Menu Zavřít

Polská krev

1. 5. 2003
Autor: Euro.cz

CE Capital si stěžuje na průběh tendru u Ramira Cibriána

Novým majitelem společnosti PVT se zřejmě stane konsorcium složené z největší polské technologické firmy Prokom Software, slovenské finanční skupiny J&T a nizozemské Middle European Investment. Týdeník EURO má informace, že právě toto trojčlenné uskupení doporučil poradce tendru - společnost Patria Finance - akcionářům PVT za vítěze soutěže o 96,52 procenta akcií. Informace pocházejí ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, ale do uzávěrky čísla nebyly oficiálně potvrzeny. Vítězná nabídka se má pohybovat nad částkou 1,5 miliardy korun. Stejné zdroje uvedly, že druhý uchazeč, který předložil nabídku na koupi - konsorcium další slovenské finanční skupiny Penta a pražské softwarové firmy Unicorn - nabídl méně. Cena byla hlavním kritériem soutěže.

Protest u Evropské komise.

Tomáš Klápště, výkonný ředitel Patrie a vedoucí oddělení firemních financí, nechtěl k průběhu tendru sdělit jakékoliv údaje. „Nejdříve musíme informovat akcionáře. Do té doby nemůžeme sdělit ani počet zájemců.“ Kromě uvedených dvou konsorcií nařízenou padesátimilionovou jistotu složilo a konečnou nabídku ve stanovený termín (pondělí 28. dubna) předalo i konsorcium CE Capital. Zdroje však tvrdí, že bylo ze soutěže vyřazeno, protože nesouhlasilo s podmínkami uvedenými v transakčních dokumentech. Již v pátek 25. dubna, v den složení jistoty, zástupci CE Capital zaslali poradci tendru dopis (jehož kopii má týdeník EURO k dispozici), v němž vyjadřují názor, že smlouvy o převodu akcií nevyhovují českým právním normám, ani normám Evropské unie. Konkrétně smlouva o uložení jistoty, smlouva o převodu akcií a smlouva o obstarání cenných papírů. „Žádáme vás o prodloužení doby k podání nabídky spojené s nápravou nekonformních právních bodů vašich smluv k projednání mezi našimi a vašimi právníky… Pokud k tomuto kroku nepřistoupíte, bude zřejmě nutné podniknout kroky ke zrušení vámi vedeného způsobu převodu akcií PVT,“ uvádějí v dopise Patrii jménem CE Capital pánové Georg Hotar a Ivan Simmon. Svůj slib o napadnutí tendru dodrželi a v úterý 29. dubna odeslali protestní dopis vedoucímu Delegace Evropské komise v ČR Ramiru Cibriánovi. CE Capital se ve své kritice opírá o právní analýzu transakčních dokumentů provedenou advokátní kanceláří Ireny Helmové. Ta zmíněné smlouvy, jejichž autorem je kancelář Pokorný, Wagner & spol., označila za jednostranného charakteru, doslova jako „nekorektní a nevyvážené“. Kritika se však nese i od dalších firem z původní devítky zájemců o PVT, které byly zařazeny na short list. „Smlouvy jsou jednoznačně asymetrické. Veškeré riziko přechází na kupujícího. Žádná seriózní zahraniční firma by na to nemohla přistoupit,“ říká jeden z poradců, jenž radil nejmenované české softwarové firmě. Nejvíce vadí skutečnost, že kupující na sebe od počátku přebírá povinnost zaplatit celou částku, ačkoliv akcie mu budou předány zřejmě až za několik měsíců. Během této doby se situace ve firmě může výrazně změnit.

MM25_AI

Peníze hned, akcie za pět měsíců.

Jak už bylo řečeno, kupující ještě před podáním nabídky složil padesátimilionovou jistotu. S vítězem by měla být v nejbližších dnech podepsána smlouva o převodu akcií. Deset dnů poté má následovat zaplacení dalších 150 milionů z kupní ceny. Poté transakci dodatečně posvětí vláda, a umožní tak orgánům České konsolidační agentury, která má v PVT největší vliv, dát akcionářský souhlas. Patnáct dnů po souhlasu vlády nabyvatel doplatí zbytek kupní ceny. Potom se bude čekat na rozhodnutí antimonopolního úřadu, který může spojení posvětit s některými omezujícími, nyní těžko předvídatelnými podmínkami. Na vyjádření úřadu se může čekat i tři měsíce. Teprve poté - zhruba za pět měsíců - kupující převezme akcie a bude moci ovlivňovat chod firmy. „Je to každopádně nenormální. Žádná seriózní finanční instituce vám neposkytne peníze, pokud nedostane nějakou protihodnotu a bez finančního partnera do toho jít nelze,“ říká poradce jiné české počítačové firmy, která po prostudování dokumentů finálový boj vzdala.

Parcelace aktiv.

Firma PVT je označována za jednoho z nejvýznamnějších českých systémových integrátorů, ovšem její „core business“ dnes představuje přibližně deset až dvacet procent hodnoty firmy. Největším lákadlem investorů jsou zřejmě depozita ve výši 700 milionů korun a 39 nemovitostí po celé republice, jejichž hodnota se odhaduje na půl miliardy korun (nejcennější je centrála PVT na Praze 9). I v tomto duchu lze chápat složení favorizovaného konsorcia. Slovenská finanční skupina J&T, tahoun uskupení, bude mít zřejmě zájem o depozita, holandská MEI o nemovitosti a polský Prokom Software, za nimž stojí jeden z nejbohatších Poláků Ryszard Krauze, o očištěný byznys v oblasti technologií.
Na kritiku transakční dokumentace existuje jeden protiargument: Kdyby byla úplně špatná, nezúčastnil by se boje nikdo. „Myslím, že agresivní slovenské finační skupiny Penta a J&T jsou ochotné jít do většího rizika. Je to jejich styl,“ míní jeden z poradců. „Ke kvalitě transakčních dokumentů se v tuto chvíli, kdy ještě není rozhodnuto, nechceme vyjadřovat,“ reagoval Martin Kúšik, projektový manažer Penta Finance, na otázku, proč šli - na rozdíl od jiných - do finále.

  • Našli jste v článku chybu?