Menu Zavřít

Politická hra v parlamentním akváriu

7. 10. 2009
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů se Fischerova vláda nestane levicovou

Souhlasíte s Mirkem Topolánkem, že by se úřednická vláda Jana Fischera mohla stát levicovou?

bitcoin_skoleni

  • Ano 19,2 %
  • Ne 61,6 %
  • Nevím 19,2 %

V neděli 4. října v Otázkách Václava Moravce předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že premiéru Janu Fischerovi „ustoupil v řadě personálních otázek, které dnes z jeho vlády dělají více vládu politickou směrem k levici“. Na toto téma navázal o den později v Radiožurnálu: „Pokud se Jan Fischer chce ve sněmovně opírat o levici, bude to muset deklarovat… Neřekl jsem, že nepřipustíme levicovou orientaci, ona vyplyne sama od sebe.“ S tímto jeho hodnocením současné vlády Jana Fischera nesouhlasí 61,6 procenta manažerů.
Téhož názoru je i tento respondent: „Fischerova vláda vznikla na základě kompromisu. Na rozdíl od všech předchozích vlád – ať už ODS nebo ČSSD – je rozumná a pracovitá. Po delší době mám pocit, že dělá to, co považuje za užitečné pro tuto zemi a její občany, a nikoli pro získání voličů.“
Souhlasný postoj vyznává následující manažer: „ČSSD dosáhla toho, že z původního sanačního balíčku ministra financí Eduarda Janoty vypadla většina opatření na snížení nákladů státu a zůstalo jen zvyšování daní. De facto se od Fischerovy vlády distancuje a říká, že chrání zájmy běžného občana. Prostřednictvím Parlamentu se jí pak podařilo dopady balíčku zmírnit. A také chce jeho prostřednictvím přinutit vládu k dalšímu utrácení. ODS s plánem šetřit na straně státních výdajů moc neuspěla. Přesto to vypadá, že na ní zůstane odpovědnost a tedy hněv voličů za úsporný balíček. Proto neohrabaně hledá cestu, jak se od vlády a odpovědnosti distancovat. Je však nedůvěryhodná, protože neustále mění názor – jednou chce šetřit, pak zase nikoli – a proto jí to asi nepomůže. A nadále bude za fackovacího panáka z obou stran – zleva od ČSSD a KSČM, zprava od TOP 09.“
Záporně odpovídá tento respondent: „Fischerova vláda nemá politický mandát, a proto není pevně programově zakotvená. Může se tedy stát levicovou, pravicovou nebo úplně jakoukoli.“
Jiné záporné stanovisko se objevuje v odpovědi: „Topolánkovy výroky jsou součástí boje o křeslo ministra vnitra. Respektive obav, že se do řádných voleb nepodaří udržet pod pokličkou některá z nestandardních opatření Ivana Langera během ministrování.“
Kladně ani záporně nedokáže odpovědět další manažer: „Jde o politickou hru v parlamentním akváriu. Reakce ODS na iniciativy ministra vnitra Martina Peciny je přehnaná, ale ten na takové změny v organizaci resortu určitě neměl mandát dříve, než jej dostane celá vláda na další období do voleb. Důležitější však je, že Fischerova vláda pracuje lépe a efektivněji – návrh rozpočtu, odvaha sáhnout na mandatorní výdaje a tak dále – než předchozí politické. Ty se utápěly v žabomyších válkách stranických i spolustranických protivníků a v tématech, která daňové poplatníky a voliče nezajímají. Už se zdálo, že se současná vláda obejde bez politické reprezentace, a proto musel Topolánek rychle najít nějaké téma ke zviditelnění. Jsem sice volič ODS a spíše příznivcem Topolánkova křídla, ale zdá se, že politici úplně ztratili smysl pro realitu a důležitá témata. Levicovost nebo pravicovost vlády bych hodnotil zásadně dle kroků a aktivit v důležitých tématech, a nikoli podle momentální personální politiky jednoho ministra. Nevybavuji si, že by Topolánkova vláda někdy přijala takový pravicový návrh rozpočtu, jaký předložila Fischerova úřednická. Opravdu důležitá témata ODS v minulosti zásadně pravicově neřešila – tedy reformu zdravotní, penzijní a veřejných financí.“
Jasný názor zaznívá v záporné odpovědi: „Naprosto nesouhlasím a dodávám: buďme rádi za takovou současnou vládu! Po letech nevýrazných a často naprosto zmatených akcí pravých i levých minulých vlád máme konečně vládu, která se soustřeďuje na věci, jež je třeba řešit v současné složité ekonomické situaci. Má to svou logiku, neboť Fischer, Janota i ostatní členové vlády nemají potřebu sbírat politické body. A mohou řešit, co je třeba a bez čeho by se ČR brzy dostala do velkých problémů. Být na místě všech rádoby ,profesionálních‘ politiků nechal bych vládu provést všechny potřebné kroky ze dvou důvodů. Prvním je, že ,u kormidla‘ jsou konečně lidé, kteří věcem rozumějí a vědí, co je třeba udělat. Druhým pak to, že každá následující, opět politická vláda bude mít usnadněnou situaci, protože mnoho nutných nepopulárních opatření už bude nastaveno a nebude možné je změnit.“

Odpovídalo 146 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?