Dvanáct stovek za pět gramů konopí, jež mají nemocní nechávat v lékárnách, odsunují léčivo do kategorie nepřístupných
Legalizace léčebného konopí ještě ani nebyla dotažena do oficiálního konce, ale záměr je už nyní odsouzen k nezdaru. I když je zpřístupnění marihuany pacientům neoddiskutovatelně přelomovým krokem, legislativní kontury, které počin upravují, vyvolávají hořkou pachuť. Dvanáct stovek za pět gramů byliny, jež mají nemocní nechávat v lékárnách, odsunují léčivo do kategorie nepřístupných. Uvedenou gramáž někteří lidé trpící například roztroušenou sklerózou, již bylinu užívají, aby si ulevili od křečí, potřebují na den. Vzhledem k tomu, že jsou odkázáni na jediný příjem z invalidního důchodu, každý si může velmi rychle spočítat, jestli na astronomickou cenu dosáhnou. Zdravotní pojišťovny podpořené ministrem Leošem Hegerem přitom nevidí důvod, proč by na léčebné konopí měly přispívat.
Mytizace rostliny, jejíž halucinogenní účinky jsou jen jedním z mnoha přínosů, spojená s její tabuizací, již zastřešuje mezinárodní Úmluva o omamných látkách z roku 1961, není ničím jiným než čistým pokrytectvím establishmentu. Pochopitelně nejen toho českého, ale celosvětového. A nic na tom nemění skutečnost, že pěstovat technické konopí s maximálním obsahem THC do 0,3 procenta, je již pár let povoleno. Ostatně omamné THC není jedinou z účinných látek, léčivě působí například i kanabidiol (CBD), který nevykazuje psychoaktivní účinky.
Konopí odpradávna dobře sloužilo lidstvu nejen ke kurýrování, ale i jako výživa, krmivo, při výrobě textilií, ve stavebnictví atd.
O tom, že má vedle psychoaktivních i léčebné účinky, je lidstvo přesvědčeno odnepaměti. Čeští odborníci přitom v dobách minulých patřili k průkopníkům ve výzkumu vlastností byliny. Ještě v padesátých letech minulého století studoval profesor olomoucké univerzity Jan Kabelík naprosto otevřeně léčebné účinky konopí, převážně jeho antibiotické a analgetické vlastnosti. Pak se však výzkum na desítky let zastavil. Z těch současných vědců patří ke světové špičce Lumír Ondřej Hanuš, který nyní působí na univerzitě v Jeruzalémě. Medicinální účinky rostliny byly potvrzeny i v nedávných četných klinických studiích.
Rostlina je vynikající na tlumení bolesti, nevolnosti, nutkání ke zvracení, nechutenství a na úlevu od spastických stavů. Pomáhá také pacientům s rakovinou, artritidou, kožními chorobami, neuropatií, glaukomem. Na téměř všechny tyto stavy existuje i alternativní lék. Jenže ten je obvykle dražší, je nadán výraznějšími vedlejšími účinky nebo se hůře dávkuje. A občas se sejdou všechny faktory. Konopí se oproti běžným farmaceutickým přípravkům přitom může chlubit řadou výhod: vykazuje lepší výsledky, riziko předávkování vedoucí ke smrti je oproti opiátům, analgetikům a dalším přípravkům limitně blízké nule, je levnější a výskyt nežádoucích účinků je nižší.
Dosud se užívá spíše na léčbu symptomů nemoci, nicméně mohlo by přispět i k léčbě příčin onemocnění. Výzkum konopných látek se vede hlavně dvěma směry: k regulaci zhoubného bujení a na neurodegenerativní onemocnění. I když je teprve na počátku, je otázkou, jak by s případnými pozitivními výsledky naložil mocný farmaceutický průmysl. Nechal by bez povšimnutí levnou rostlinku, která se dá v případě příznivých klimatických podmínek sklízet několikrát ročně?
Léčebné konopí nemá nahrazovat analgetika k běžnému užití. Má sloužit jen těžce nemocným lidem, kteří jsou kvůli svému stavu většinou bez výdělku a vyžít musejí jen s invalidním důchodem, případně nemocenskou. Dvanáct set korun, byť za několikadenní dávku, je výsměchem všem pacientům, kteří se těšili, že už nebudou balancovat na hraně zákona, až si budou pokoutně na zahrádce pěstovat pár rostlin marihuany, což je vyšlo na pár stovek ročně.
V našich poměrech patrně nebude cestou ani pěstování tuzemskými producenty namísto drahého dovozu z Nizozemska, jak s ním v počátku počítají uvedené změny zákonů.
Pěstovat by jej totiž mělo jen pár licencovaných firem. Už nyní se ale proslýchá, že na lukrativní kšeft si brousí zuby filutové, kteří mají blízko k rozhodovacím pravomocím.
Ideálním řešením není ani povolit pěstování několika rostlin marihuany pro vlastní potřebu. Na tak odvážný počin ještě doba nedozrála. Pokud se ale lék nestane finančně dostupným v lékárnách, budeme i nadále svědky ostrakizování lidí, kteří se provinili jen tím, že si svépomocí přichystají medikament, jenž jim uleví. l
O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová, alfoldi@mf.cz