Strany čtyřkoalice - KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU se nenápadně snaží přesunout větší část politického rozhodování z Poslanecké sněmovny do Senátu. Není to náhoda. Alternativa předčasných voleb uzavřením nových dohod mezi sociálními demokraty a ODS na delší čas či spíše nadobro padla. To ovšem znamená, že v dolní komoře Parlamentu silnější část čtyřky bude hrát druhé housle. Její druhá polovina zůstane v roli naprostých statistů. Ledaže by Senát, v němž je kromě lidovců a unionistů zastoupena také ODA, získal na významu. Zatím má pramalou moc, ale nemuselo by to tak být navždy. Ústava už přestala být nedotknutelná, její reformu načaly obě nejsilnější politické strany. Co ji tedy dokončit tak, aby dopadla ve prospěch horní komory?
Stačilo by málo. Rozšířit práva senátorů při hlasování o zákonech a při rozpouštění Poslanecké sněmovny. Nahradit hlavu státu, nemůže-li vykonávat svůj úřad, předsedou Senátu. (Nyní se v takovém případě o prezidentské pravomoci dělí premiér a šéf sněmovny.) Takové návrhy existují a daly by se i prosadit. Minimální předpoklad ale je, aby se o změnách ústavy rozhodovalo nejdříve na konci letošního roku. Po podzimních volbách do horní komory Parlamentu, v nichž se bude obměňovat celá třetina senátorů. Úsilí čtyřkoalice svézt se právě při těchto volbách na vlně popularity výzvy Impuls 99 a hlavně Sdružení Děkujeme, odejděte je pak mnohem pochopitelnější. Ovládnutí Senátu by se nakonec mohlo stát důležitým výtahem k moci.
Na podobnou hru, ať už ji pochopili, či ne - zřejmě, snad - občanské iniciativy nebudou ochotny přistoupit. Byť šéfové čtyřkoaličních stran už společný postup, ba přímo společné kandidátky do senátních voleb určitě, a parlamentních možná, minulý týden hlasitě vytroubili do světa. Reakce iniciativ byla rychlá a rázná. Impuls 99 se ani nechce přeměnit v politickou stranu, ani nesplyne s žádným jiným politickým subjektem, ani neuzavře manželství se žádnou z politických stran, prohlásil Tomáš Halík, který za Impuls hovoří. Žádnou politickou stranu nehodlá otevřeně podporovat ani Sdružení Děkujeme, odejděte, informoval obratem veřejnost mluvčí Josef Brož. A dodal, že výstup ze společného jednání, tak jak ho pánové Vladimír Mlynář (US) a Jan Kasal (KDU-ČSL) podali médiím, „byl poněkud zkreslený .
Všichni pánové přítomní na schůzce si patrně budou mít co vysvětlovat. Couvnou-li ale iniciativy od svého tvrdého stanoviska, dosáhnou jediného. Případnou dohodou se čtyřkoalicí o společném postupu ztratí původní význam, který deklarovali. Význam nezávislé platformy pro nestranný a nadstranický dialog.
Na vlastní poslání však především předčasně rezignují malé politické strany. Ani případná změna volebního zákona jim neznemožní rovnou politickou soutěž. Aby v ní uspěly, musí ovšem přesvědčit voliče. Programem, trpělivou prací v opozici, třeba i větší snahou o komunikaci s politickými protivníky a oponenty. Tak, jak to chodí už delší dobu u sousedů. Nic lepšího zatím nikdo nevymyslel a těžko vymyslí.
To, oč se čtyřkoalice snaží nyní, ale může dopadnout úplně jinak. Vzpomínáte na babičku Méry? Válka s lidojedy pro ni vždycky byla legrace. Zabila ji volební agitace.