Od prvního září panuje v celém areálu hutního podniku ArcelorMittal Ostrava zákaz kouření. Společnost to odůvodňuje starostí o zdraví svých zaměstnanců. Je to legitimní argument, kterým se firmy mohou zaštiťovat, nebo příliš velký zásah do jejich soukromí?
Zaměstnavatel má právo stanovit, jaké budou podmínky na pracovišti (nekuřácký areál) a že budou lidé v pracovní době vykonávat práci, a ne stát venku u popelníku. Není potřeba vymýšlet nějaké „výmluvy“, proč se kouření v areálu zakazuje.
ArcelorMittal šel ale dále a v uplynulém roce investoval nepředstavitelnou sumu peněz do toho, aby zaměstnancům pomohl s kouřením přestat, pokud si to přejí. Je to zároveň společnost, která investuje mnoho energie a financí do rozvoje ostravského regionu. Jako jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu mnohokrát dokázal, že cítí velkou zodpovědnost vůči celé společnosti, ve které působí. Jejich krok zakázat kouření v areálu firmy je velmi odvážný a v našem kulturním prostředí s naší historickou zkušeností bude vyvolávat velké vášně.
Firma ale ukazuje zaměstnancům a celé společnosti hodnoty, jaké zastává a prosazuje – ochrana zdraví a udržitelný rozvoj. Nejsem mluvčím této firmy a neznám detaily tohoto rozhodnutí, ale kéž by i jiné podniky dokázaly tak nahlas prosazovat změny, které podle jejich víry prospějí celé společnosti i přesto, že to může být pro mnoho lidí nepohodlné.
Jiří Halbrštát
manažer marketingu a náboru, ManpowerGroup
PRO: Nahlas prosazují změny
PROTI: Neadekvátně využité postavení na trhu práce
Pečovat o zdraví svých zaměstnanců je cílem každé firmy či podnikatele. Proto mám pochopení, k čemu ArcelorMittal přistoupil. V tuzemsku jde o vůbec první velkou společnost, která něco takového v tomto měřítku zavedla.
Podle mého názoru však neadekvátně využila svého dominantního postavení na trhu práce. Kuřáci, kteří každou chvilku neodbíhají kouřit, sice mohou odvést více práce, ale zároveň se u nich kvůli závislosti na nikotinu objeví abstinenční příznaky, což v důsledku toho může vést k větší chybovosti.
V Neogenii toto řešíme jednoduše. Náš tým je složen většinou z nekuřáků a ti, co kouří, si „prokouřenou“ dobu napracovávají. Nicméně jsem zastánce toho, aby se v práci nekouřilo, ale vyloženě proti kouření nebojujeme ani naše zaměstnance nemotivujeme, aby tak činili.
Ondřej Švrček CEO, Neogenia, provozovatel služby Mobilní rozhlas