Nižší pojistné by mělo pomoci zvýšit ochotu lidí k soukromému spoření na penzi.
Minulý týden v pondělí vláda přerušila na dva týdny jednání o podobě daní na příští rok. Tedy o návrhu ministerstva financí snížit odvody na sociální pojištění o jeden procentní bod a zachovat patnáctiprocentní daň z příjmů fyzických osob. „Dali jsme ještě prostor diskuzi,“ vysvětlil premiér Mirek Topolánek. Důležitější je to, co po jednání vlády řekl ministr financí Miroslav Kalousek. „Vláda diskutovala i o možnosti snížit sociální odvody o více než jeden procentní bod“. V tom je totiž jádro celého problému. Kalouskovi se totiž do žádných velkých změn nastaveného daňového systému nechce, neboť by to znamenalo nižší příjmy do státní pokladny, případně i do rozpočtů měst a obcí. Část koalice ale jaksi chápe, že pokud vláda dala lidem slib, že reformní batoh nezvýší daňovou zátěž, měla by jej splnit. Zákony z batohu totiž krátí některé slevy na dani tak, že by řadě lidí jejich příjmy fakticky klesly.
Proto expertní tým ODS pod vedením poslance Michala Doktora navrhl, aby se pro příští rok sice nastavila daň z příjmů na patnáct procent, ale sociální pojištění kleslo o 2,5 procentního bodu, nikoliv o jeden. Pro tento názor se podařilo získat i daňového rebela Vlastimila Tlustého, takže vše vypadalo na zářivou shodu uvnitř ODS. První skvrny na slunci sice vyvolal krok lidoveckého ministra Kalouska, který poslal na vládu pouze svůj návrh snížit pojištění jen o jeden procentní bod, ale konference ODS následně vřele souhlasila s Doktorovým návrhem. A tak se měl začít hledat kompromis mezi Kalouskovou jedničkou a Doktorovou dvaapůlkou. Na scénu ale přišel premiér Mirek Topolánek a jasně se postavil za Kalouskův návrh. A diskuze vyšuměla.
Návrh na snížení sociálního pojištění odmítají sociální demokraté, komunisté i odbory. A znovu jej odmítá i poslanec Tlustý a někteří další poslanci ODS. Co s tím? Variant, jak pro příští rok nezvýšit daňovou zátěž, je jistě víc než cestou snížení pojištění. Je lepší dojít ke kompromisu než pro příští rok poplatníkům zařídit vyšší daňovou zátěž. Doporučení? Nižší pojistné by mohlo pomoci zvýšit ochotu lidí k soukromému spoření na penzi. A to je pro budoucí státní rozpočty to nejdůležitější.