Menu Zavřít

Poptávka po zelené elektřině roste

2. 12. 2019
Autor: Euro.cz

Průměrného maloodběratele stojí zelená elektřina pouhých 15 korun měsíčně navíc, ročně ale ušetři přírodu zplodin ze spálení 2,2 tuny uhlí Pavel Petrecký

Vedoucí oddělení prodeje B2B pro klíčové zákazníky -velkoodběratele

* Evropa i Česká republika stále více žije ekologickou elektřinou. PRE ji nabízí již několik let. Jak úspěšně?

Takzvanou zelenou elektřinu nabízíme zákazníkům z řad domácností již od roku 2016. Náš produkt PREekoproud je vhodný pro všechny, pro které je ochrana našeho životního prostředí důležitá. Celkovou bilanci, tedy poměr mezi nakoupenou a prodanou elektřinou nám každoročně certifikuje společnost TUV Nord Czech. Odběratelům zelené elektřiny navíc zasíláme pravidelně na základě elektronické faktury i přehled o vlivu konkrétního zákazníka na životní prostředí. V naší ekokalkulačce na stránkách pre.cz/preekoproud si pak může každý zákazník, který o PREekoproudu přemýšlí, snadno spočítat, jak může přechodem na zelenou elektřinu šetřit životní prostředí. Pro určitou skupinu velkoodběratelů byla ekologická elektřina tématem již od otevření trhu s elektřinou v roce 2002. Motivací firem byla snaha odebírat ekologicky vyrobenou elektřinu a deklarovat tak odpovědnost k životnímu prostředí a pozitivně působit na své obchodní partnery a zákazníky. Prvním naším zákazníkem s tímto kontraktem byla společnost IKEA, postupně se přidaly některé hotelové řetězce a další. Někomu stačilo pokrytí deseti procent jeho celkové spotřeby, někdo požadoval celých sto procent.

* Kolik procent zákazníků PRE odebírá ekologickou elektřinu?

Mají o ni zájem spíše domácnosti, nebo firmy a velkoodběratelé? Poptávka po zelené elektřině každým rokem stabilně roste. Největší zájem mají především zákazníci z řad domácností. V současné době již dodáváme zelenou elektřinu do několika tisíc domácností. Pokud jde o velkoodběratele, tak z celkového počtu více než tří tisíc individuálně obsluhovaných zákazníků-velkoodběratelů jich v roce 2018 odebíralo ekoelektřinu celkem šest desítek a spotřebovali jí 563 GWh. Největší zájem o ekologickou elektřinu mají v tomto zákaznickém segmentu větší nadnárodní společnosti.

* Jaký je mix zdrojů? Jak zajistíte, že odběratel odebírá skutečně zelenou elektřinu?

Dodávka ekologické elektřiny z obnovitelných zdrojů probíhá v rámci naší společnosti bilančním způsobem (tj. objem zajištěné a nakoupené ekoelektřiny musí odpovídat objemu dodané), a to ve dvou možných režimech podle volby zákazníka. Prvním způsobem je zajištění dodávky smlouvami přímo s výrobci z obnovitelných zdrojů. Tímto způsobem je zajištěna dodávka pro zákazníky v rámci tarifu PREekoproud a její průběh, celkovou bilanci a správnost certifikuje každoročně společnost TUV. Druhým způsobem zajištění dodávky ekoelektřiny je uplatnění záruk původu z obnovitelných zdrojů v rámci evropského schématu EECS-GO RES-E (European Energy Certificate System -Guarantee of Origin Renewable Energy Sources - electricity). Garantem a správcem tohoto schématu je asociace vydavatelských subjektů AIB (Association of Issuing Bodies), jehož členem a správcem české domény je operátor trhu OTE. Záruky původu zajišťujeme na velkoobchodním trhu a po jejich uplatnění jmenovitě ve prospěch zákazníka je garance doložena oficiálním Prohlášením o uplatněných zárukách původu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, které potvrzuje OTE. Tuto variantu v současné době volí především větší zákazníci.

* Jaké jsou cenové podmínky zelené elektřiny?

Pokud se budeme bavit o ceně pro maloodběratele, tak pro zákazníka s průměrnou roční spotřebou elektřiny 2,4 MWh znamená volba zelené elektřiny s produktem PREekoproud pouhých 15 korun měsíčně navíc oproti našemu standardnímu ceníku. S touto spotřebou pak zákazník ročně ušetří přírodu zplodin ze spálení 2,2 tuny uhlí. Cenový rozdíl je tedy opravdu zanedbatelný.

* Ekologickou elektřinu poskytujete i v nabíjecích stanicích pro elektromobily. Kolik jich máte a jaký je plán v horizontu dvou až tří let?

bitcoin_skoleni

PRE k dnešnímu dni provozuje 82 dobíjecích stanic, které dohromady dokážou obsloužit přes 120 vozidel najednou. Jejich počet razantně roste, takže právě nyní spouštíme dalších šest nových dobíjecích stanic. V horizontu příštích tří let počítáme s nárůstem alespoň o 350 dobíjecích stanic, které budou nejen v Praze, ale po celé České republice. Z plánovaných bude nejméně 150 takzvaných rychlodobíjecích stanic (počínaje výkonem DC 50 kW až po 300 kW) a u zbytku půjde o takzvané standardní dobíjecí stanice o výkonu AC 22 kW. •

  • Našli jste v článku chybu?