CS Fondy
Postavit se svému někdejšímu obchodnímu partnerovi se nevyplácí. Aktuálně to pociťuje uhlobaron Pavel Tykač v kauze tunelování CS Fondů. Někdejší šéf společnosti Iceberg František Bušek (dříve se jmenoval Chobot, ale pak přijal jméno manželky) a svědci Klaus Peter Schimmelpfennig a Carl Joachim Gerlach tvrdí, že společně s Tykačem fondy vytunelovali. Učinili tak v době, kdy byla jejich trestná činnost promlčena. Pro Tykače ale může jejich prohlášení znamenat velký problém v podobě obnovení trestního stíhání, kterému dal zelenou pražský městský soud.
Tykač i Chobot si spory začali vyřizovat přes média letos v zimě. Nejprve vyšel v časopisu Týden materiál o CS Fondech, v němž se nový svědek Schimmelpfennig obsáhle rozhovořil, kterak peníze z CS Fondů mizely.
Pak reagoval Tykač v Hospodářských novinách. „Už víc než před rokem mne začala vydírat partička, kterou s velkou pravděpodobností šéfuje František Chobot. Jeden člověk za mnou přišel s tím, že jejich konání v kauze CS Fondy je promlčené, zatímco já mohu být ještě stíhaný,“ řekl deníku.
Pro Tykače, Jana Dienstla, Josefa Novosvětského a Emila Floriána by byl případ CS Fondů promlčen v únoru 2013. Stíhání Tykače, bývalého spolumajitele firmy Motoinvest a dnes majitele těžařské společnosti Czech Coal, bylo zastaveno v roce 2007. Klíčová transakce se odehrála v roce 1997, tehdy se převedl majetek CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun. CS Fondy ovládal prostřednictvím správcovské firmy právě Tykačův Motoinvest. Tykač podezření opakovaně popíral a tvrdil, že je obětí vydírání.
Vrchní státní zastupitelství podalo návrh na povolení obnovy řízení v případu vytunelovaných fondů v polovině června. Podle žalobců se totiž objevily nové důkazy, vše ale podle informací týdeníku Euro stojí pouze na svědeckých výpovědích, listinné důkazy, o které by se mohl soud opřít, vyšetřovatelům zatím chybějí.