Menu Zavřít

Polovina Čechů si stěžuje na své připojení k internetu, řešení mohou nabídnout 5G sítě

20. 3. 2020
Autor: Shutterstock

Na 44 procent tuzemských domácností není spokojeno se svým připojením k internetu. Vadí jim zejména jeho nedostatečná rychlost a časté výpadky. Vyplývá to z rozsáhlého dotazníkového šetření, jež si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Řešení je však, zdá se, na dohled, a to v podobě technologie sítí páté generace (5G). Česko by mohlo být nepřerušovaně pokryto už do roku 2025.

Přestože na 87 procent českých domácností mělo před dvěma lety přístup k sítím nové generace (NGA), které technicky vzato umožňují stahování a nahrávání dat rychlostí až 30 Mb/s, našlo se spousta takových, kterým se rychlost jejich internetového připojení zdála být nedostatečná. Ba co víc, počet těch, kteří mají zájem o ještě kvalitnější a rychlejší internet setrvale narůstá a již nyní je o 26 procent vyšší než loni.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu tomu tak bude i nadále, a to zejména díky novým prosazujícím se trendům, mezi něž patří například rostoucí obliba služeb „video on demand“, stále častější využívání cloudových uložišť a čím dál podstatnější role dat ze systému internetu věcí.


Huawei, nebo zpoždění o dekádu. Německo potřebuje Číňany pro stavbu 5G sítě

Huawei, ilustrační foto

Z analýzy nadále vyplývá, že hned 64 procent lidí si přeje své současné připojení vyměnit. Za dokonalejší alternativu jsou ochotni si připlatit, pakliže by to znamenalo, že se tak zbaví problémů s nízkou rychlostí a častou nestabilitou internetu. Více než polovina oslovených, konkrétně pak 54 procent, by za připojení přesahující rychlost 500 Mb/s byla ochotna zaplatit až dodatečných 223 korun.

Co se týče mobilních sítí, jejich kvalita je aktuálně na
velmi dobré úrovni. V čem ale naopak Česká republika zaostává, je pevné
připojení domácností. Neuspokojivá situace pak dále panuje i v případě některých
veřejných institucí na nižší než krajské úrovni a ve státní správě.   

Uspokojit poptávku a zajistit, aby se kvalita internetového připojení dostala na požadovanou úroveň, by mohly 5G sítě, díky nimž by všechny veřejné instituce měly teoreticky mít přístup k internetu s minimální přenosovou rychlostí 1 Gb/s. A co se týče domácností, v jejich případě se jako o standardu hovoří nejčastěji o hranici 100 Mb/s s možností případného navýšení až na 1 Gb/s.

Pokrytí 5G sítěmi by mělo stát skutečností nejpozději do roku 2025, neboť právě do tohoto termínu musí Česko naplnit povinnosti vyplývající ze strategie Evropské gigabytové společnosti, o jejíž vypracování se zasadila Evropská komise a kterou se Praha v minulosti zavázala přijmout.

Technologie budoucnosti

„Zajištění přístupu široké veřejnosti k 5G technologii může být lékem na pociťovanou nespokojenost s kvalitou připojení. Přenosová rychlost se u 5G navyšuje řádově ve stovkách Mb/s. Zároveň se vyznačuje zvýšenou spolehlivostí, čímž zabraňuje častým a opakovaným kolapsům celé sítě,“ vysvětluje Pavel Košek ze společnosti Huawei.

Košek předestírá i další možnosti využití. „5G není jen další mobilní standard. Bavíme se skutečně o technologii budoucnosti a o zásadním předpokladu pro účinné fungování veškerých chytrých systémů pro domácnosti, města i průmysl. Pro plné využití potenciálu nových elektronických zařízení je nutné připojení té nejlepší kvality. Jen tak se můžeme efektivně posunout kupředu, a to i například na poli robotizace či při vývoji autonomních automobilů,“ dodává.

bitcoin_skoleni

Zdroj: www.denik.obce.cz

  • Našli jste v článku chybu?