Jádro má dlouhodobě své místo v českém energetickém mixu Jaderná energetika, stejně jako jaderné strojírenství, má v České republice dlouholetou tradici. V současné době jsou zde v provozu dvě jaderné elektrárny - Temelín a Dukovany. Obě patří mezi největší, vysoce spolehlivé a zároveň ekonomicky výhodné energetické zdroje, které naše země má.
S podporou obyvatel Využívání jaderné energie k zajištění energetických potřeb naší země se těší silné podpoře obyvatelstva. Podle nedávného průzkumu společnosti STEM podporují další rozvoj jaderné energetiky v tuzemsku rovné dvě třetiny Čechů. 78 procent považuje jadernou energetiku za perspektivní zdroj pro zajištění energetické soběstačnosti státu. Tomu odpovídá i rostoucí podpora dostavby Temelína i záměru zahájit přípravy nové kapacity u Dukovan.
Český jaderně-strojírenský průmysl díky dlouholetým zkušenostem z výstavby, modernizace a údržby nejen těch českých, ale i slovenských jaderných elektráren rozhodně nepatří mezi nováčky v tomto odvětví. Kdo by neznal firmy jako Škoda JS (jaderné strojírenství), Hochtief (dříve národní podnik Vodní stavby) nebo železárny Vítkovice?
Za účasti tuzemských firem Plzeňská Škoda JS je opravdovým matadorem českého jaderného průmyslu. Inženýrinkem a dodávkami zařízení pro tento obor se úspěšně zabývá již více než padesát let.
V roce 2009 se navíc stala lídrem mezinárodního Konsorcia MIR.1200, které se nyní účastní tendru na dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Nabízí projekt, který je založen na lehkovodních reaktorech typu VVER. To, že Konsorcium MIR.1200 sází na český průmysl, dokládá i fakt, že na přípravách tendrové nabídky konsorcia se podílely desítky dalších známých odborníků českého strojírenství. Ve výsledné nabídce, kterou nyní pečlivě studuje energetická společnost ČEZ, můžeme nalézt na 350 českých firem. Ukazuje se tedy, že pokud chceme českému průmyslu zajistit budoucnost, nabídka Konsorcia MIR.1200 se jeví jako ta nejlepší volba.