Nedávná rekordní dražba děl impresionistů a klasické moderny v newyorské aukční síni Christie’s, která vynesla téměř půl miliardy dolarů, opět trochu přiživila mýtus aukcí jako exkluzivní události pro pár vyvolených. České aukce jsou sice ve skutečnosti mnohdy dosti nudnou podívanou (některé trvají i více než šest hodin!), ale pro řadu lidí přesto mají i nadále nádech čehosi tajemného.
Dobrou příležitostí, jak se zbavit ostychu a vyzkoušet si aukci na nečisto, mohou být předvánoční charitativní aukce ve prospěch nejrůznějších nadací a dobročinných sdružení. Jde vlastně o zcela regulérní dražby uměleckých děl, na kterých dokonce bývají na prodej i poměrně zajímavé práce. Rozhodně však při nich nemusíte mít strach, že nebudete vědět, jak se chovat, či že na vás budou zkušenější sběratelé pohlížet spatra. A navíc můžete mít dobrý pocit, že vaše peníze půjdou na bohulibý účel.
Jednou z akcí tohoto typu byla v polovině listopadu dražba fotografií, jejíž výtěžek šel ve prospěch Nadace Leontinka, která podporuje projekty na pomoc zrakově postiženým dětem. Své snímky do ní dodalo na sto českých fotografů včetně takových osobností, jako jsou Jindřich Štreit, Ivan Pinkava, Karel Cudlín nebo Markéta Othová. Celkem šlo o díla v hodnotě 1,2 milionu korun.
Další dobročinná aukce se koná ve středu 22. listopadu večer na pražském Žofíně, a to ve prospěch Linky bezpečí. Podporují ji tři nejvýznamnější výtvarné spolky – Umělecká beseda, Mánes i sdružení grafiků Hollar. Z výtvarníků se účastní například Zdeněk Beran, Michael Rittstein či Jiří Anderle.
Vyvolávací ceny nabízených obrazů, grafik a soch se pohybují od několika set korun do 250 tisíc. Nejvyšší vyvolávací cenu bude mít bronzová plastika Duše vztažená od Olbrama Zoubka. „Výtěžek aukce má napomoci nést nemalé náklady spojené s provozováním Linky bezpečí – služeb odborné krizové intervence, jež jsou pro děti z celého Česka již dvanáctým rokem poskytovány zcela bezplatně,“ říká o poslání aukce ředitel Sdružení Linka bezpečí Tomáš Květák.
Dobročinná aukce, tentokrát ve prospěch hendikepovaných, proběhne rovněž v Paláci Žofín 7. prosince. V rámci projektu Podepsáno srdcem budou vedle darů postižených tvůrců draženy rovněž skici a návrhy světových architektů, jako jsou Norman Foster, Frank O. Gehry, Jiří Kaplický neboRem Koolhaas.