Většina manažerů se domnívá, že podpora Václava Havla ve volbách ODS pomůže
Myslíte si, že podpora ODS od exprezidenta Václava Havla přinese této straně lepší výsledek ve volbách?
- Ano 52,8 %
- Ne 38,2 %
- Nevím 9 %
Z rozhovoru s bývalým prezidentem Václavem Havlem, publikovaného v Lidových novinách 18. dubna, vyplývá, že občanští demokraté by v kampani do podzimních předčasných voleb mohli mít nečekaného spojence. Václav Havel sice v rozhovoru přímo neřekl, že bude ODS ve volbách podporovat, ale kromě jiného prohlásil: „Tričko (ODS) bych nenosil, ale svůj názor bych asi určitým způsobem dal najevo.“ O lepším volebním výsledku ODS díky exprezidentově podpoře je přesvědčeno 52,8 procenta manažerů.
Nikoli však následující respondent: „Otázka se mi moc líbí. Klidně by však mohla znít: Myslíte si, že když se ODS spojí s ďáblem, přinese jí to lepší výsledek ve volbách?
ODS se naprosto zpronevěřila volebnímu programu ,rovné daně‘, s nímž vyhrála volby, a musí za to pykat. Důsledky musejí být tvrdé, protože ODS svého hlavního ekonoma Vlastimila Tlustého, strůjce volebního úspěchu, následně zdiskreditovala a zlikvidovala. ODS na důvěře veřejnosti nepřidají ani aféry, na kterých se přímo, či nepřímo podílela.
Do ODS před volbami v roce 2006 vstoupilo mnoho kariéristů, kteří sledovali pouze sobecké cíle. Tito lidé způsobili pokles preferencí ODS a ztrátu popularity u jejích tradičních voličů. Z tohoto ,smradlavého bahna‘ politiky lobbistů a podvodníků ODS v krátké době nepomůže ani Václav Havel, ani žádná jiná morální autorita. Špatný volební výsledek a očistná koupel opozice proto ODS prospějí.“
Opačný názor má ale tento manažer: „Podpora ,hradního křídla‘ straně ,pravých kapitalistů‘ bude mít dvojí účinek. Na jedné straně může poskytnout širší alternativu a pocit větší důvěryhodnosti voličům, kteří si nepřejí levicovou vládu s nějakou podporou KSČM. Na druhé straně zřejmě vyhrotí rozpory uvnitř ODS. Historické zkušenosti sice vybízejí spíše k záporné odpovědi, chci však být optimistou a podpořit všechny rozumné kroky pro konsolidaci pravicové alternativy. Pokud se podaří, aby převládly pozitivní dopady, bude to neobyčejně dobrá zpráva pro budoucnost tuzemské politiky.“
Nesouhlasí další respondent: „Nepředpokládám to. (Slovní) podpora Václava Havla totiž pouze vyjadřuje názor, že to, co se stalo – tedy pád vlády Mirka Topolánka – bylo dost nešťastné a nemuselo se či nemělo se stát za českého předsednictví EU. ODS musí k volbám přijít s jasným a pro lidi srozumitelným programem a také s novými tvářemi. Jinak nebude mít velkou šanci na úspěch. Václava Havla si sice velmi vážím, ale nedovedu si ani při nejlepší vůli představit, že by jeho přítomnost ve volební kampani ODS byla pro voliče velkým ,tahákem‘. A ani by to nebylo správné, protože politika strany, která chce vést stát, musí být založená především na obsahu a přínosu pro něj, a nikoli pouze na slovech.“
Kladnou odpověď připojuje tento manažer: „Na takovou otázku sice neexistuje jasná odpověď, ale přikláním se k ano. Podpora exprezidenta Havla pomůže těm, kdo v ODS zůstanou a ve volbách ji budou jako kandidáti reprezentovat. Z tohoto hlediska bych ji snad nazval pravicově realistickou stranou se sklonem ke spolupráci se středovými a pravicově liberálními subjekty. Bude však určitě mnoho dnešních, pravicově konzervativních členů, kteří ODS opustí a budou hledat štěstí ve Straně svobodných demokratů. Případně v jiných, silně pravicových subjektech, které vznikají nebo v budoucnu vzniknou. Topolánkova šance je v tom, že posbírá mnoho bývalých voličů US-DEU, ODA a dalších, kteří se dnes cítí bezprizorní. Pravděpodobně bude tato strana schopna odvést mnoho voličů KDU-ČSL a možná i Straně zelených, které proto budou mít problém se do sněmovny vůbec dostat. Pro ODS bude nebezpečná kritika zprava. Přičemž kritika zleva je standardní a nic nového nepřinese. Pro pravicového člověka je pohled na roztříštěnou pravici poněkud tristní. Pravděpodobně nezbude nic jiného než se smířit s určitým obdobím levicové vlády. Aspoň po dobu, než se levice znemožní (jak to obvykle ve světě bývá) nebo vnitromocenskými půtkami rozloží.
Nejvíce se obávám, že bez komunistů a jejich podpory nemůže ČSSD vyhrát. A také, že pod pláštíkem falešné solidarity začne někdo shora regulovat a řídit naše životy. Tím nás připraví o část dnešní svobody, ale zejména bude potlačovat přirozenou lidskou iniciativu, která se přestane vyplácet. Důsledky takového vývoje není těžké domyslet.“
Odpovídalo 144 manažerů