Pražská vodohospodářská společnost
PRAHA (rů) – Politici z pražské radnice se jen tak nevzdají možnosti zasedat v orgánech městských firem a pobírat za to tučné odměny. V Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) vyměnili 31. března celé představenstvo a novými lidmi obsadili i dozorčí radu. A nové představenstvo už 1. dubna na svém prvním zasedání odvolalo dřívějšího generálního ředitele PVS Jana Slance, kterého nahradil jeho původní asistent, Karel Rezek. Pražská radnice, která disponuje 92 procenty akcií PVS, si dále prosadila změnu stanov na německý model (EURO 13/2003).
Radní za ODS Miloš Gregar, který má na pražském magistrátu problematiku vodárenství na starosti, zdůvodnil personální čistku tím, že „obsazení představenstva a dozorčí rady neodpovídalo novému rozložení politických sil“. Do PVS po ní usedli s výjimkou Rezka a členů volených za zaměstnance výhradně politici, a to ve složení, které napovídá, že vliv posílila hlavně ODS. Gregar se stal předsedou představenstva, do něhož si ODS dále nadelegovala radního Rudolfa Blažka a zastupitele Bohumila Černého a Jana Lukavského. ČSSD má v představenstvu pouze dva zástupce – radního Jana Slezáka a zastupitele Lubomíra Habrnála. V dozorčí radě jsou síly vyrovnané: nově v ní zasedá radní za ODS Pavel Klega a zastupitel za ČSSD Miloslav Ludvík.
Z výroční zprávy PVS vyplývá, že firma za rok 2001 vyplatila představenstvu a dozorčí radě dohromady 951 tisíc korun. Pražští radní a zastupitelé si zatím neodhlasovali, že nebudou za členství v orgánech pobírat žádné odměny. Náměstek primátora Jiří Paroubek pro Hospodářské noviny uvedl, že PVS byla první v řadě a že nová politická reprezentace nově obsadí všechny firmy, v nichž má Praha majoritu.