Někteří čtenáři si možná vzpomenou, že o restauraci Kabul už v minulosti někde četli – v oné recenzi se o ní psalo jako o zdroji chutného, sytého a levného jídla, které tu hosté konzumují usazeni v plastových židlích u plastových stolů, prakticky vystaveni na milost „odchytávačům“ sousedního nevábného podniku travesti show. Plastová tiráda asi platila pro letní zahrádku, interiér je totiž vybaven masivními dřevěnými seslemi, a co se týče transvestitů, ani jich jsme si nevšimly. Návštěvníkovu pozornost rozhodně více upoutá roztomilá dekorativní změť zahrnující mezi jiným pestré a útulně působící koberečky, rozvěšené vyšívané vestičky, nostalgické mapy Afghánistánu, fotografie a podivuhodné olejomalby jezdců na koních. Lokál má sotva pár čtverečních metrů a stoly jsou až trochu příliš namačkány na sebe, ale hned se tu cítíte jako doma. V neposlední řadě díky obsluze – usměvavé, pozorné, bez špetky vtíravosti. Už položená otázka, zda jsme tu poprvé, v nás vyvolala celou škálu pocitů, a to se v dnešních, často odosobněných podnicích tak často nestává („Poprvé?“ znamená totiž zároveň: „Zajímáte nás, zajímá nás, proč jste si k nám nenašly cestu už dřív, vždyť tu hosty nosíme na rukou…“ Případně: „Poprvé? Račte abonentku?“ Nebo: „Poprvé? Inu, někdy se začít musí!“). Stydlivě přiznáváme, že „opravdu poprvé“, tónem nejistým, jakým obvykle dívky odpovídají ve zcela jiných situacích. Následuje shovívavý úsměv a zvědavé otáčení štamgastů od sousedních stolů, kteří už zřejmě dávno vědí, že Kabul se patří navštěvovat kontinuálně.
Z toho absolutně nejméně koncepčního jídelníčku, jaký kdy oko spatřilo (1.afghánská jídla, 2. guláš – tady?, 3. pasta – proč?, 4. saláty, 5. polévka, 6. přílohy, 7. dezerty, 8. pizzy – nač?), okamžitě pomyslně vyřazujeme vše cizorodé a za více než ceněné asistence podmanivého pana Hasiba vybíráme nejprve předkrmy – Ašak a pečený lilek z polední nabídky, posléze Kebabe Morgh a hovězí kebab. Domácí chléb a rýže sehrají part přílohy.
Ašak jsou jakési středně velké knedlíky z tence vyváleného těsta, jaké v Rusku používají na pelmeně, nadité podušeným (zeleným) pórkem. Svrchu jsou posypány vrstvou mletého hovězího se žlutým hráškem, skvěle okořeněného, především římským kmínem. Celý skvost lze ještě zušlechtit pomocí loužičky bílého jogurtu s mátou, což se celé dohromady ukazuje jako bezchybná kombinace.
Lilek přichází na oválném litinovém pekáčku-talířku, spočívajícím na dřevěném prkénku, což je nejen praktické, ale i hezké na pohled. Úprava je podobná té, jakou známe ze Středomoří – čtyři pořádné pláty baklažánu byly trošku vydlabány a napěchovány orestovanou směsí větších kostek cibule, papriky a rajčete. Lilek je upečený dokonale do měkka –Afghánci evidentně dobře vědí, jak vynikne jeho jedinečná chuť – i ostatní zelenina je výborná. „Zapečený“ ochucený jogurt (koření je nádherně aromatické, ale o jeho přesném složení se můžeme jen dohadovat) celou jednoduchou kombinaci výtečně dotahuje. Kebabe Morgh, tedy velké kostky kuřecího masa marinované s kořením a opečené na bohatýrském kordu spolu s kousky cibule, rajčat a zelené papriky, je dalším skvělým zážitkem. Maso je křehké, šťavnaté, lehce pikantní, lze ovšem zvýraznit namočením sousta do přiloženého čatní. List kadeřavého salátu je bohužel hořký, stejně se uprostřed afghánského talíře vyjímal jako na praseti forhemetka, a tak ho bez lítosti oželíme.
Hovězí kebaby napíchnuté na jehle, tedy spíše meči, jsou dva, a to pořádné – mleté maso je kvalitní, bez flaks a chrupavek (na rozdíl od některých arabských lokálů a tureckého bufetu v Jindřišské, jejž jsme navštívily nedávno), promíchané se zelenou natí pórku nebo snad jarní cibulky. „Karbanátky“ jsou vynikající, šťavnaté, tu a tam si je noříme do pikantní omáčky s nadrcenými feferonkami, a když si chceme odpočinout, stačí přejít k zeleninové obloze, jež je příjemným rostlinným oživením – plátky okurky a rajčete zchladí hořící patro, přičemž půlka grilovaného rajčete je tak dobrá, jak jen v zimě může být. Jelikož jsme si objednaly dvě různé přílohy, střídáme skvostný domácí chléb (teplá propíchaná placka sypaná černým sezamem) s ještě lepší rýží: místo prosté bílé jsme dostaly rovnou slavnostnější verzi – když už jsme tu poprvé - oranžovou s rozinkami a mrkví. Je nasládlá, jemně orientálně kořeněná (nacházíme v ní pár semínek římského kmínu), aromatická, a tak zejména ke slanému a kořeněnému hovězímu kebabu ji lze jedině doporučit.
Pan Hasib se šalamounským výrazem odklízí nedojedené talíře („…však jsem si říkal, jak to všechno zvládnete“), my stejně šalamounsky přiobjednáváme baklavu, pardon baglawu, tedy žádné excesy, jen jeden kus, espresso (docela slušné) a mátový čaj. Sladký pamlsek přetéká drcenými vlašskými ořechy a medem, není to žádná trapná suchotina. Cítíme i voňavý kardamom, těsto je křehoučké a tenoučké. Jediným zklamáním dnešního debužírunku je mátový čaj made in pytlík, těšily jsme se na velkou sklenici plnou zeleného lupení; pickwick však digestivní funkci posléze splnil také. Koneckonců v jídelníčku, jak posléze kontrolně zjišťujeme, nebyla o čaji z čerstvé máty ani zmínka, to jsme se jen asi nechaly unést bujnou fantazií…
Nyní ale musíme z pohostinného Orientu bohužel zpátky do reality, a tak žádáme o účet. Dohromady 920 korun za veskrze pozitivní zážitek však platíme bez mrknutí oka.
Restaurace Kabul
Orientální kuchyně a pizzerie
Karoliny Světlé 14, 110 00 Praha 1
www.kabulrestaurant.cz
Tel.: 224 235 452 602 212 042
Otevírací doba: Po –Ne 12 - 23
Hodnocení restaurace:
jídlo 48 bodů z 50
servis 20 bodů z 20
nápoje 9 bodů z 10
prostředí 9 bodů z 10
Kvalita/cena 10 bodů z 10
Celkem 96 bodů z 100
VALUE FOR MONEY 10/10
+ výborná domácí kuchyně a osobní přístup
– snad jen ten chaotický jídelní lístek a v něm všechna neafghánská jídla
Výběr z jídelního lístku:
200 g Kebabe Morgh
(Kuřecí kebab: speciálně naložené kuřecí maso, obloha)
180,-
Skopový kotlet
(grilované skopové maso ve speciálním koření a zelenině, obloha)
260,-
Ash
(těstoviny, hrášek, červené fazole, mleté maso, omáčka, bílý jogurt)
150,-
Bolani s pórkem a bramborem
(Plněná kapsa: těsto, pórek, brambory) 2 ks á 35,- Kč
120,-
Mantu
(Taštičky plněné masem: mleté maso, těsto, cibule,
červené fazole, koření, máta)
160,-
Kabeli
(Rýže Basmati, hovězí maso, rozinky, mrkev, orientální koření)
100,-
Kapr na orientální způsob
(Česnek, speciální koření, obloha) Cena dle váhy
220,-
Dal
(Afghánský hrách, česnek, kari, olej, zázvor, sůl)
70,-
Sir Pira 50,-
Baglawa 60,-
Výběr z vinného lístku:
Modrý Portugal – vinařství Petr Skoupil 210,-
Frankovka, pozdní sběr – vinařství Vladimír Tetur 280,-
Zweigeltrebe, pozdní sběr 350,-
Rulandské modré, výběr z hroznů 450,-
Veltlínské zelené, vinařství Vladimír Tetur 210,-
Chardonnay, pozdní sběr, vinařství Vladimír Tetur 280,-
Sauvignon, výběr z hroznů, vinařství Petr Skoupil 450,-