Nejkritičtějším dnem pro německou přenosovou soustavu má být podle interpretace některých médií třetí středa v lednu v sedm hodin večer. Varování před blackoutem, který postihne německé zákazníky, se každý rok opakuje.
Deník Die Welt varuje před tím, že příští rok by mohlo v krajním případě dojít k ohrožení německé ekonomiky tím, že se zhroutí dodávky elektřiny a dojde k takzvanému blackoutu. Jako referenční datum převisu poptávky nad nabídkou elektřiny uvádí datum 20. ledna 2021.
Deník vychází z krizového scénáře německých operátorů přenosových soustav 50Hertz, Amprion, Tennet a TransnetBW, jež působí na území Německa. Jejich zpráva vydaná v lednu 2019 totiž uvádí, že nejkritičtějším termínem v roce, kdy poptávka po elektřině přesáhne nabídku, může panovat v letech 2019 až 2021 třetí středu v lednu v sedm hodin večer. Letos to mělo být 15. ledna, o rok později 20. ledna.
Země by v případě naplnění černého scénáře musela dovážet elektřinu ve velké míře ze zahraničí, aby výpadkům dodávek zamezila. Kritická situace, o které každým rokem informuje německý deník, je podle některých webů svého druhu fakenews a snaží se pouze vyvolat paniku, jež se šíří po sociálních sítích.
Kdo zaskočí za reaktory, když nebude foukat a svítit, ptá se vlivný německý ekonom Sinn
O hrozících výpadcích elektrického proudu píše deník opakovaně v lednu. V roce 2018 to bylo o blackoutu v roce 2020. Každoročně aktualizovaná zpráva operátorů o deficitu výkonu německých elektráren, který bude třeba nahradit dovozem elektřiny ze zahraničí, se vždy posouvá o rok dopředu. Jedná se nicméně o teoretické riziko v případě, že by došlo k výraznému výpadku obnovitelných zdrojů a zároveň výpadku konvenčních zdrojů – tepelných a jaderných elektráren.
„Vyvolávání paniky kvůli 15. lednu 2020 v sedm večer bylo založeno na prognóze z roku 2017, která je už nyní zastaralá. Tvrzení o „dvou týdnech bez proudu“ jsou falešná,“ napsal například web Mimikama.
Rozsáhlý blackout v Evropě nebyl 75 let
Loni v červnu web veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle v článku o tom, zda hrozí v Evropě rozsáhlý blackout, k jakému došlo v zemích Argentina, Uruguay a Paraguay, citoval profesora pro energetiku Veita Hagenmayera z technologického institutu v Karlsruhe.
Podle něj je rozsáhlý přeshraniční blackout v Evropě velmi nepravděpodobný. Hrozí pouze v případě, že by došlo například kvůli extrémní bouři na velké části území Evropy k poškození energetické infrastruktury. „K tomu ale posledních 75 let nedošlo,“ zdůraznil.
Mluvčí firmy Tennet dokonce zdůraznila, že Německo má jednu z nejbezpečnějších přenosových soustav na světě.
Obáváte se blackoutu v ČR?
Další čtěte:
Reaktor v Bádensku končí. Zelení slaví, místní ale budou odebírat elektřinu z francouzských bloků
Větrníky, kam se podíváš. Odpor lidí k turbínám chtějí němečtí politici zlomit penězi
Bod zlomu: dánský Ørsted staví pro Němce první větrný park bez státní pomoci