Menu Zavřít

Pomalý příliv

17. 6. 2008
Autor: Euro.cz

Fondy kolektivního investování

Novela zákona o kolektivním investování ze začátku roku 2006 byla trochu skokem do neznáma. Umožnila totiž vznik nových typů fondů, z nichž největší pozornost upoutaly speciální fondy nemovitostí a speciální fondy kvalifikovaných investorů.
Dva roky od účinnosti novely se nové fondy na našem trhu postupně zabydlují a úsilí věnované jejich zakládání přináší první výsledky. Důvodem relativně pozvolného rozjezdu tohoto investičního pododvětví asi je, že potenciální investoři velmi pečlivě analyzují, zda je fondová struktura pro jejich záměry vhodná. Tento přístup je v principu správný, protože investoři tím předcházejí případným nedorozuměním, co fondy mohou, či nemohou nabídnout.

Současný stav

Současný stav nejlépe ilustrují následující údaje. Z informací České národní banky vyplývá, že od účinnosti novely vzniklo deset investičních společností a některé z nich transformací jiných subjektů, například obchodníků s cennými papíry. Bylo uděleno 36 licencí pro vytvoření fondů kvalifikovaných investorů a tři pro speciální fondy nemovitostí. Ve speciálních fondech nemovitostí bylo v polovině června shromážděno přes 1,5 miliardy korun a ve speciálních fondech kvalifikovaných investorů na konci minulého roku 14,3 miliard korun. Co mohou nové fondy nabídnout?
Všechny typy českých fondů kolektivního investování nabízejí daňové výhody. Za tu nejpodstatnější je považována sazba daně z příjmů právnických osob ve výši pět procent. Daňové dopady využití fondů jsou však komplexní a je nutné je zkoumat s ohledem na povahu konkrétního projektu.

Dva typy fondů

Speciální fondy nemovitostí jsou jediným českým typem fondů, který je zaměřen na investice v realitní oblasti a zároveň je vhodný pro nabídku široké veřejnosti. Speciální se v názvu používá proto, aby se (zjednodušeně řečeno) tyto fondy vytvářené podle specifických českých předpisů odlišily od těch vytvářených dle evropských směrnic, pro které zákon používá označení standardní. Na rozdíl od speciálních fondů kvalifikovaných investorů nejsou investice do tohoto typu fondu omezeny ani požadavky na specifické vlastnosti investora, ani minimální výší investice. Na druhé straně jsou některá pravidla pro speciální fond nemovitostí přísnější - může mít například pouze formu otevřeného podílového fondu. Zákon dále stanoví celou řadu požadavků na investiční politiku a postupy při obhospodařování a oceňování majetku v tomto typu fondů.
Speciální fondy kvalifikovaných investorů jsou strukturou vhodnou pro menší skupiny investorů splňujících požadavky na „kvalifikované“ investory. Zásadní výhodou těchto fondů je, že jejich investiční politika závisí téměř výhradně na statutu. Pod jejich právní formou si tedy lze představit fondy zaměřené nejen na cenné papíry či nemovitosti, ale i na komodity, rizikový kapitál či využívající leverage, poskytující úvěry a podobně. Svoboda při stanovení investiční politiky však přece jen není neomezená. Vyžaduje se například základní rozložení rizika. Fond kvalifikovaných investorů může být založen jako investiční fond nebo jako otevřený či uzavřený podílový fond.

WT100

Neuzavřený legislativní rámec

Vývoj legislativního rámce není uzavřen a v blízké budoucnosti lze očekávat diskusi o některých případných zlepšeních. Jedním z námětů pro tyto diskuse je zavedení možnosti vytvářet podílové fondy s právní subjektivitou. Ty by umožnily zkombinovat výhody podílového a investičního fondu, a tím vytvářet struktury podobné investiční společnosti s variabilním kapitálem (SICAV).
K vytvoření všech typů fondů je třeba povolení (licence) České národní banky. Správa fondů podléhá jejímu dozoru, z čehož vyplývají některé specifické povinnosti. Na druhé straně se objem zkušeností a znalostí z této oblasti postupně zvyšuje, což vede i ke snižování časové a finanční náročnosti při jejich zakládání.

  • Našli jste v článku chybu?