Menu Zavřít

Poláci chtějí vyslechnout Grosse a Sobotku

5. 9. 2005
Autor: Euro.cz

PRIVATIZACE UNIPETROLU Zřejmě v souvislosti s privatizací Unipetrolu požádá Polská prokuratura o výslech některých českých politiků. Podle neoficiálních zpráv by to měli být ministr financí Bohuslav Sobotka a expremiér Stanislav Gross.

PRIVATIZACE UNIPETROLU Zřejmě v souvislosti s privatizací Unipetrolu požádá Polská prokuratura o výslech některých českých politiků. Podle neoficiálních zpráv by to měli být ministr financí Bohuslav Sobotka a expremiér Stanislav Gross.

Prokuratura se o privatizaci Unipetrolu do rukou PKN Orlen a jeho akvizice zajímá v souvislosti s takzvanou palivovou aférou, která se týká rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami, do nichž je zatím zapleteno na 1300 firem. Kvůli aféře minulou středu na prokuratuře jako svědek vypovídal i současný šéf PKN Orlen Igor Chalupec.

Podle informací z minulého týdne jsou do kauzy kolem Unipetrolu zapleteni i někteří čeští politici. Zdeněk Doležel, bývalý šéf kabinetu českého premiéra Grosse a jeho nástupce Jiřího Paroubka, údajně požadoval v souvislosti s privatizací úplatek pět milionů korun od polského lobbisty Jacka Spyry. Ten měl pracovat pro společnost Seta podnikatele Tomáše Pitra. Společnost neuspěla v privatizaci Unipetrolu a pomocí úplatků se prý chtěla vrátit do hry.

MM25_AI

V materiálu natočeném skrytou kamerou rovněž Spyra vyslovil podezření z korupce expremiéra Stanislava Grosse. Ten, stejně jako současný premiér Jiří Paroubek, obvinění a také nejasnosti kolem privatizace Unipetrolu popírá. Ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, že privatizaci Unipetrolu provedla vláda transparentně a za tržní cenu. Kabinet je však podle něj připraven při vyšetřování s polskými či českými úřady spolupracovat. Jak uvedl na páteční tiskové konferenci, podle jeho informací je Spyra v České republice trestně stíhán. Jde prý o podvody v bankovní oblasti. Šéf nejsilnější vládní strany Stanislav Gross již podal na polského lobbistu trestní oznámení. Totéž učinil i Úřad vlády a majitel Agrofertu Andrej Babiš. O něm Spyra řekl, že je provázaný s Grossem a přes manželku Šárku, která vyhledávala sponzory pro uměleckou agenturu, mu posílal peníze.

Společnost Agrofert Holding označila v prohlášení, zaslaném týdeníku Profit, Spyrova tvrzení za nehorázná, lživá, a jakýmikoliv fakty nepodložená obvinění. Prohlásila, že „žádným způsobem nikdy nepodporovala ani bývalého premiéra Stanislava Grosse, ani jeho manželku, a to ani prostřednictvím jakékoli třetí osoby, například nadace“. Lobbista Spyra podle Agrofertu svá slova odmítl potvrdit před nezávislou parlamentní komisí či jiným vyšetřovacím orgánem a k výslechu se nedostavil. Spyra je podle zpráv polského tisku v podnikatelských kruzích považován za osobu napojenou na polské tajné služby.

  • Našli jste v článku chybu?