Menu Zavřít

Politici čelí Sofiině volbě, neumí si poradit s veřejnými stavbami

16. 2. 2014
Autor: CC BY-SA 3.0: Honza Groh via Wikimedia

Regionální politici v Česku se poslední dobou ocitají před rozhodnutím, které nepříjemně připomíná Sofiinu volbu. Mám zastavit stamilionovou či miliardovou stavbu, způsobit tím městu škodu a riskovat, že si na mě došlápne policie, nebo mám radši pokračovat i s rizikem, že poruším zákon o veřejných zakázkách a stejně půjdu „do tepláků“?

Tunel Blanka je notoricky známým příkladem takového dilematu. Není to však zdaleka jen pražský syndrom. Obávané vícepráce a kolize se zákonem v protikorupční hysterii rozkládají koalice po celé zemi. Zatím totiž nikdo nezná bezbolestný recept, jak se s nimi vypořádat. Místo stavění se tak budou možná veřejní investoři soudit.

Co se změnilo? Zvolení zástupci lidu si v posledních měsících zvykají na to, že za svá politická rozhodnutí nesou odpovědnost, a to včetně té trestněprávní. Policie se nerozpakuje kolektivně sdělovat obvinění za činy, které by dříve řešil maximálně antimonopolní úřad nebo správní soudy. Rizikový post dokonce nemusí být jen vrcholná funkce na radnici. V Plzni už vědí, že adrenalin si mohou užít také řadoví zastupitelé. Pokud zdomácní jeden z možných výkladů zákona o obcích, stanou se vícepráce zlým snem všech komunálních politiků.

OBRAZEM: Tunelový komplex Blanka

Listopadové zastupitelstvo v Plzni bylo snad nejbouřlivější ve své jeho historii. Zvolení zástupci lidu osm hodin diskutovali o tom, zda firmě Hochtief proplatit navíc 40 milionů za stavbu divadla (původně celkem za 818 milionu korun). Před půlnocí vyčerpaní zastupitelé odsouhlasili jen 18 milionů, o které se prodraží technologie. Ty, se kterými počítala projektová dokumentace, se už nevyrábějí. Dalších 22 milionu za zemní práce dodnes visí ve vzduchu. Spor o dodatečné peníze každopádně stál post náměstka primátora pro investice Petra Runda (ODS) a odstartoval krizi plzeňské koaliční vlády ODS s ČSSD.

„Samozřejmě také chci, aby se divadlo dokončilo. Nejsem ale stavební odborník, abych mohl kvalifikovaně rozhodnout, jak měla být která hromádka hlíny převezena. Neshodnete se na tom ani vy, kteří k tomu máte aparát a prostředky,“ vpálil radním jeden z opozičních zastupitelů. Sociální demokraté totiž návrh koaličních partnerů z ODS na zaplacení 40 milionů odmítli. V době, kdy Metrostav v Praze kvůli dlužným fakturám zabedňoval tunel Blanka, koloval mezi plzeňskými zastupiteli dopis Hochtiefu, že stejně naloží s divadlem. Jenomže zastupitelé se lekli víc toho, že by mohli mít podobně
jako pražští radní oplétačky s policií.

Více v novém pondělním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Praha zaplatila Metrostavu desetinu dluhu za Blanku


Tunel Blanka z pražského rozpočtu každoročně odsaje 200 milionů

bitcoin školení listopad 24

Audit: některé pražské stavby se předražovaly až o 60 procent

  • Našli jste v článku chybu?