Jen co Špidlova vláda dostala opět důvěru, první ministr musel pryč
Premiér Vladimír Špidla přešel do ofenzivy. Po prohrané sérii zimních bojů na prezidentské frontě využívá pauzy před jarním sjezdovým kláním v pražském Kongresovém centru a konsoliduje demoralizované vládní i partajní šiky. Bez spojení nebývá velení, a tak dal předseda vlády kvůli váznoucí komunikaci padáka svému ministrovi průmyslu Jiřímu Rusnokovi. Byl první, ale ne prý poslední. Otázkou je pouze to, zda budou další žádosti o odvolání putovat ze Strakovky na Hrad ještě před sjezdem sociálních demokratů za čtrnáct dní, nebo až po něm. Exemplární poprava kombinovaná s výstrahou pro další rebely aneb Rozděl a panuj: to je zřejmě současná taktika vystudovaného historika Vladimíra Špidly.
Gang čtyř.
Je úterý 11. března. Poslanecká sněmovna má na programu hlasování o důvěře koaličnímu kabinetu. Pro kuloáry je to téměř předem jasná formalita, pozornost se již upírá ke spekulacím o chystané rekonstrukci vlády. „To nemohu komentovat,“ říká ministr průmyslu Jiří Rusnok. „Pokud by došlo k rekonstrukci, tak bych jako poslanec poslancoval,“ odpovídá týdeníku EURO, aniž by z otázky vyplývalo, že by se odvolání mělo týkat právě jeho. Opatrně odpovídají i další tři „ohrožení“ členové vlády, přívrženci Zemanova křídla v ČSSD. „Nespekuluji o tom, protože jsem dvakrát hovořil se Špidlou, dvakrát jsem se ho ptal a slyšel jsem, že o tom neuvažoval,“ tvrdí ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ministryně zdravotnictví Marie Součková zase nepokládá za možné, že by k výměně ministrů mohlo dojít poté, co jim poslanci vysloví důvěru. A šéf resortu kultury Pavel Dostál je klidný: „Pokud něco přijít má, tak to přijde, já jsem založením fatalista,“ říká.
S ODS to vážně nešlo.
O půl hodiny později je sál Poslanecké sněmovny plný a začíná hlasování o důvěře. Premiér monotónním hlasem odříkává obhajobu sedmiměsíčního panování koalice ČSSD/ KDU-ČSL a US-DEU. Vrací se k situaci po loňských volbách a zejména své vnitrostranické protivníky znovu přesvědčuje o tom, že vláda tehdy nemohla být utvořena jinak. „Musím říci, že možností nebylo mnoho a řada z nich vyžadovala porušení slibů voličům, popřípadě postupovat způsobem, který možná nebyl výslovně řečen, ale přesto byl očekáván,“ řekl Špidla. Zmínil tři varianty: ČSSD/ODS („V závěru volebního období jsme se vyjádřili zcela zřetelně, že to je koalice, která pro ČSSD nepřipadá v úvahu“), ODS/ KSČM (Špidlova poznámka, že to je možnost čistě mechanická a teoretická, která v sobě nenese žádný „produktivní politický pohyb“, vyvolala smích komunistických i občanskodemokratických poslanců) a ČSSD/KSČM, což vyloučil kvůli rozporům. Šéf unionistů Petr Mareš pak trumfoval úvahou, že současná stojedničková vláda je nejsilnějším kabinetem sestaveným v období samostatného Česka.
Kyselá důvěra.
Zatímco Špidla a jeho koaliční souputníci Petr Mareš nebo Cyril Svoboda řečnili, Jiří Rusnok, Robert Kopecký, Jaromír Schling, Petr Lachnit, Miloš Kužvart a Eduard Zeman postávali kolem bufetu. Ilustrovali tak námitky poslanců ODS a komunistů, že si koalice a zejména sociální demokraté řeší hlasováním o důvěře vlastní problémy na cizím hřišti. „Tato vláda prokázala, že je nejslabší vládou po roce 1989, jakou jsme měli,“ kontroval Marešovi šéf KSČM Miroslav Grebeníček.
A pak se už rozjelo veřejné hlasování vyvoláváním jmen. Vladimírem Mlynářem (US-DEU) počínaje a Janem Mládkem (ČSSD) konče se poslanci vymezili vůči Špidlovu kabinetu a hranice mezi opozicí a koalicí formálně znovu nabyla jasné kontury. 101 ku 99. Hubený výsledek, ale Špidlova dočasná výhra. Všichni premiérovi odpůrci nakonec sklonili hlavu a veřejně dali vládě důvěru.
Jedeme dál.
„Sedm měsíců přineslo určité poznatky a poučení a jsem přesvědčen, že do této situace se už nedostaneme,“ holedbal se předseda kabinetu. Rekonstrukci už naznačil mezi řádky: „Vláda dostala důvěru a žádná vláda nesetrvá do konce svého volebního období netknutá. Ale to je vše, co k tomu mám teď za komentář.“ Úřadující šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban vzápětí svolal schůzi klubu a vyhlásil volby nového vedení – výsledek má být oznámen tento týden v úterý. Urban týdeníku EURO řekl, že on sám již na předsedu kandidovat nebude.
Nedůvěra za důvěru.
Úder přišel ve čtvrtek ráno. Špidla si pozval do Strakovy akademie ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka a oznámil mu vyhazov. Zatímco premiér to zdůvodnil dlouhodobě narušenou komunikací již od loňského léta, Rusnok odvolání označil jako odvetu za to, že místo Jana Sokola volil prezidentem Václava Klause a kritizoval kabinet. Byl to krok ryze politický. Vláda přišla o zkušeného ekonoma, ale bude jednotnější. Rusnokovým nástupcem bude Milan Urban, hutní inženýr z Čáslavi, muž Špidlova a Grossova křídla v ČSSD. Jeho jmenováním se může uvolnit cesta k odvolání smluvněopozičního vedení České konsolidační agentury.
Bude rekonstrukce pokračovat? Důvod by byl. Kdy se vyplní kuloárové předpovědi a šéf hospodářského výboru sněmovny Josef Hojdar nahradí ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, který chtěl Špidlovi spočítat zaříznutí Miloše Zemana při druhé volbě hlavy státu? Sjezd je příliš blízko. Po něm však může o příštích ministrech rozhodovat premiér Rusnok s šéfem strany Škromachem nebo Grossem.
BOX 1 RUSNOK:
„Dámy a pánové, já se bojím toho, že v Evropské unii budeme tak brzo. Ne proto, že by to české podniky nezvládly, já se bojím, že to česká administrativa nezvládne. Tam od prvního dne je potřeba mít desítky lidí z každého resortu, kteří budou v pracovních skupinách. A v těch pracovních skupinách se připravují zásadní legislativní normy, které ovlivňují hospodářský život. Tam se prosazují ony zájmy, které se nakonec dotýkají nás všech. To je skutečně pravda. A v tomto směru ta administrativa na to není připravena tak, jak by měla být, protože já jsem exot v české vládě, protože rozumím anglicky. Ale to se netýká jen té vládní úrovně, čert to vem, to jsou politici. Ale to se prostě týká té administrativy. Já jdu jednat s lidmi a ti mají tlumočníky. Ti moji úředníci vedle mě. A já to poslouchám samozřejmě v originále. Takže to je prostě průšvih. Ale to je výsledek, přátelé, stát máme takový, jaký si ho vytváříme. Jaký jsme ochotni ho mít.“
Jiří Rusnok na setkání POEM v Praze 31. 10. 2002.
BOX 2:
Anketa
Politická výhra, nebo ekonomická sebevražda?
Přední čeští podnikatelé a top manažeři odpověděli týdeníku EURO na otázku: „Myslíte si, že odvolání Jiřího Rusnoka byl správný krok?“ Jejich reakce jsou spíše záporné a ilustrují směr uvažování české ekonomické elity. Vybrali jsme z nich ty nejzajímavější a dali jim v anonymní podobě prostor. Jména účastníků ankety jsou uložena v redakci.
Souhlas: Disciplína musí být.
- Bylo projevem slabosti pana Špidly, že ho vůbec jmenoval, protože byl od počátku jeho odpůrcem, jasným spojencem Zemana a produktem „opoziční“ smlouvy. Navíc jsem přesvědčen, že o odborných kvalitách pana Rusnoka lze oprávněně pochybovat.
- Špidla by jinak nebyl schopen vládu řídit.
- Dlouhodobě se nechoval jako člen vlády
- Pan Rusnok nepřesvědčil ani jako ministr financí, ani ve své dosavadní vládní funkci. Otázkou je, nakolik je tento krok motivován vyřizováním účtů uvnitř ČSSD a zda jeho nástupce nebude jen „totéž v bledě růžovém“.
- Disciplína v mužstvu musí být.
- Předpoklad je, že tento krok posílí pozici premiéra na sjezdu ČSSD. A okamžitě potom řešit případnou ztrátu jednoho hlasu ve sněmovně. Opačný postup by mohl znamenat, že po sjezdu nebude co řešit. Na závěr, zdá se, že premiér se z krizí dost učí a že si tak posiluje svoji politickou pozici.
- Žádný trenér si nenechá v týmu hráče, který se pravidelně staví proti jeho rozhodnutím.
- Pokud to premiéra vzbudilo a bude konečně rozhodovat, má tato vláda šanci. Pokud ne, nebude dlouho vládnout.
Nesouhlas: To se nemělo stát
- Nebyl to správný krok, je to jediný ekonom ve vládě.
- Rusnok byl jedním z nejkompetentnějších lidí v současné vládě a bude chybět. Navíc krizi uvnitř ČSSD, kvůli které byl odvolán, to pravděpodobně vyřešit nepomůže, právě naopak.
- Je to krok nedomyšlený. Veřejností, zejména podnikatelskou, bude přijat špatně, protože ministr Rusnok je především vnímán jako autor materiálu, který měl zlepšit prostředí v české ekonomice. Pan Rusnok tedy nesmírně posílí svou pozici a pan Špidla, který se projeví jako mstivý slaboch, svou pozici oslabí. Pan Urban, který zřejmě přijde na ministerstvo, bude chudák. Celkově si myslím, že premiér Špidla udělal dobrý tah, když si nechal odhlasovat důvěru v Parlamentu. Soudím, že teď se bude dál rozvíjet spor uvnitř ČSSD mezi těmi, kteří se orientují na spolupráci s ODS, a těmi, kteří chtějí spolupracovat s US. Tento spor ve svých důsledcích bude ČSSD dále oslabovat, a tudíž se v ODS prosadí iniciativa směřující k vypsání předčasných voleb. Očekávám, že k nim dojde na podzim letošního roku.
- Myslím, že to značně zvyšuje šance na smysluplnou změnu uvnitř ČSSD. Dokážu si představit, že ministr Rusnok nahradí v některé z rozhodujících pozic (ne-li v obou) dnešního premiéra a předsedu nejsilnější strany.
- Rozumím snaze premiéra Špidly ukázat, že má vládu pevně v rukou. Zbavit se ale jediného ministra, který ekonomice skutečně rozumí, považuji za velmi krátkozraký krok. Bohužel, premiér ještě asi pořád neví, že neví.
- Pan Rusnok patřil mezi nejlepší naše ministry po listopadu 1989. V současné Špidlově vládě byl zcela jasně nejlepší. Jeho vidění světa bylo velmi pragmatické a myšlenkově nezatížen socanskou ideologií měl na mnohé ekonomické otázky velmi nelevicové názory. Byl tedy přesným opakem muže, který momentálně vykonává funkci předsedy vlády.
- Naprostý diletantismus ze strany premiéra.
Pryč s celou levicí. Sociální demokracie je mor
- Jako ministr průmyslu byl nevýrazný. Jiní ministři, a to zejména pan Sobotka, by měli být na mušce co nejdříve. Ti totiž škodí.
- Pokud měla muška mířit na nejneschopnějšího ministra, pak měl být dozajista odvolán ministr dopravy.
- Z hlediska zájmů této země a jejího obyvatelstva by bylo patrně zapotřebí vyměnit více členů vlády, nejspíš i včetně premiéra.
- Hluboce doufám, že toto rozhodnutí bude jedním z těch, které v konečném součtu zlomí Špidlovi (a celé sociální demokracii) vaz.
- Jako ministra ho hodnotím jako průměrného a nahraditelného. Od nového ministra bych očekával, že vymete poslední nánosy Grégrova megalomanství (například programy Exit a Rozvaha).
- Zdá se, že v pozici ministra průmyslu se našel více než v předcházející pozici ministra financí.
- Sociální demokraté všech směrů a odstínů jsou morem české podnikatelské scény.
- Moc se nestalo, odvolání v jiném resortu, třeba zdravotnictví nebo sociálních věcí, by bylo pozitivnějším posunem od schizofrenie k normálu. Svými nahlas vyslovovanými názory a svým postojem a podporou pana Zemana si pan Rusnok o odvolání doslova řekl. Po odborné stránce si myslím, že to příliš velká ztráta nebude. V této vládě stejně žádný resort neřídí odborník, tak není čeho litovat. Osobně si myslím, že by bylo nejlépe pro tuto zemi, kdyby abdikovala celá vláda a byly nové volby, které by snad konečně vyhrála rozumně vládnoucí pravice.
- Ten krok je přijatelný snad jenom z hlediska stranické disciplíny. Ve všech dalších ohledech je to jenom další důkaz absurdity, neprofesionality a nezralosti naší politické scény. Pan Rusnok je alespoň statečný.