právě pouze na ně se nabídka vztahuje. Fyzické testy ani důkladné prohlídky zájemců neplánuje, vystačí si s třímilionovým pojistným limitem. V jistém ohledu jde o historický průlom – cizinci tu mají legální přístup k většímu rozsahu hrazené péče než Češi.
Zájem je prý až trochu překvapivý – pozitivně vnímají nabídku především zahraniční manažeři a diplomaté, kteří chtějí mít co možná nejvyšší rozsah hrazené zdravotní péče bez doplatků. „Věřím tomu, že z hlediska poptávky je i mezi Čechy velká vrstva společnosti, která si je ochotná za tzv. nadstandard a zejména lepší, rychlejší a koordinovanější přístup připlatit. Bohužel to zatím není možné a obecná pozice představitelů veřejné moci vytváří z nadstandardu či lepšího servisu něco asociálního, nebo dokonce nezákonného,“ říká Robert Kareš, předseda představenstva PVZP.
Předepisování léků by mělo být rychlejší, říkají praktici Kapky od specialisty: praktici si stěžují na předepisování léků |
Cizinci si na rozdíl od domácích mohou za přibližně 25 až 28 tisíc korun ročně (což je zhruba roční úhrada tuzemce do veřejného zdravotního pojištění) koupit pojištění, v jehož rámci jim pojišťovna zaplatí například doplatky na léky, bílou plombu, dentální hygienu, nepovinné očkování, lepší endoprotézu, lehčí sádru či nadstandardní pokoj v nemocnici.
Pojišťovna hradí zkrátka veškeré případy, které jsou předmětem přímé úhrady ze strany klienta, pakliže to má spojitost s pojistnou událostí. Nejde tedy třeba o plánovaný kosmetický zákrok.
„Pochopitelně by cizinci uvítali i lepší servis ve zdravotnických zařízeních, na to ale české zdravotnictví není zcela připravené. Existují sice soukromé kliniky, se závažnými záležitostmi ale klient stejně končí ve velkém lůžkovém zdravotnickém zařízení,“ dodává Kareš.
Dále čtěte:
Česká firma Prusa Research bude vyvíjet protézy rukou pro 3D tiskárny
Rentgen na mobilu. Aplikace hodlá zastoupit nemocnice