(EURO 41/2010)
Jihočeský senátor Tomáš Jirsa se vyjádřil k Národnímu parku Šumava a jeho německému sousedovi Národnímu parku Bavorský les. Vzájemné poučení ze zkušeností je jistě velkou pomocí pro celou diskusi. Práce s nesprávnými fakty je oproti tomu více než škodlivá.
Počty návštěvníků a příjmy z turismu klesají ve staré části Národního parku dlouhodobě, v okrese Regen, kde je proti kůrovci v Národním parku zasahováno, k poklesu nedochází, tvrdí Tomáš Jirsa.
Počty přenocujících návštěvníků na začátku 90. let vyskočily do výše po otevření hranic díky cestovní horečce občanů bývalé NDR. Současně s tím došlo v následujícím období ke vzniku několika nových Národních parků v Německu a postupně k výraznému snižování cen kratších leteckých zájezdů. Oba okresy ztratily z těchto důvodů do konce 90. let asi jeden milion přenocování, Regen bez kůrovce, Freyung Grafenau s kůrovcem. Dnes je divočina v obou okresech jedním z nejdůležitějších turistických témat a přináší stále více hostů.
Prodloužení zasahování proti kůrovci v horských smrčinách v rozšířené části Národního parku o deset let představuje politický kompromis s požadavky místních politiků a je zakotvené v zákoně. Nejdůležitější cíl je ale zachován i zde, bezzásahová území se zde důsledně rozšiřují až na 75 procent plochy. Každý rok se zde přestává těžit zhruba 300 hektarů lesa, takže se zde v roce 2027 budou moci všechny lesy s výjimkou okrajové zóny nerušeně vyvíjet bez zásahů člověka. Klasické lesnictví se v nové části neprovozuje již více než deset let – na vyklizených plochách se nesází a kromě zásahů proti kůrovci se zde žádné dřevo netěží. Divočina je beze změny hlavním tématem Národního parku.
Tomáš Jirsa mimo jiné tvrdí, že NPBL devalvoval ochranu přírody na přírodní procesy a kůrovce. Základní motto „nechat přírodu být přírodou“ se od doby svého vzniku stalo uznávaným pojmem v hospodaření velkoplošných chráněných území po celé Evropě a zároveň hlavním cílem všech německých Národních parků. Je to jednoduché vyjádření možnosti opětovného vzniku divoké přírody, i na místech, kde pralesy dávno zanikly. Jen se jí musí nechat dostatek prostoru a času.
Všichni zájemci o otázky Národního parku, kůrovce a divočiny, i pan senátor Jirsa jsou kdykoliv zváni na návštěvu Národního parku Bavorský les. Národní park Bavorský les si je vědom své role bezprostředního souseda se čtyřicetiletou zkušeností a rád se o ní se všemi podělí. Nejlépe se o budoucnosti obou Národních parků diskutuje přímo na místě.
Pavel Storch
Nationalparkverwaltung Bayerischer Wald