Menu Zavřít

Popírala holokaust, zůstává ve vězení. Co se v Německu o nacistech smí říkat a co ne?

15. 8. 2018
Autor: Paul Zinken/dpa/Pool/dpa/ Profimedia

Německý ústavní soud potvrdil dvouletý trest Ursule Haverbeckové za popírání holokaustu. Zpochybňování vyhlazování židů odporuje německé ústavě a je neslučitelné se svobodou projevu, rozhodli soudci v Karlsruhe. Stížnost „nacistické babičky“, které je 89 let, přijata nebyla. Ústavní soudci naopak vyhověli provozovateli internetového radia Germania, kde zazněl názor, že přeživší holokaustu vydělávají peníze přednáškami o masovém vraždění za druhé světové války.

Ursula Haverbecková je známou popíračkou holokaustu v Německu. Byla odsouzena na dva roky vězení. V 89 letech nastoupila trest letos v květnu. Její stížnost k německému ústavnímu soudu v Karlsruhe soudci nepřijali s argumentem, že popírání masového vraždění židů nacisty není slučitelné s ustanovením o svobodě projevu.

Haverbecková opakovaně tvrdila, že koncentrační tábor v Osvětimi byl pouze pracovním táborem a nemohlo tam docházet k masovým vraždám v plynových komorách. Přitom je prokázáno, že jen v Osvětimi-Březince bylo během války zavražděno 1,1 milionu židů. Celkem nacisté během války vyvraždili 6 milionů lidí židovského původu.

Ústavní soudci naopak vyhověli stížnosti provozovatele internetového rádia Germania. Ten měl zaplatit finanční pokutu za to, že v soukromém rozhlase zaznívaly názory zlehčující nacistické zločiny. Například kritika, že výstava o německé armádě Wehrmacht z let 1995 až 1999, jež putovala po německých a rakouských městech, měla být zmanipulovaná, aby očernila německé vojáky. Výstava ukazovala zločiny německé armády na východní frontě.

Kde je zpochybňování holokaustu považováno za trestný čin:
Belgie, ČR, Francie, Izrael, Maďarsko, Německo, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko.

Zdroj: wikipedia

V rádiu byl také prezentován názor, že přeživší holokaustu vydělávají peníze na přednáškách o masovém vraždění. Takové vyjádření ale není podle ústavního soudu trestné a neporušuje svobodu projevu. Případ vrátili soudci k posouzení obecnému soudu.

Popírání holokaustu přináší bezprostřední nebezpečí pro společnost, tvrdí německý ústavní soud. Haverbecková svými články záměrně podporovala nesnášenlivost vůči židům a německé židovské ústřední radě, odůvodnili soudci v zamítavém stanovisku k její stížnosti.

V Německu způsobila rozruch také slova zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, který prohlásil, že není nutné odstraňovat ze sociální sítě vyjádření popíračů holokaustu.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová reagovala tím, že antisemitismus by měl být trestán všude na světě, včetně popírání vyvražďování židů nacistickým režimem. Zuckerberg naopak tvrdí, ač je sám Žid, že popírači holokaustu jsou často naivní lidé, kteří to nemají v hlavě srovnané. Ve Spojených státech se klade důraz na svobodu projevu podle prvního dodatku ústavy a popírání židovské genocidy není trestným činem.

FIN25

Dále čtěte:

Za „polské koncentráky“ vězení nebude. Varšava zmírnila kontroverzní zákon

Okamura si může oddychnout. Pokus o jeho odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny nevyšel

Romové žalují Okamuru a Roznera. Požadují odškodnění za morální újmu

Komentář: Prasárna v prasečáku

 Páral


  • Našli jste v článku chybu?