Menu Zavřít

Poldi byla napotřetí vydražena za 256 milionů. Zájem měli dva investoři

30. 8. 2018
Autor: Archiv MF

Kladenská huť Poldi dnes byla na třetí pokus vydražena za 256 milionů korun. Vítězem dražby je podle insolvenčního správce společnost Elaria Group. Neznámá společnost byla založena letos v dubnu. Předchozí dva pokusy o prodej skončily neúspěchem, vydražitelé ve stanovené lhůtě nezaplatili. Podnik, který je jen částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu. Výroba stojí a zaměstnanci dostali výpovědi.

V dnešní dražbě svedli souboj dva uchazeči. Vítěze zastupovala žena hovořící s ruským přízvukem, která měla problém s českými číslovkami. Licitátor ji musel upozornit, že je částku potřeba vyslovit srozumitelně. „Ze zákona částka musí být v korunách a musí být řečena česky,“ uvedl Josef Machů z dražební společnosti Prokonzulta. Kdyby toho účastnice nebyla schopna, musela by mít překladatele, což ale nakonec nebylo nutné.

Žena nechtěla prozradit, koho zastupuje, ani jaké jsou plány firmy. Podle obchodního rejstříku má Elaria Group jako předmět podnikání pronájem nemovitostí, správu vlastního majetku a výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Jednatelem je sedmdesátiletý muž z Prahy. Společnost má sídlo v moderní administrativní budově v Praze 4. Jde však jen o virtuální kancelář spravovanou firmou Smart Office & Companies, která se zabývá poskytováním prestižních sídel pro firmy a prodejem předzaložených společností. V recepci budovy má Elaria Group jen malou vizitku na tabuli s přehledem klientů správcovské společnosti.

Druhým uchazečem byl zástupce firmy Opimo Trade z Velké Polomi, který se účastnil i předchozích dvou dražeb. Ani on nechtěl o záměrech své společnosti nic říci s poukazem, že neuspěl.


Loučení s mahárádžou. Mittal koupil ostravské hutě za 175 milionů, vytáhl z nich 47 miliard

Lakšmí Mittal


Insolvenční správce Adam Sigmund uvítal dosažení ceny, jež převýšila hodnotu určenou znalcem. Připomněl, že lhůta pro zaplacení končí 1. října.

„Doufáme, že tentokrát nedojde ke zmaření,“ řekl. Zástupce odborů Jozef Kónya podotkl, že dražba je úspěšná až tehdy, kdy se složí celá částka. Dnešního vydražitele prý nezná. „Absolutně nevím, o koho jde, ale to jsme nevěděli ani u prvních dvou dražeb,“ uvedl. Naděje však umírá poslední a věří, že s případným obnovením výroby by se původní zaměstnanci vrátili.

„My jsem s Poldovkou svázáni opravdu bytostně, protože jsme tam vyrostli, vyučili se a strávili jsme tam celý život,“ dodal. Dražbu si nenechal ujít ani Jiří Šimsa, který v Poldi pracoval jako valcíř a po odchodu z podniku zůstal v oboru. „Už aby to klaplo. Firma známá po celém světě a takhle se to táhne,“ neskrýval rozladění z neúspěšných pokusů.

První dražba v dubnu

Poldi a Poldi Trade byly poprvé vydraženy letos v dubnu za 261 milionů, vítězná firma Compagnia del mediterraneo Steel založená krátce před dražbou ale včas nezaplatila. Podobná situace se opakovala po červnové dražbě, v níž uspěl podnikatel Jindřich Vlček s firmou Warhols Hold. Částku 251 milionů ve stanovené lhůtě také neuhradil. Dražitelé vždy složili jistinu 17 milionů, v předchozích dvou případech se z ní uhradily náklady dražby v řádech jednotek milionů a zbytek byl firmám vrácen.

Po případném třetím neúspěšném pokusu o běžné vydražení bude následovat přísnější exekuční dražba. Sigmund uvedl, že má už toto řešení schválené od věřitelů. „Jsou tam mnohem silnější mechanismy, kterými se dá bránit maření dražby, jsou tam mnohem vyšší sankce,“ připomněl.

ebf - tip - debata

Podle obchodního rejstříku Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Loni byl provoz podniku většinou zastavený. Soud povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.

Někdejší chlouba českého průmyslu Poldi
Huť Poldi založil 18. května 1889 Karl Wittgenstein, jeden z nejvýznamnějších průmyslníků své doby, který byl ředitelem a spolumajitelem Pražské ocelářské společnosti. Poldi založil jako svoji soukromou společnost, pojmenoval ji na počest manželky Leopoldiny. V roce 1893 nechal patentovat slavnou ochrannou známku s profilem ženské hlavy, patrně Leopoldiny.
Huť se rychle prosazovala jako výrobce ušlechtilých ocelí a záhy se zařadila mezi přední světové výrobce a průkopníky v oboru. Poldi byla prvním výrobcem elektroocelí v českých zemích a hlavňová ocel Poldi anticoro z roku 1910 byla jednou z prvních nerezavějících ocelí na světě. Už roku 1897 měl podnik 20 zastoupení v Evropě a Rusku. Firma získávala prestižní zakázky, například na rakousko-uherských bitevních lodích.
Po roce 1918 představovala Poldina huť monopolního výrobce ušlechtilých ocelí v Československu. Špičkové materiály se uplatňovaly zejména v leteckém a automobilovém průmyslu, speciální tvrdokov Poldi diadur znamenal průlom do tehdejšího monopolu firmy Krupp. Z řady zakázek vyniká například dodávka na konstrukci slavného mostu Harbour v Sydney v 30. letech. V roce 1931 byl založen samostatný provoz Anticorro produkující chirurgické nástroje a kostní náhrady (kyčelní klouby).
Po roce 1989 se firma nedokázala vyrovnat s rozpadem socialistických trhů a omezením domácí průmyslové výroby. Koncern, který dával práci 20 000 lidí, byl ztrátový a pracoval na zlomek kapacity. V únoru 1992 se státní podnik přeměnil na akciovou společnost holdingového typu. Zhoršující se ekonomická situace vedla v únoru 1993 až k zastavení výroby oceli a vláda hledala východisko v urychlené privatizaci.
Vítězem v soutěži o 66 procent Poldi Ocel se v září 1993 stala společnost Bohemia Art podnikatele Vladimíra Stehlíka, který s oborem neměl žádné zkušenosti a chyběl mu i potřebný kapitál. Pod Stehlíkovým vedením se postupně součásti holdingu dostaly do konkurzu a zastavily výrobu.
Od podzimu 2012 funguje Poldi Hütte pod jménem Poldi s.r.o. s novou vlastnickou a manažerskou strukturou. Podle obchodního rejstříku patří společnost se základním kapitálem 200 tisíc korun firmě Rucarto Limited zapsané na Kypru.
Poldi se už v roce 2014 potýkala s problémy, především s opožděnými výplatami. Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. V rámci insolvenčního řízení soud v červnu 2016 povolil reorganizaci, o kterou zažádal nový investor.
Loni v lednu začala ocelárna po roce fungovat v ostrém provozu, ještě v lednu byla znovu odstavena. Poté fungovala omezeně, nyní výroba stojí. Vedení firmy se nepodařilo splnit podmínky reorganizace, například splacení dluhů. Pomoci měl také nový investor, jednání ale nevyšla.
Loni v březnu věřitelé odhlasovali pokračování reorganizace, v listopadu dal soud firmě další lhůtu pro její splnění. V prosinci soud poslal společnost do konkurzu. Zaměstnanci dostali výpovědi.

Přečtěte si další články o sáze kolem dražby Poldi:

Třetí pokus. Poldi jde znovu do dražby, jistotu složil jeden zájemce

Rychlý pád Poldi. Zbývající zaměstnanci dostanou výpověď do konce roku

Tah Poldovkou: o zkrachovalou huť má zájem Rakušan Foltin

Zkrachovalá Poldi byla vydražena za 261 milionů. Kupující firma vznikla před měsícem

Dražba kladenské hutě Poldi je zmařená, kupec nezaplatil

Najde konečně nového vlastníka? Poldi jde koncem června znovu do dražby

Nezájem o Poldi? Prohlídky před dražbou proběhly bez zájmu uchazečů

Huť Poldi má nového kupce. Napodruhé byla vydražena za 251 milionů

Ani napodruhé to nevyšlo. Vydražitel Poldi kladenskou huť nekoupí


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).