Menu Zavřít

Pomsta nechtěného Paroubka

27. 5. 2011
Autor: Euro.cz

ČSSD

MM25_AI

Stínový ministr financí, jednička kandidátky do příštích eurovoleb, anebo kandidát socialistů na post eurokomisaře. Takové nabídky vyslechl od předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jeho předchůdce Jiří Paroubek. Ani jedna z nich však podle něj nebyla myšlena příliš vážně.
Zhruba před třemi týdny Sobotka Paroubkovi mezi čtyřma očima nabídl post stínového ministra financí. Zřejmě čekal, že expředseda odmítne. To se nestalo, ale vlivní socialisté se postavili proti. Podle Paroubkových spolustraníků z obavy, že by je ve stínové vládě zastínil. O týden později to Sobotka Paroubkovi sdělil s tím, zda by neuvažoval o pozici lídra kandidátky do europarlamentu či funkci eurokomisaře. Expředsedu to rozzlobilo. Odpověděl, že když si Sobotka nedokáže prosadit, aby byl Paroubek stínovým ministrem financí, nemůže brát jeho další nabídky vážně.
Poté začal Paroubek veřejně mluvit o angažmá v ČSNS. V rozhovoru s Lidovými novinami s pompou oznámil, že by také mohl ze strany odejít a v barvách ČSNS, v níž byl dříve šestnáct let, se pokusil přijmout „výzvu, která se rýsuje, tedy dostat do sněmovny historickou stranu spjatou s Edvardem Benešem“. „Stále to ale není definitivní. Zatímco před hovory se Sobotkou to ale bylo tak 40 ku 60 procentům v neprospěch jeho odchodu, nyní je to přesně opačně,“ tvrdí jeden z Paroubkových blízkých spolupracovníků. Do složení stínové vlády ČSSD se promítl boj mezi Sobotkovým křídlem a lidmi okolo prvního místopředsedy Michala Haška. Ve stínové vládě zůstává třeba Petr Hulinský (MMR), vrací se do ní Zdeněk Škromach (práce a sociální věci) a padlo angažmá Vladimíra Špidly, který je „jen“ poradcem pro evropské záležitosti.

  • Našli jste v článku chybu?