Menu Zavřít

Politologové: Ficova pozice je i nadále silná, určitě se z volby poučí

31. 3. 2014
Autor: čtk

Překvapivý volební rozdíl mezi vítězem a poraženým komentují a o dalším vývoji na slovenské politické scéně hovoří politologové Grigorij Mesežnikov a Michal Horský.

E15: Jak si vysvětlit rozdíl, kterým nakonec druhé kolo voleb skončilo?

GM: Myslím si, že to bylo referendum o vládě a straně Smer, provázené velkou mobilizací jejich odpůrců z řad všech opozičních stran. Na straně voličů Smeru přitom vidím zklamání ohledně plnění slibů daných před parlamentními volbami v roce 2012. Ficova kampaň byla diskreditační a agresivní, což bylo nakonec kontraproduktivní, protože zabrala víc na voliče opozice než na příznivce jeho strany. Premiér lidem přestal posílat pozitivní poselství a přesedlal na negativní kampaň a na tu se jeho voliči nechytli.

MH: Političtí analytici předpokládali těsný výsledek ve prospěch jednoho či druhého kandidáta. Dvacetiprocentní rozdíl všechny zaskočil. Pochopitelnější a srozumitelnější je však jiný podíl. Padesát procent občanů ignorovalo volby a zbytek se podělil v poměru 3:2 ve prospěch antipolitiky na úkor politiky. Poražený kandidát se mimoděk nestal pouze reprezentantem vlastní politické vize, vize levice, ale politiky vůbec.

E15: Co čekáte od Andreje Kisky jako prezidenta?

GM: Podle mne nemá velké mocenské ambice. Spíš chce být nositelem poselství běžných občanů, než by si chtěl budovat alternativní mocenské centrum. Tím ale nevylučuji, že se bude dostávat do střetů s vládou. Bude pravděpodobně trochu vyvažovat její vládní monopol, což zdraví slovenské demokracie prospěje.

MH: U muže, který má miliony a do kampaně investoval víc peněz, než dostane jako prezident za výkon funkce, lze jen těžko předpokládat, jak ovlivní budoucí politiku země. Nemá politickou minulost a jeho politická budoucnost je stále jen v rovině přání voličů.

E15: Myslíte si, že Robert Fico vyvodí z volební porážky nějaké důsledky?

GM: Nečekám, že by odstoupil a odešel z politiky. Jeho voliči by to brali jako útěk, neschopnost unést porážku. Jeho pozice je stále silná. Spíš by se dala čekat změna vládního stylu, že bude více naslouchat lidem, zaujme méně konfrontační tón k opozici a bude se snažit o větší spolupráci.

MH: Fico je zkušený politik a nepochybně z porážky vyvodí poučení. Pravděpodobně přistoupí k částečné rekonstrukci vlády a druhou polovinu jejího funkčního období přizpůsobí k zisku ústavní většiny v nastávajících volbách, což není ta nejpozitivnější zpráva pro zem.

E15. Změní se nějak v důsledku prezidentských voleb slovenská politická scéna? Využije například Radoslav Procházka nečekaně velkého zisku z prvního kola voleb?

GM: Procházka už oznámil, že zakládá stranu, ale nečekám, že by měla tolik hlasů, jako on (21 procent – pozn. aut.), protože pro něj hlasovali i voliči existujících stran. Ale pokud smysluplně využije období do příštích voleb, tak by se mohl dostat do parlamentu se solidní podporou pěti až deseti procent.

MH: Slovensko nepochybně čeká zásadní rekonstrukce celé stranické politické scény, která ztrácí u občanů důvěryhodnost. Aktivita Procházky je prvním vážným krokem tímto směrem.


Čtěte také:

Fica dostal do kolen předvolební fotbal i slovenský volič

bitcoin školení listopad 24

Ficovi zůstaly oči pro pláč, hodnotí volby slovenský tisk

První Kiskova zahraniční cesta povede do Prahy

  • Našli jste v článku chybu?