Menu Zavřít

Policejní prezident Tuhý odejde k 31. říjnu, vnitro vyhlásí nabídkové řízení

30. 10. 2018
Autor: čtk

Policejní prezident Tomáš Tuhý skončí ve funkci po vzájemné dohodě k 31. říjnu, řekl dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vnitro pak podle něj vyhlásí nabídkové řízení na post prezidenta. Tuhý se stane velvyslancem na Slovensku. Nového šéfa policie by chtěl Hamáček najít do 1. prosince. Zatím Tuhého nahradí jeho první náměstek Martin Vondrášek. Podle médií se mluví jako o možném nástupci Tuhého především o řediteli pardubické krajské policie Janu Švejdarovi.

Tuhý vyloučil, že by někdo z politiků vyvíjel nálak, aby odešel. „Odcházím na základě vlastního rozhodnutí,“ uvedl. „Těch pět let nebylo jednoduchých. Samozřejmě to může zanechat i určitou únavu na tom vrcholovém představiteli,“ dodal.

Také Hamáček popřel, že by za odchodem Tuhého stála například kritika reorganizace policie, kdy byly v roce 2016 útvary boje proti korupci a organizovanému zločinu sloučeny pod Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). Reorganizaci tehdy kritizoval i nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra se ale reorganizace osvědčila. „Náš model slouží do jisté míry jako vzor pro jiné státy, NCOZ funguje naprosto bez problémů,“ řekl ministr. Doplnil, že s Babišem o změně na postu šéfa policie diskutoval, nic bližšího ale neřekl.

Tuhý dříve v médiích uvedl, že neplánuje odejít z místa policejního prezidenta předčasně. Mandát mu měl vypršet v dubnu příštího roku. Dnes vysvětlil, že své rozhodnutí urychlil kvůli spekulacím o odchodu, dlouho jej prý zvažoval. „Já jsem tuto žádost podal až poté, kdy jsme se s panem ministrem domluvili na tom, že policie splnila to, k čemu se zavázala do konce letošního roku,“ řekl Tuhý. Na ministerstvo zahraničních věcí nastoupí 1. listopadu.

Na místo policejního prezidenta ministr vyhlásí nejprve nabídkové řízení, pokud se do něj vhodný uchazeč nepřihlásí, přijde na řadu řízení výběrové. Do nabídkového řízení se mohou přihlásit služební funkcionáři nebo policisté ve stejné tarifní třídě, u výběrového řízení je okruh uchazečů širší.

Švejdar spekulace o tom, že je favoritem na místo policejního prezidenta, komentovat nechce. „Pan plukovník Švejdar je stále krajským ředitelem a k dotazům na jeho možné působení ve funkci policejního prezidenta se nebude vyjadřovat,“ sdělila mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. V úvahu podle mediálních spekulací přichází i náměstek Vondrášek nebo ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák.

Podle Tuhého je v policii na pozici prezidenta mnoho vhodných uchazečů. Řekl, že by podle něj nebylo vhodné, aby byl vybrán někdo zvenčí. „Rozhodně se domnívám, že by to měl být člověk zevnitř policie,“ řekl Tuhý.

Tuhý u policie pracuje 27 let, je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň Tajné. Kariéru u policie začal na obvodním oddělení ve Městě Albrechticích, které později také vedl. Působil jako ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a dále jako náměstek policejního prezidenta. Policejním prezidentem se stal v dubnu 2014. Je mu 46 let.

V neděli byl Tuhý povýšen do hodnosti generálporučíka. Dnes řekl, že povýšení nebylo spojeno se zvýšením platu. „V souvislosti s povýšením nezískává žádná osoba finanční zvýšení čehokoliv. Ta hvězdička je pouze oceněním práce, která nemá dopady, ani korunou navíc, nad rámec toho, na co má nárok policejní prezident,“ vysvětlil Tuhý. Povýšení tedy podle něho nebude mít vliv na výši výsluh.

MM25_AI

Z postu české velvyslankyně na Slovensku odešla letos koncem dubna Livia Klausová, manželka bývalého prezidenta Václava Klause. Ambasádu dočasně vede jako chargé d'affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

Dále čtěte:

Trest za novičok? Zeman opět nejmenoval generálem šéfa BIS Koudelku

Končí šéf pražské policie, který hájil vyšetřovatele Čapího hnízda

Konec po dvou letech. Mazánek odchází z čela Národní centrály proti organizovanému zločinu

  • Našli jste v článku chybu?