ČSÚ se nedaří
Český statistický úřad (ČSÚ) byl v lednu příliš iniciativní. Panika nezkušeného vedení vyvolaná blamáží kolem čísel o zahraničním obchodu vyústila ve střelhbitou revizi údajů o ekonomickém růstu. Ze sestupné trajektorie se stal silný vzestup. Dva měsíce jsme potom žili v dojmu, že česká ekonomika podivuhodně svěže odolává ochabnutí růstu ve většině zemí Evropské unie. Jenomže nakonec měli pravdu zkušení statističtí praktici, kteří říkali: spěchej pomalu. V březnu se bude počítat hrubý domácí produkt ze celý loňský rok, a kdo ví, na co se do té doby ještě přijde.
A taky, že jo. Přišlo se k závěru, že platby od zahraničních zajišťoven byly v tom fofru a popovodňovém zmatku nesprávně zaevidované. A že tedy trajektorie není vzestupná, nýbrž skutečně sestupná. I když z jiného důvodu, než se původně myslelo. V časové posloupnosti to bylo takto: loni v prosinci jsme byli přesvědčeni, že se tempo ekonomického růstu poslední dva roky soustavně zpomaluje a ve třetím kvartále 2002 činilo jen 1,5 procenta. V lednu jsme věděli, že to není pravda, protože ekonomika rostla o 2,7 procenta. Nyní už zase víme, že to ve skutečnosti bylo 1,7 procenta. Pokračování příště.
Český statistický úřad teď soudí, že ochlazení v západní Evropě se na českém ekonomickém vývoji nemohlo neprojevit a že sestupný trend hospodářské dynamiky potvrdí i data o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí letošního roku. Co bude dál, to se uvidí. V Iráku začala válka. Svou válku s odborným i široce veřejným míněním ale musí vybojovat i sám ČSÚ. Relativizace statistických dat v Česku přesáhla únosnou míru. Argumenty o tom, že jinde se také reviduje, jsou slabé. Důvěryhodná revize je plánovitá, přesvědčivě metodicky zdůvodněná a podpořená rychlostí zveřejnění původních údajů. Mimoto by tak měl činit úřad, jehož autorita je natolik silná, že případné pochybnosti zdatně ustojí. Nic z toho není náš případ. Pověstné statistické dilema „rychle nebo přesně“ se v případě českých údajů o hrubém domácím produktu mění v axiom: pomalu a špatně.
Je pravda, že za to nemůže staťák sám. Že to má někdy zcela objektivní příčiny. Že úřad pracuje osm měsíců v provizorních podmínkách, roztříštěn do řady dočasných útočišť v Praze i v ostatních místech republiky. Jenže co je to statistikům platné, když pracně budované dobré jméno jejich úřadu vůčihledně bere za své.
Vládou navržený kandidát na nového předsedu ČSÚ Jan Fischer má všeobecně uznávané předpoklady odborné i manažerské. Vedle schopnosti zajistit včasná a přesná čísla bude však také muset usilovně pracovat na obnovení prestiže úřadu jako respektované databanky informací, jejíž nepostradatelné údaje mají váhu a řád. Dnes je to tak, že když se statistik někde prořekne, odkud je, čeká ho buď soucitný pohled, nebo poťouchlý úsměv.