Vyšetřování údajné korupce při nákupu, respektive následném leasingu letounů JAS-39 Gripen by se mohlo v dohledné době rozrůst o další – možná dost závažné – důkazy. Podle všeho dosluhující nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se totiž obrátila na státního zástupce US Departement of Justice ve Washingtonu se žádostí o poskytnutí informací a materiálů k tomuto případu. Využila tak nabídky, která před časem ze strany USA přišla.
Poněkud odlišněji se k obdobné prosbě postavily další země, kterými údajná úplatkářská kauza delší dobu lomcovala. „Přestože v únoru nejvyšší státní zástupkyně požádala o obdobnou součinnost generální prokurátorku Anglie, Walesu a Severního Irska, žádné materiály či informace, vyjma obecně dostupných, jsme neobdrželi,“ tvrdí mluvčí Vesecké Renata Malinová. Jak známo, ve Velké Británii trestní řízení skončilo bez trestů pouze vysokou pokutou pro výrobce stíhaček. Celkem tvůrce Gripenů – firma BAE Systems – zaplatila 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA. Britové vyšetřovali účetní nesrovnalosti v obchodu s Tanzanií a v USA nepravdivé výroky o dodávkách do Saúdské Arábie, České republiky a Maďarska. Kauzou Gripen se už v červnu začala zabývat Pracovní skupina proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích OECD v Paříži.
Nakolik bude mít případná pomoc ze strany Spojených států smysl, ještě není jasné. V České republice totiž bylo vyšetřování napoprvé odloženo s tím, že se nepodařilo identifikovat pachatele, a napodruhé kvůli tomu, že se nejedná o podezření z trestného činu.