Menu Zavřít

Pomoc z Polska

9. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Záhadná schůzka přítelkyně Grossových s Jackem Spyrou, ústřední postavou Orlangate

Podnikatelka Libuše Barková, dlouholetá rodinná přítelkyně expremiéra Stanislava Grosse, se 24. srpna ve 13.00 sešla s polským lobbistou Jackem Spyrou, který nyní figuruje jako jedna z ústředních postav česko-polské korupční kauzy Orlangate. Tehdy však Spyru ještě nikdo neznal. Schůzka v pražské restauraci Grotta se uskutečnila den předtím, než se měl Spyra počtvrté sejít se šéfem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka Zdeňkem Doleželem (a kde mělo být dle Doleželových požadavků „na stole pět v českých“) a zároveň den poté, co Doležel, vyslán Paroubkem, jednal v Polsku s premiérem Markem Belkou o záležitostech souvisejících s privatizací Unipetrolu. Nakolik mohou všechny tyto schůzky souviset? Podle Barkové, která byla nedávno odsouzena (zatím nepravomocně) k pěti letům vězení kvůli údajným pojistným podvodům, kterých se měla dopustit na svých nemovitostech v Buzicích u Blatné (Barková se proti rozsudku odvolala, ale 1. září se odvolala i státní zástupkyně, která žádá přísnější trest) jí Spyra nabídl „vyřešení jejího problému, pokud bude spolupracovat“. Polák však tvrdí, že to byla Barková, kdo schůzku inicioval a žádal o pomoc.

EURO: Jak jste se ke Spyrovi dostala? BARKOVÁ: Jeden můj známý, pohybující se ve stavebnictví, mě asi před měsícem kontaktoval, že by se se mnou chtěla sejít jedna finanční skupina, která ví spoustu věcí o mých problémech, a tvrdil, že tato finanční skupina se chce sejít proto, že zná pozadí oněch potíží a dokáže je vyřešit. Měla jsem z toho velké obavy, protože mi to bylo prezentováno tak, že budou chránit mé děti a mou osobu, pokud budu spolupracovat. Účast jsem nakonec potvrdila, ale ze schůzky posléze sešlo. Po měsíci jsem byla stejným způsobem oslovena znovu. Tentokrát se to uskutečnilo.

EURO: Věděla jste, že tam přijde Jacek Spyra? BARKOVÁ: Nevěděla jsem, kdo přijde.

EURO: Byli jste na té schůzce sami? BARKOVÁ: Byl tam se mnou ještě jeden člověk, protože jsem se obávala nějaké provokace a necítila jsem se bezpečně. Snažila jsem se, aby ten salonek byl naprosto prázdný. Personál, který mě zná a zná hlavně toho pána, co tam byl se mnou jako doprovod, věděl, že by v tom mohl být určitý stupeň nebezpečnosti. Byla jsem připravena restauraci opustit tak rychle, jak by to jen bylo možné, pokud by k něčemu došlo.

EURO: Až v restauraci se vám Spyra představil? BARKOVÁ: Ano. Tvrdil, že je velký kamarád s panem Doleželem, šéfem premiérova kabinetu. Říkal též, že dělá pro polskou stranu.

EURO: Co tím myslel? BARKOVÁ: Nikoho nejmenoval. Polská strana mě prý sleduje, vnímá veškeré mé rozhovory, mé problémy, prý o tom spoustu vědí a dokážou ty věci zastavit, ovšem jen za určitých podmínek. Ony podmínky by měla určit finanční skupina, která Spyru oslovila, ale o níž nechtěl hovořit. Jelikož byl jen prostředníkem, chtěla jsem po něm, aby se případné další schůzky zúčastnili přímo ti lidé, pro něž dělá. Nebylo mi jasné, o co tady jde. Spyra líbil, že takovou schůzku domluví, ale moc se mu do toho nechtělo. Já jsem mu řekla, že si to kladu jako podmínku. Nakonec navrhoval schůzku v zahraničí, konkrétně mluvil o Rusku.

EURO: V čem by vaše spolupráce měla spočívat? BARKOVÁ: Má údajně pocit, že mám spoustu informací, které by se daly použít.

EURO: Jakým způsobem použít? BARKOVÁ: Na Grosse, nebo lépe řečeno na sociální demokracii jako takovou. Už jsem podobné nabídky výměnných obchodů v minulosti sice zažila, ale tentokrát mi nebylo vůbec jasné, kdo mě chce do čeho namočit. Snažila jsem se zdůraznit, že i kdybych opravdu cokoliv na Grosse věděla - třeba kdy chodí ráno na záchod - tak bych jim nic takového neřekla, protože si myslím, že to je jeho osobní věc. A pokud jsem se někdy s Grossem znala, tak jenom jako kamarádka, nikdy jsem s ním žádné obchody nedělala.

EURO: Trvala ta schůzka dlouho? BARKOVÁ: Rozhovor byl skoro hodinový, byl to spíše takový Spyrův monolog. Nastiňoval mi své kamarádství s Doleželam, jak pracuje pro polskou stranu, říkal mi také, že nevím, co obnáší podnikání, když má člověk pod sebou několik tisíc lidí a jde o miliardy. Údajně mi ale všechno vysvětlí, až tu další schůzku domluví. Pak jsem chtěla číslo jeho telefonu, tak mi je nechtěl dát. Prý se ozve sám.

EURO: Kdy se měl ozvat? BARKOVÁ: Do dvou dnů, ale už se neozval. Následující týden vysílala TV Nova reportáž, kde byl Spyra s Doleželem natočen skrytou kamerou. Je mi divné, proč si někdo nenahrál také mě.

EURO: Třeba si vás nahráli a nevíte o tom. BARKOVÁ: Jsem si jistá, že nenahráli.

EURO: Můžeme věřit tomu, že jste si toto všechno nevymyslela a nesnažíte se pomáhat Grossovi? BARKOVÁ: Mám na to svědky. A také třeba proto, že jste s otázkami oslovili vy mě, nikoliv já vás (rozhovor se uskutečnil 6. září - pozn. red.). Mluvím s vámi jenom proto, že jsem z toho všeho hrozně zmatená a vůbec nechápu, kdo mě chce k čemu použít.

EURO: Vedou se spekulace, zda za celou tou televizní reportáží - kde Spyra mimo jiné hovoří o tom, že majitel Agrofertu Babiš korumpoval manžele Grossovy - je skupina kolem Setuzy, která měla též jako Babiš zájem participovat na privatizaci Unipetrolu po boku polské PKN Orlen. BARKOVÁ: Vzhledem k tomu, že jsem s těmi lidmi kolem Setuzy hovořila, tak tomu nevěřím.

EURO: Vy osobně máte nějaké informace, že by Babiš „finančně podporoval“ rodinu Grossových? BARKOVÁ: Víte, já jsem od Spyry slyšela, že Grosse podporoval úplně každý. Snažil se nastolit atmosféru, že Gross je totálně zkorumpovaný politik. Nejmenoval jenom Babiše, ale spoustu jiných finančních skupin, které ho údajně platily. Po mně v podstatě jenom chtěl, abych mu to potvrdila.

EURO: Byla byste schopna dát za Grosse ruku do ohně, že úplatky nebral? BARKOVÁ: Kdybych s ním byla v obchodním styku, tak odpovím, ale takhle toho nejsem schopna.

EURO: Mluvilo se na vaší schůzce o Unipetrolu? BARKOVÁ: Samozřejmě.

EURO: V jaké souvislosti? BARKOVÁ: Právě v souvislosti s úplatky. Co by se dalo prokázat, co by se prokázat nedalo. Na můj vkus to Spyra hnal příliš okatě tím směrem, aby očernil Grosse. Snažil se do těchto odpovědí dostat i mě. Nejde o to, že bych Standu chtěla chránit, ale sama sebe ptám, jak až daleko to chtějí hnát.

EURO: Grosse jste o této schůzce informovala? BARKOVÁ: Informovala. Ale až poté, co jsem viděla Spyru v televizi Nova.

EURO: Jak reagoval? BARKOVÁ: Byl překvapen.

EURO: V jakém jste teď vztahu s expremiérem? BARKOVÁ: Řekla bych velmi neutrálním, protože mám svých starostí dost. Jenom citlivě vnímám skutečnost, že někteří lidé se mě snaží dotlačit do situace, která pro mě není vůbec příjemná, a v koutku duše vyčítám Standovi, že právě on mě do toho všeho dostal.

MM25_AI

EURO: Patříte k těm lidem, kteří si myslí, že kauza kolem privatizace Unipetrolu byla někým zinscenována? BARKOVÁ: Že je za tím něčí konstrukce, jsem si stoprocentně jistá. Jinak by neoslovovali i mě. Z jakého důvodu? Proč mě nadále používají a snaží se mě dostat na hranici zoufalství, abych byla ochotna udělat cokoliv? Jako by mi někdo neznámý řekl, dostaneme vás tam, kam potřebujeme, a je jenom na nás, zda budete oběšena či nikoliv.

Spyra: Já zlý, oni svatí Polský lobbista Jacek Spyra potvrzuje, že se s Barkovou za přítomnosti jejího přítele 24. srpna sešli. Odmítá ale, že to byl on, kdo byl iniciátorem setkání. Barková prý kontaktovala jeho a to skrze „jednoho člověka, kterého on zná již sedm let“. O setkání údajně usilovala už dvakrát předtím, ale teprve napotřetí se uskutečnilo. Na schůzce jej podle Spyrovy verze Barková seznámila se svým případem a ptala se, zda by jí nemohl nějak pomoci. Otázka je, proč by se Barková (s kontakty na nejvyšší místech) obracela se žádostí o pomoc právě na Poláka Spyru, který byl do té doby neznámou osobou. „Přečetla si o mně v novinách. Psalo se o mně v polském tisku a část toho se objevila i v Mladé frontě a v Lidových novinách,“ říká lobbista. Ovšem jediný novinový článek o Jackovi Spyrovi, která se týdeníku EURO podařilo v databázi českého tisku do 24. srpna 2005 nalézt, byl v Hospodářských novinách, a to přesně v den schůzky Spyra-Barková. Spyra také striktně odmítá, že by před Barkovou vystupoval jménem nejmenované finanční skupiny a nabízel jí další schůzku v zahraničí, konkrétně v Rusku. „Rusko? Já a tímto směrem? Tak tohle už mě opravdu ser… To už je opravdu moc! Já, který byl žádán o poskytnutí úplatku, jsem tady dnes líčen jako ten nejhorší člověk a všichni ostatní jsou svatí jak Jan Pavel II.,“ říká nazlobeně polský podnikatel.

  • Našli jste v článku chybu?