Menu Zavřít

Pokračování dotační kauzy: policie obvinila i Janstu a Českou unii sportu

25. 7. 2017
Autor: ČTK/Mlejnková Alexandra

Policie dnes v kauze manipulací se sportovními dotacemi obvinila Českou unii sportu (ČUS), jejího předsedu Miroslava Janstu a generálního sekretáře Jana Boháče. Uvedl to server Aktuálně.cz. Česká unie sportu v prohlášení oznámila, že obdržela usnesení o zahájení trestního stíhání, jména stíhaných fyzických osob ale neuvedla. Obvinění jednoznačně odmítla.

V případu si už dříve vyslechli obvinění bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či odvolaná náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, stíhání čelí také Fotbalová asociace ČR.

Podle serveru se nová obvinění rovněž týkají rozdělování peněz z dotačního neinvestičního programu pro činnost sportovních organizací, který vypsalo ministerstvo školství. Právník Jansta, který také předsedá České basketbalové federaci, podle vyšetřovatelů společně s Boháčem získali v rámci expertní skupiny při rozdělování peněz z programu neoprávněné výhody pro ČUS. Údajně tak poškodili další organizace, které z programu čerpají prostředky: například Český olympijský výbor nebo Sokol, napsal server.

Obhájce České unie sportu Prokop Beneš v prohlášení konstatoval, že usnesení o zahájení trestního stíhání právnické osoby (ČUS) je mimo jiné „založeno na předpokladu, že byly činěny kroky k navýšení zdrojů pro správu majetku ČUS a zajištění sportovní činnosti.“ Namítl, že takové kroky odpovídají stanovám ČUS.


Pelta s Kratochvílovou prý způsobili půlmiliardovou škodu. Čtěte více

 Miroslav Pelta


„Mělo údajně dojít k neoprávněnému navýšení prostředků na provoz ČUS ve výši několika milionů korun. Právní konstrukce hovoří o návodu, pokusu a pomoci k vyjmenovaným trestným činům,“ přiblížil Beneš.

Česká unie sportu jeho jménem obvinění odmítla. „Všechny kroky byly dělány v souladu s právními předpisy ČR a ve prospěch sportu, sportovců a členů ČUS. Věříme, že se vše v průběhu vyšetřování vysvětlí a potvrdí se zákonnost jednání zástupců sportu směrem k příslušným státním institucím,“ uvedl Beneš.

EBF24

Pelta byl spolu s Kratochvílovou zatčen už 3. května a několik týdnů strávil ve vyšetřovací vazbě. Na funkci předsedy fotbalové asociace rezignoval. Stejně tak v důsledku kauzy opustila místo ministryně školství Kateřina Valachová. Dotační program na investice byl zrušen a znovu vypsán a kvůli vyšetřování byla zpožděna výplata dotací sportovním organizacím. Některé z nich se tak ocitly ve finančních problémech.

Kauza se zneužíváním státních dotací do sportu běží od května

- Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby (Pelta, Bříza a Kratochvílová) a jedna firma (FAČR) byly obviněny mj. ze zneužití pravomocí a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

4. května - Žalobci navrhli vazbu pro Peltu a Kratochvílovou, kteří se podle policejních odposlechů domlouvali na přípravě a ovlivňování dotačních programů.

5. května - Soud rozhodl o vazbě pro Peltu a Kratochvílovou. Pelta vzápětí podal stížnost k pražskému městskému soudu.

9. května - Valachová oznámila, že k 31. květnu podá kvůli kauze demisi. Pozastavila také poskytování dotací.

11. května - Radiožurnál uvedl, že Pelta s Kratochvílovou se domlouvali na dotacích nezávisle na jednání komise, mimo jiné i v bytě v centru Prahy. Pelta si také podle Radiožurnálu s pomocí Břízy vynutil navýšení dotace pro FAČR až poté, co bylo o dotacích na ministerstvu rozhodnuto.

12. května - Valachová oznámila, že sportovní svazy dostanou v červnu vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí.

26. května - Premiér Bohuslav Sobotka přijal rezignaci Valachové. Zároveň navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby novým ministrem jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha.

31. května - Valachová oznámila, že chce obhájit kariérní řád učitelů a práci na novele dokončit. Demisi nestahuje. Zeman poté oznámil, že pokud si Valachová svůj odchod do 10. června nerozmyslí, po návratu ze zahraničí ji odvolá.

1. června - Valachová oznámila, že MŠMT rozdělilo 206 milionů korun na mimořádné sportovní akce a začne s vyplácením. Rovněž dokončilo druhou část financování oddílů ve výši 253 milionů korun. Nyní bude vyhlášen nový program pro sportovní svazy.

2. června - Valná hromada FAČR nezvolila nové vedení, poté pověřila současný výkonný výbor, aby svolal mimořádnou valnou hromadu nejpozději do 31. prosince. Po schválení úpravy stanov prodloužili delegáti mandát nynějšímu výkonnému výboru.

6. června - Pelta se vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace ČR. Rezignaci zaslal po svém advokátovi z vazby.

7. června - Pelta byl propuštěn z vazby v brněnské věznici. Městský soud v Praze vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby a nařídil jeho okamžité propuštění.

- Valachová vyzvala sportovní svazy, aby do tří dnů podaly žádosti o dotace. Pokud tak učiní, ministerstvo jim garantuje výplatu peněz z programu číslo V do konce června. Reagovala tak na prohlášení zástupců sportovních organizací, že žádný svaz nebude žádat peníze z nově vypsaného programu.

13. června - Velké sportovní svazy o státní dotace v programu V určeném na jejich činnost za nových podmínek nepožádaly. Žádost o peníze z nové výzvy, kterou vypsalo ministerstvo školství, podaly jen svazy a spolky s malou členskou základnou.

20. června - Valachová podpořila myšlenku ustanovení samostatného ministra sportu, ovšem ne ministerstva.

21. června - Zeman jmenoval ministrem školství dosavadního náměstka Stanislava Štecha, který ve funkci nahradil Valachovou.

7. července - O dotace z programu V, který je klíčový pro fungování českého sportu, podaly podle Štecha žádosti ve druhém kole i všechny zbývající sportovní svazy, které tak dříve neučinily.

O dotační kauze dále čtěte:

Exnáměstkyně Kratochvílová zůstává ve vazbě. Soud se obává ovlivňování svědků

Pelta je volný. Soud rozhodl o jeho okamžitém propuštění

Účelové přidělování státních peněz na sport potvrdil i NKÚ

Pelta se vzdal funkce předsedy FAČR. Fotbal vedou Berbr a Zlámal


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).