Menu Zavřít

Polodrsný držák

9. 6. 2006
Autor: Euro.cz

Odolné víko ochrání displej, který bohužel nepotěší

Chovat se k notebooku jako ke kojenci vydrží většině novopečených majitelů jen krátce. Postupem času přetrpí i nějaké to kleputí o stůl, náraz do dveří i nějaký ten pád na zem. Drtivá většina přenosných počítačů ale svou odolnost vůči mechanickému poškození časem nezvyšuje tak, jako se tomu děje u psychické odolnosti jejich majitelů. Při letmém pohledu na statistiky servisů je zřejmé, že největší počet závad na přenosných počítačích vzniká právě kvůli hrubému zacházení. Potřeba pracovat s počítačem navíc rychle pronikla také do sektorů, v nichž se jemné zacházení s elektronikou přímo vylučuje s pracovními podmínkami - armáda, policie, hasiči, ale také stavbyvedoucí, záchranáři nebo chalupáři.
Řešení jsou v zásadě možná dvě. Buďto se k počítači chovat opatrně, nebo se poohlédnout po některém kousku s nálepkou „Odolný“. Spektrum nabízených odolných produktů naštěstí v poslední době utěšeně narůstá, pohříchu ovšem dochází k matení jazyků ne nepodobnému Babylonu. Každý výrobce označuje odolnost své techniky jinak. Vodítkem mohou být hojně marketingově využívané směrnice americké armády, skrývající se pod označením MIL-STD, které stanovují požadavky na odolnost vojenské techniky vůči extrémním podmínkám. Elektronika je při testech mražena, pečena, omývána slanou vodou, vystavována působení nízkého tlaku, vibracím a mnoha dalším torturám.
Jeden ze zástupců odolné kategorie, notebook Panasonic Toughbook CF-W4, má k nezničitelným strojům ještě daleko, žádné ořezávátko to ale není. Výrobce ho označuje pojmem Semi-Ruggedized, tedy jako „polodrsný“. Notebook sice na rozdíl od majora Meisnera nepřežije osmisetmetrový volný pád, ale běžné používání, nárazy, pády ze stolu nebo prach mu neublíží. Toughbook je vyrobený z odolné hořčíkové slitiny, která brání promáčknutí víka displeje. Otevřenému počítači dominuje kulatý touchpad se dvěma tlačítky a čtyřmi indikačními diodami. Bíle provedená klávesnice je poměrně široká, s pohodlnými tlačítky a nízkým zdvihem. Pod blokem klávesnice je další neobvyklost: místo klasických výsuvných optických mechanik se mechanika otevírá pomocí masivního kovového jezdce, který její víko odklopí vzhůru podobně jako u discmanů.
Dvanáctipalcový LCD panel notebooku v matném provedení už po prvním zapnutí počítače příliš nebodoval. Nastavení od výrobce je při denním světle velmi špatně čitelné a ani po delších pokusech vytvořit optimální konfiguraci jasu a kontrastu se jeho čitelnost příliš nezlepšila. Ani pozorovací úhly nejsou nic extra. Výrobce sice tyto detaily neuvádí, ovšem s největší pravděpodobností se jedná o technologii Thin Film, tedy již poměrně překonanou záležitost. Je to však prakticky jediné negativum počítače, který je jinak ve všech ohledech skvělý. Stroj pohání procesor Pentium M v modifikaci ULV, tedy pracující na nízkém napětí. To je důležité z hlediska spotřeby, která je alfou a omegou všech notebooků. Nižší spotřeba totiž znamená nejen delší výdrž na baterie, ale také méně vyzařovaného tepla, což v našem případě vedlo k absenci aktivního chlazení procesoru. A nepřítomnost ventilátoru šetří další jouly energie. Většina výrobců, kteří udávají u svých produktů údaje typu pět hodin při běžném zatížení, hovoří mírně řečeno eufemisticky. Realita se pohybuje v řádu jednoho filmového DVD, někdy ani to ne. Céefko na to jde z druhé strany: deklarovaná výdrž pět hodin se bez problému natáhne při běžné kancelářské práci na doslova neuvěřitelných sedm hodin. Pokud se rozhodnete strávit třeba dlouhou cestu v letadle s oblíbenými filmy, toughbook vám dokáže zprostředkovat na nabitou baterii hned dva za sebou.
Toughbook zanechal velmi dobrý dojem perfektní výdrží, slušným výkonem, odolnou konstrukcí a hmotností pouze něco málo přes kilogram, který částečně pokazil jen horší displej. Céefko je určitě kandidát na koupi pro všechny, kteří s počítačem pracují aktivně a nechtějí se bát vyrazit s ním mimo kancelář.

Klady
+ výdrž
+ odolnost
+ nízká hmotnost

Zápory
- displej

MM25_AI

Panasonic Toughbook CF-W4
Rozměry: 268 x 24,9 / 44,3 x 210,4 mm
Hmotnost: 1,29 kg
Procesor: Intel Pentium M Ultra Low Voltage 753
Chipset: Intel® 915GMS
RAM: 512MB DDR2-400 SDRAM
Grafická karta: Intel® 915GMS graphic controller, UMA 128 MB
HDD: 60 GB (odolný)
Optická mechanika: DVD CD-R/RW combo drive
LCD: 12,1“ anti-glare Active Matrix (TFT) 1024 x 768 (XGA)
WLAN: IEEE 802.11a/b/g (max. 54 Mbps); slide on/off switch
Modem: interní 56 kbps, V.92
Zvuk: SigmaTel™ STAC9751 AC-97 v.2.1
USB 2.0: 2x
Rozšíření: 1x PC card I nebo II
Čtečka: SD card (secure digital memory/multimedia)
Baterie: Li-Ion (7,4 V, 7,8Ah), výdrž asi 7 hodin
Cena (včetně DPH): 85 574 Kč

  • Našli jste v článku chybu?