Menu Zavřít

Policie zadržela exprezidenta Sarkozyho. Kampaň mu měl financovat Kaddáfí

20. 3. 2018
Autor: čtk

Francouzská policie dnes zadržela bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v souvislosti s vyšetřováním údajně nezákonného financování jeho předvolební kampaně v roce 2007. Podle zpravodajského webu RTL exprezidenta nyní vyslýchá policie na pařížském předměstí Nanterre.

Vyšetřování se týká financování Sarkozyho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2007, které politik vyhrál. Sarkozy, jenž byl prezidentem v letech 2007 až 2012, je podezříván, že přijal finanční podporu od režimu tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Exprezident, jemuž hrozí žaloba za nedovolené použití peněz ze zahraničí a za nenahlášení přesných výdajů na volební kampaň, vždy popíral, že by pochybil.

Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur (1,27 miliardy korun). Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra.

Podle agentury AFP Ústřední úřad pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF) v Nanterre vyslýchá Sarkozyho vůbec poprvé. Vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že to byl on, kdo předal Sarkozymu kufry po pěti milionech eur.


Komentář: Jak Francouzi dvakrát narazili

Kuřácký koutek Daniela Deyla


První, kdo byl v případu vyslýchán a zadržován, byl bývalý generální tajemník Elysejského paláce Claude Guéant, který byl obviněn z padělání a používání falešných dokumentů a z daňových podvodů. První stopou, na kterou vyšetřovatelé narazili, byl převod půl milionů eur na Guéantův účet v březnu 2008 od firmy patřící jednomu malajsijskému právníkovi. Guéant tvrdil, že šlo o výtěžek z prodeje dvou obrazů.

Letos v lednu zadržela policie v Londýně na základě francouzského zatykače podnikatele Alexandra Djouhriho, který údajně rovněž sloužil jako zprostředkovatel pro převod podezřelých penět a který je označován za klíčovou osobu ve vyšetřování. Djouhri čeká v londýnském vězení na projednání jeho případného vydání do Francie.

FIN25

Čtěte také:

Macron vyzval k vytvoření vícerychlostní Evropy

Daňový dumping z východu může zničit EU, varuje Macron

Zrádný svět Emmanuela Microna. Prezident Berlín potřebuje

 Emmanuel Macron


  • Našli jste v článku chybu?