Menu Zavřít

Polská paralela

14. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Majitelé domů žaloby ze Štrasburku nestáhnou

Stát je odpovědný za škody, které vznikly majitelům domů důsledkem regulace nájemného. Takto rozhodl minulý týden Ústavní soud a potvrdil tím, že se majitelé domů mohou domáhat po České republice uhrazení škod. Ti se již loni obrátili se žalobami na stát do Štrasburku na Evropský soud pro lidská práva. Domnívají se, že jejich šance na miliardové náhrady zvyšuje již kladně vyřízená žaloba v podobné záležitosti, kterou podala polská hraběnka Marie Hutten-Czapská. Kolik zaplatí Polsko tamním majitelům domů, by mělo být zveřejněno během měsíce. Z nálezu Ústavního soudu vyplývá, že se majitelé domů mohou domáhat u obecných soudů, aby určily, na kolik peněz mají nárok kvůli ušlému zisku. „Teď je na obecných soudech, aby zaplnily mezeru v právu,“ říká Michal Spáčil, mluvčí Ústavního soudu. Soudy v podstatě musejí dovodit řešení pro situaci, kterou kvůli nečinnosti poslanecké sněmovny zatím právní norma, tedy zákon o nájemném z bytu, neupravuje.

bitcoin_skoleni

Žaloby budou.

„Vláda vítá, že Ústavní soud opakovaně ve svých závěrech potvrzuje, že regulace jako taková není neústavní, ale neústavní byl stav způsobený absencí odpovídajícího zákona a absencí činnosti soudů,“ komentovala rozhodnutí Ústavního soudu v tiskovém prohlášení vláda. Toto konstatování je ale pravdivé pouze částečně. „Ústavní soud sice dospěl k názoru, že regulace jako taková není protiústavní, pokud se ale sociální zátěž přenáší na pronajímatele, kteří nemají ani na reprodukci majetku, rozhodně to není v pořádku,“ uvedl pro týdeník EURO Michal Spáčil. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa očekává, že v nejbližší době budou obecné soudy řešit mnoho žalob o náhradu škody. Půjde prý jak o žaloby pronajímatelů proti nájemcům, tak majitelů domů proti státu. „Spor o výši nájemného je zcela soukromoprávního charakteru, vyplývá z dvojstranného občanskoprávního vztahu a každý takový spor tedy bude každý soud posuzovat individuálně,“ upozorňuje vládní prohlášení. V loňském roce navrhlo ministerstvo pro místní rozvoj nový zákon o nájemném z bytu. Ten umožňuje, aby pronajímatel zvýšil nájemné o stanovený limit poprvé v lednu příštího roku. Nájmy se do roku 2010 budou zvyšovat v průměru o zhruba čtrnáct procent ročně. Ani s tímto zákonem ale nejsou majitelé domů spokojeni. S výjimkou Prahy a části Brna prý toto postupné uvolňování činží neumožní pokrýt ani běžné náklady na provoz a údržbu domu. „Je to narychlo přijatý kočkopes,“ tvrdí Girolamo Giormani, předseda Hnutí na obranu majitelů realit (HOMR). Sdružení chce tento týden podal žalobu k Ústavnímu soudu o zrušení ustanovení občanského zákoníku týkajících se nájmu bytů, která jsou, jak tvrdí zástupci HOMR, protiústavní a v rozporu se Základní listinou práv a svobod. „Vadí nám například dědění nájmů nebo uzavírání nájemních smluv na dobu neurčitou,“ upřesňuje Giormani.

Předčasné obavy?

Majitelé domů se již kvůli regulaci nájmů obrátili v minulém roce na Evropský soud pro lidská práva. HOMR podal ve dvou vlnách asi dvě stovky žalob, s tříměsíčním odstupem putovaly do Štrasburku žaloby Občanského sdružení majitelů domů (OSMD). Celkem by měl v této záležitosti Evropský soud pro lidská práva rozhodovat o více než třech tisících žalob. „Žaloby ve Štrasburku nestáhneme, protože vidíme nevymahatelnost nálezu Ústavního soudu. Soud na protiústavní situaci již před lety upozorňoval,“ říká Giormani. Premiér Jiří Paroubek se domnívá, že otázka případných nákladů státu s vyplácením odškodného majitelům domů je zatím předčasná. „Všechny tyto věci by podléhaly složitému, dlouhodobému soudnímu projednávání,“ konstatoval Paroubek. Předseda HOMR sice přiznává, že je otázkou, jak dlouho bude trvat, než dojde k vyřešení celé věci, nicméně je optimistou, že s žalobami uspějí. „Evropské právo je precedentní. Již jednou soud rozhodl ve prospěch majitelky domů, polské hraběnky paní Hutten-Czapské, která podala žalobu také kvůli regulaci nájemného,“ vysvětluje Giormani. Evropský soud pro lidská práva rozhodl loni jednoznačně, že majitelé domů v Polsku jsou diskriminováni. Polský Sejm rozhodnutí přijal, odvolal se ale kvůli výši odškodnění, které by mělo Polsko majitelům domů vyplatit. „Poláků je čtyřicet milionů a mluví se o náhradě ve výši bilionu korun,“ tvrdí Giormani. Rozsudek o výši odškodného by měl prý být zveřejněn během měsíce. „Paralela české kauzy s polskou je zřejmá. I polský Ústavní soud dal ještě před podáním žaloby do Štrasburku za pravdu majitelům domů,“ dodává Giormani. Domnívá se, že v Česku by se odškodné mohlo vyšplhat až na sto miliard korun. „Za sebe mohu říci, že velkou část peněz ze Štrasburku dám na charitu. Vím, že za chybu, kterou udělala vláda, zaplatí všichni, včetně těch, kdo bydlí ve svém,“ uzavírá Giormani.

  • Našli jste v článku chybu?