Z ministerského křesla do vazební věznice
Středočeský krajský zástupce Ctirad Löffelmann dodržel své slovo. V říjnu řekl, že zvažuje přísnější kvalifikaci v kauze zkrachovalé mělnické Liberty, a v listopadu vyšetřovatel Václav Kutílek rozšířil obvinění bývalého ministra financí Iva Svobody a jeho poradkyně Barbory Snopkové o trestný čin zpronevěry šesti a půl milionu korun.
Úvěrové miliony na špatných kontech.
Zpronevěry se oba obvinění měli dopustit v roce 1996. Tehdy jako členové představenstva a rozhodující akcionáři společnosti Liberta Mělník (vlastněné přes jejich společnou firmu Zora Euro) uložili generálnímu řediteli Liberty Miloslavu Menclovi, aby uzavřel dvě úvěrové smlouvy na 6,5 milionu korun s Investiční a Poštovní bankou. Hned druhý den Svoboda se Snopkovou převedli z těchto peněz 2,5 milionu korun na účet společnosti Tesla Praha 9, které je dlužila jejich společnost Omnia. A zbylé čtyři miliony převedli na své soukromé společnosti Zora Euro a Omni a daně, účetnictví. V úvěrových smlouvách však bylo stanoveno, že jde o prostředky na zajištění podnikatelské činnosti a. s. Liberta Mělník. Podle vyšetřovatele tím způsobili Libertě škodu ve výši 6,5 milionu korun. Tehdy platné zákony ještě ne znaly jako trestný čin úvěrový podvod, takže toto převedení peněz bylo kvalifikováno jako zpronevěra, za kterou obviněným hrozí sedm až dvanáct let vězení.
Scéna z bijáku.
V úterý 23. listopadu před osmou hodinou ranní přijíždí dvě skupiny policistů zatknout bývalého ministra financí a místopředsedu ČSSD odpovědného za hospodaření strany Iva Svobodu a jeho bývalou poradkyni a poklad ní Lidového domu Barboru Snopkovou. Na Praze 10 bez větších problémů zatýkají Barboru Snopkovou, která již v 8.20 převezme z rukou vyšetřovatele rozšířené obvinění. Naproti tomu Ivo Svoboda neotevírá. Policistům přijíždějí posily. Překvapený Svoboda volá svým právníkům a až po delší době policistům otevírá. Údajně mu nefungoval zvonek a spal. Exministr převzal obvinění až o tři hodiny později než Barbora Snopková. O den pozdě ji soudce Okresního soudu Praha-východ Justin Machovčák uvalil na oba vazbu - považuje prý za opodstatněné obavy krajského státního zástupce, že by obvinění mohli ovlivňovat svědky, a Svoboda navíc prý nechce spolupracovat. Již v červenci, kdy byl obviněn z poškozování věřitelů, si dlouho nepřebíral obsílku. Advok áti zatčených se rozhodli podat proti uvalení vazby stížnost ke krajskému soudu, neboť se domnívají, že ve tři a půl roku starém případu mohli svědky už ovlivňovat dávno.
Nalezené účetnictví.
Pro vyšetřovatele představuje účetnictví Liberty klíčové dokumenty, ale dlouhou dobu bylo považováno za ztracené. V říjnu to potvrdil i krajský státní zástupce Ctirad Löffelmann. Likvidátorka Liberty Barbora Snopková podle informací deníku Právo při výsleších tvrdila, že úplnou účetní dokumentaci předala správci konkursní podstaty a poté se ztratila. Jenže v den jejího zatčení oznámil anonym na linku 158, že dokumentace je ukrytá v domě bývalé sekretářky Iva Svobody, a policisté v noci v označeném domě skutečně zajistili šanony se „ztraceným účetnictvím. Svobodova sekretářka vypověděla, že účetnictví si u ní schovala „teta Snopková , která byla příbuzná s jejím manželem. Několik zelených igelitových pytlů uložila Snopková se svým synem Stanislavem Kratochvílem u nich na půdě a přikryla starým kabátem. Podle Práva chtěla Sno pková ihned po svém zadržení z policejní stanice telefonovat právě této ženě.
Roztržený pytel obvinění.
Kauzu zbankrotované Liberty spustila bývalá zaměstnankyně podniku, která upozornila policii na možné vytunelování Liberty (EURO 8, 11, 35/1999). Svoboda se Snopkovou mělnického výrobce kočárků ovládli v roce 1996. Po necelých dvou letech společnost skončila v konkursu (likvidátorkou byla Snopková), když její zdravá část byla předtím prodána firmě Zora Euro, vlastněné společníky Svobodou a Snopkovou. Významnou část zkrachovalé Liberty odkoupil letos na podzim od Zory Euro neznámý cizinec Zeno Meier (EURO 31/1999). Snopková byla letos v březnu obviněna z porušení povinností v řízení o konkursu a vyrovnání. V červenci byla i s Ivem Svobodou obviněna ještě z poškozování věřitelů. Společně s nimi je tr estně stíhán i její syn Stanislav Kratochvíl, který se stal jediným majitelem společností Zora Euro a Omnia daně, účetnictví poté, co zakladatelé odešli na ministerstvo financí. Podle vyjádření krajského státního zástupce Löffelmanna nemusejí být obvinění minulého týdne posledními. Zvažuje prý též jednání úředníků mělnické pobočky IPB, kteří úvěr poskytli.