Menu Zavřít

Pokoje v bývalém železářství

31. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Hotel Rott Praha

MM25_AI

PRAHA (men, em) – V horních patrech kdysi proslulého pražského železářství U Rotta a v sousedním objektu, v němž byly byty a kanceláře a který taktéž patřil firmě Rott, vzniká luxusní čtyřhvězdičkový Hotel Rott Praha. „Reagujeme tím na hotelový boom v Praze. Ze strany cizinců totiž roste zájem o ubytování v historickém jádru města,“ řekl týdeníku EURO Petr Veselý, ředitel společnosti Gaius, která bude hotel provozovat. Hotel s 85 pokoji by měl být zprovozněn v polovině března.
Někteří památkáři však mají z přestavby domů na hotely obavy. „V objektu se nachází byt a pracovna Vincence Josefa Rotta, zakladatele firmy Rott. Je možné, že prostory budou rekonstrukcí porušeny,“ sdělila týdeníku EURO Lucie Holá z Pražského ústavu památkové péče. Petr Veselý tvrdí, že zmíněné místnosti nejsou zahrnuty do hotelové části. „Celý projekt prošel řádným schvalovacím řízením,“ dodal. Tuto informaci potvrdil i pražský magistrát.
Nejstarší písemné zmínky o existenci pražského měšťanského domu pocházejí z roku 1401. V průběhu staletí byl nazýván U volka, U tří zlatých růží, U tří snopů či Pytlíkovský. Slávu mu však kromě Alšových sgrafitů zajistili manželé Rottovi, kteří dům koupili v roce 1855 a převedli sem obchod „zbožím norimberským“ neboli železářským.
Rodinná firma Rott, která patřila v Československu mezi první znárodňované, měla od třicátých let formu akciové společnosti. Na tu se po revoluci nevztahovaly restituční zákony. Tehdejší Pithartova vláda chtěla zachovat tradici a rozhodla, že v privatizaci budou mít přednost přímí potomci zakladatele. Vladimír Rott a Jana Outratová, manželka bývalého šéfa Českého statistického úřadu, podali na ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci privatizační projekt. Ten byl schválen v říjnu 1992.
Podle projektu měli zakoupit 47,5 procenta akcií dědici, stejný počet akcií měl být prodán zaměstnancům a zbytek by připadl Restitučnímu fondu a městu. Zaměstnanecké akcie koupil Jan Soukup a Vlastimil Schwarz. Společně s právníky Janem Sukem a Janem Mikšem brzy získali nadpoloviční podíl. Outratová a Rott se možnosti na koupi svých podílů zřekli.
V roce 1996 se z proslulého železářství stal Dům lahůdek. Provozovatel, firma Kappel, si objekt pronajala na patnáct let. Po třech letech hospodaření se ztrátou však prostory opustila. Poté lahůdkové zboží vystřídalo sklo a brilianty.

  • Našli jste v článku chybu?