Polsko začíná ztrácet atraktivitu jako země, kde chtějí investovat zahraniční firmy. Ukázal to průzkum mezi německými společnostmi, které jsou tradičně největšími zahraničními investory v Polsku. Podle něj Polsko v atraktivitě pro firemní investice ve srovnání s dalšími zeměmi ve střední Evropě poprvé po čtyřech letech kleslo na druhou příčku, před něj se dostala Česká republika.
Podle ekonomického listu The Wall Street Journal, za to může kontroverzní politika nové vlády premiérky Beaty Szydlové. Nové daně a politická nejistota nutí zahraniční firmy znovu si rozmyslet své plány. Nynější vláda, která zemi vede od loňského října, schválila nebo navrhla několik sporných opatření, jako je daň pro banky a pojišťovny, regulace obnovitelných zdrojů energie, povinná konverze hypoték ve švýcarských francích na zloté či daň pro velké maloobchodní řetězce. To vše vyvolává mezi investory obezřetnost.
„Taková situace přináší velkou nejistotu pro ekonomiku, což má vliv na soukromé podnikání a přímé zahraniční investice v Polsku,“ uvedl generální ředitel polské divize Deutsche Bank Krzysztof Kalicki. Projekty, které byly dohodnuty do letošního roku, podle něj pokračují, avšak o nových investicích už se vedou dlouhé diskuse.
Vládní úředníci ale tvrdí, že obavy nejsou namístě, podle nich jde jen o to, aby si investoři zvykli na nové lídry země a jejich program. „Je to otázkou obou stran, aby poznaly jeden druhého,“ řekl prezident Polské agentury pro informace a zahraniční investice Bartlomiej Pawlak. Podle něj zahraniční investoři stále považují Polsko za stabilní trh s dobrými vyhlídkami.
Nová bankovní daň
Některé velké společnosti v Polsku dál investují - polská ekonomika totiž roste a má konkurenceschopné platy. Například německý Daimler v květnu oznámil, že investuje 500 milionů eur, tedy 13,5 miliardy korun do závodu na výrobu motorů pro vozy Mercedes-Benz. U jiných firem se naopak zdá, že jsou opatrnější.
Každoroční průzkum německo-polské průmyslové a obchodní komory mezi německými investory v regionu ukázal, že vedoucí pracovníci jsou znepokojeni. Respondenti byli mnohem optimističtější než v loni v oblasti polských dodavatelů, infrastruktury a pracovních zkušeností. Jejich hodnocení politické stability a předvídatelnosti hospodářské politiky se ale prudce zhoršilo.
Novou bankovní daň v Polsku v lednu kritizovala rovněž Evropská centrální banka. Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service pak v květnu snížila výhled ratingu Polska na negativní ze stabilního. Zdůvodnila to fiskálními riziky plynoucími z vyšších výdajů a zhoršením investičního klimatu kvůli posunu směrem k více nepředvídatelné politice a legislativě.
Čtěte také: