Vinice se rozprostírají při jižním pobřeží
Dvě stě let není v historii vinařství dlouhá doba. Zvláště pak, když ty první roky z oněch dvou set nebyly příliš úspěšné. Přesto se země, o které je řeč, za ten čas propracovala z pozice outsidera mezi špičku vinařského světa a její hvězda stále strmě stoupá.
Révové sazenice v Austrálii objevily koncem osmnáctého století. První výsledky nevyvolávaly žádné nadšení. Sazenice nevýrazné kvality a nešťastně volená lokalita – menší farma v Novém Jižním Walesu s nevhodnou půdou, to byly příčiny počátečních rozpaků z pěstování révy. Posléze se podařilo nalézt vhodnější místo s lepšími podmínkami a tam odstartovat australské vinařství. Vína však byla, zejména pod vlivem vkusu zažitého na britském trhu, těžká, s výraznými stopami po cukru a povětšině dolihovaná. Tento stav trval až do poloviny dvacátého století. Tehdy se i zde, na kontinentu omývaném ledovými antarktickými vodami a bitém divokými bouřemi, začalo s produkcí kvalitních odrůdových vín. Postupně se australská vína stávají hitem.
Dnešní rozloha tamních vinic činí okolo sto dvaceti tisíc hektarů a roční produkce přesahuje osm milionů hektolitrů. O tom, jakým tempem se australské vinařství v posledních letech rozvíjí, svědčí informace o meziročních přírůstcích plochy vinic. V období mezi roky 1995 a 1998 rostla rozloha viničních tratí každoročně nejméně o osm tisíc hektarů.
Téměř veškeré vinice se rozprostírají při jižním pobřeží. Největší podíl, přibližně 50 procent, připadá na Jižní Austrálii, necelá čtvrtina rozlohy potom shodně na Victorii a Nový Jižní Wales. Asi dvě procenta vinic nalezneme v Západní Austrálii a nepatrné rozlohy leží v Tasmánii a Qeenslandu. Bohatá, dobře vyzrálá surovina s vysokou koncentrací všech prvků v ideální kombinaci dává možnost připravit odrůdově výrazná vína plného buketu a excelentní, precizně vybalancované chuti. Vína, která při vší obsažnosti umí být báječně jemná a kulatá, mají dlouhé dozvuky a zanechávají příjemný dojem.
Vzorky pro dnešní seznámení se s australskými víny jsem našel v nabídce Karlovarské Becherovky a představuji z ní hned dva.
Orlando Jacob´s Creek dry Riesling ´99. Orlando Wyndham Group, společnost, která je producentem tohoto vína, existuje od roku 1847, kdy její zakladatel Johann Gamp vybral v Barrosa Valley ideální parcely pro osázení bílými odrůdami. Dodnes se připravují ze zdejších hroznů elegantní, vína mocného výrazu. Předvedený Riesling oplývá zlatou barvou s vysokou jiskrou, poněkud silnějšího tónu, než jsme zvyklí u ryzlinků našich. V kytce nabízí udivující škálu tónů, kde se vedle sebe rovnají vůně citrusů, květin a pikantních kyselinek. Chuť je stejně širokoúhlá jako kytka, rozrůstá se však o tóny hroznů a pikantní závěr kyselin, který dotváří obsáhlý ovocitý hladivý dojem. Lehké víno s nižším obsahem alkoholu se dá docela dobře pít samotné.
Orlando Jacob´s Creek Shiraz/Cabernet ´99 – představitel současného trendu australských červených vín. Elegantní cuvée ze 71 procent odrůdy Shiraz a 29 procent Cabernetu září barvou a jiskrou rubínů. Buket je plný čokoládovo-tabákových tónů, švestkového nádechu a znatelného, nikoliv však převládajícího vjemu černého rybízu. Plná chuť kopírující vůni nabízí vedle prvků tmavého ovoce ještě další rozměr, a sice důrazný, ale uhlazený závěr po vanilce a dřevě. Ten vínu dodaly sudy z amerického, respektive francouzského dubu, ve kterých byly jednotlivé odrůdy školeny. Vyšší alkohol jen umocňuje hutný dojem, který po každém doušku přetrvává.