Menu Zavřít

Pořád jedeme na horské dráze

6. 2. 2017
Autor: Euro.cz

Akcie jsou na rozvinutých trzích už hodně vysoko, přesto by mohly dál růst

Investory letos zjevně čeká podobně divoká jízda jako loni. Evropu ovlivní supervolební rok - budou se konat prezidentské volby ve Francii, předčasné volby v Itálii a parlamentní volby v Německu a Nizozemsku. K tomu se může přidat zpomalení čínské ekonomiky, příchod inflace či neočekávané kroky Donalda Trumpa a trhy „pojedou“ velice rychle dolů.

Investoři by proto měli své peníze diverzifikovat mezi různé druhy aktiv a rozhodně vše nesázet na jednu kartu.

„Vím, tohle slovo slyšíte denně. Vlastně nic neznamená a jen se jím chrání investiční poradci. Ale v období, kdy je bezriziková úroková sazba nula a méně, je zkrátka potřeba dávat si trojnásobný pozor na zázračné nabídky na zhodnocení,“ upozorňuje Tomáš Kálal, makléř společnosti Conseq Investment Management. Podle něj neexistuje univerzální produkt, který by zhodnotil portfolio o desítky procent bez rizika. „Hrajme si tak s forexem, kupujme řecké státní dluhopisy, shortujme akcie, půjčujme na karavan, ale všeho s mírou. Nosná část vašeho portfolia musí být zcela jinde,“ dodává Kálal.

Pozornost globálních investorů se pomalu vrací i do střední Evropy. Jednak tu nacházejí zajímavé příležitosti k „arbitrážím“ (jako v případě českých státních dluhopisů), jsou zde relativně levněji oceněné akcie a v neposlední řadě vykazujeme poměrně slušné růsty HDP a stabilní politické prostředí. Pro vhodný investiční tip tak není potřeba chodit daleko. Nejeden lze najít i na pražské burze. Výhoda pak spočívá v tom, že se dá bezplatně dohledat podklad pro analýzu i následnou investici. Celkový objem obchodů na pražské burze je již čtvrtým rokem stabilizovaný kolem 170 miliard korun. Objem dále neklesá z rekordních let 2005 až 2008 a nezvyšuje se rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Proto je někdy mnohem snazší zainvestovat do firmy, od které odebírám elektřinu, plenky pro děti či piju její výrobky, než složitě analyzovat zahraniční společnosti.

Na rozdíl od roku 2016 se nedá očekávat, že by se opakoval výrazný růst cen realit, které byly až dosud mezi českými domácnostmi možná vůbec nejpopulárnější investicí. Prodejní ceny bytů a domů se podle portálu CenovaMapa.org díky snadnému přístupu k hypotékám zvýšily v průměru o více než 15 procent.

Letos ovšem porostou převážně jen ceny novostaveb, a to zejména v Praze.

„U starších bytů předpokládáme ochlazení trhu. To může mít za důsledek stagnaci ceny, pomalejší růst nebo i mírnou korekci neúměrného růstu cen z letošního roku,“ říká Milan Roček, zakladatel portálu CenovaMapa.org.

Najít zajímavou nemovitost k investici může být ovšem vzhledem k výši cen komplikované. „Připomíná mi to stav v Americe před rokem 2007,“ říká Ivan Žikeš, zakladatel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a někdejší dlouholetý šéf Asociace realitních kanceláří České republiky. Před rokem 2007 došlo v USA k prudkému růstu cen realit, což v roce 2008 vyústilo v hypoteční a následně finanční krizi. Příznaky jsou podle něj srovnatelné. Ceny bytů neodpovídají kupní síle domácností a rozevírají se nůžky mezi nájmy a cenou realit. „Při investicích do nemovitostí bych radil k velké opatrnosti. Postupovat střízlivě, s rozvahou a důkladnou kalkulací,“ radí Žikeš.

Biliony v trapu

Začátek roku 2016 byl skutečně děsivý. Za první tři týdny se ze světových burz vypařilo nepředstavitelných osm bilionů dolarů (208 bilionů korun). Jen pro představu: tato částka by pokryla výdaje České republiky na celých 166 let.

Turbulence na burzách spustil volný pád čínských akcií, když na šanghajské burze muselo být dokonce dočasně zastaveno obchodování. Ropa se propadla na dvanáctileté minimum pod 30 dolarů za barel a proslulý investor George Soros varoval před opakováním finanční krize z roku 2008.

Jako na horské dráze si však investoři museli připadat i ve zbytku loňského roku. Mohla za to převážně politika.

Nejprve v červnu rozhodli Britové o odchodu z Evropské unie. Výsledkem byl pokles libry na jedenatřicetileté minimum a propad světových burz. Pád cen akcií následoval rovněž po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Tomáš Kálal radí v podobných situacích nepanikařit. „Bezpochyby největší ztrátu zaznamenali v roce 2016 investoři reagující na krátkodobé paniky. Brexit byl sice krátkodobým překvapením a výsledek referenda byl jiný, než se čekalo, prodat ale hned následující den byla největší chyba, kterou jste mohli udělat. Naopak za posledních sedm let se ukazuje, že takto negativní překvapení jsou většinou dobrou příležitostí k nákupu. Obzvláště pokud jste dlouhodobý investor a vaše portfolio se nespoléhá jen na jednoho koně, vyplatí se v období paniky naopak své pozice navyšovat,“ říká Kálal. A dodává, že už Nathan Rothschild v osmnáctém století věděl, že nejlepší je nakupovat v době, kdy na ulici teče krev. Sledujte americké firmy

Tématem číslo jedna bude v USA snížení korporátní daně. Trump se tím bude snažit přilákat zpět americké společnosti, které dnes daní mimo USA. Příkladem je i kauza největší americké společnosti dle tržní kapitalizace - Applu. Ten využíval daňových úlev v Irsku a v USA vykazoval pouze formální zisky. Mluví se o tom, že by americká korporátní daň mohla klesnout z přísných 35 až na 15 procent. Již aktuální očekávání růstu zisků firem v USA v roce 2017 je poměrně optimisticky nastaveno na osm procent. V případě, kdy by firmám poklesla daňová zátěž, by toto číslo mohlo být ještě vyšší.

Konec dobrý, vše dobré

I přes nečekané události a dramatické pohyby na trzích byl uplynulý rok pro investory nakonec výjimečný. Vydělali prakticky na všech nejobvyklejších investicích od amerických akcií přes zlato, ropu až po české státní dluhopisy.

Výnosy byly pochopitelně různé. Pokud někdo vložil na termínovaný vklad v korunách 100 tisíc, vydělal pouhou padesátikorunu. Tučnou odměnu naopak inkasovali ti investoři, kteří se nebáli rizika.

Koneckonců divoké výkyvy na akciovém trhu byly vždy pro jistý typ lidí ideální příležitostí, jak rychle vydělat velké peníze.

„Pro aktivní tradery s kladným vztahem k riziku přinesl letošní rok několik zajímavých momentů - brexit, prezidentské volby v USA a italské referendum,“ říká Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Maďarsko, Českou republiku a Slovensko. „Výjimkou nejsou výnosy v řádech desítek procent, občas i znásobení původní velikosti portfolia,“ dodává. Tak například Trump svými sliby o mohutných investicích do americké infrastruktury ve výši až jednoho bilionu dolarů vyhnal nahoru nejen ceny akcií na newyorské burze, ale ještě výš „nakopl“ komodity.

Ty tak loni poprvé po šesti letech zaznamenaly na konci roku růst. Ze zvyšování cen ropy, zinku či železné rudy potom těžily trhy, které v minulých letech investorům příliš radosti nepřinesly. Mezi burzovní vítěze se tudíž řadí Brazílie, Rusko či třeba Kazachstán.

I v USA se však daly najít akcie, které investory více než potěšily. Příkladem může být výrobce čipů Nvidia, jehož akcie vyletěly na trojnásobek.

Mezi jasné propadáky se naopak zařadily uhelné společnosti, které krachovaly jako na běžícím pásu. S absolutní ztrátou se musejí smířit akcionáři černouhelné společnosti New World Resources (NWR), která je v likvidaci poté, co zkrachovala její jediná reálná hodnota - firma OKD. Ještě na začátku uplynulého roku se dala akcie NWR na pražské burze prodat za desetník, po pádu OKD se již s akciemi neobchoduje.

NWR ale není jedinou společností, která padla. Bankrotem prochází kdysi největší těžař černého uhlí, americká společnost Peabody Energy. Stejnou bolestivou proceduru navíc podstoupila společnost Arch Coal a někteří další američtí těžaři.

Bohužel pro ně přišel růst cen uhlí až příliš pozdě.

Stále nahoru a dolů

V závěru loňského roku burzy ve vyspělých zemích mohutně rostly, čeští analytici přesto radí těmto akciím věřit. „Další posilování akciových trhů bude konfrontováno s jejich poměrně vysokým oceněním,“ upozorňuje Marek Hatlapatka, investiční stratég společnosti Cyrrus.

Prudké výkyvy cen budou podle něj pokračovat i letos.

Řadu expertů vysoké ceny akcií od jejich nákupů odrazují. Podle respektovaného

investora Davida Samry z firmy Artisan Partners je nyní složité podhodnocené cenné papíry najít.

MM25_AI

V současné době analytici preferují těžební a průmyslové firmy, výrobce léků a banky. Co se pražské burzy týče, věří zejména finančním ústavům. Zajímavou volbou jsou podle analytika České spořitelny Petra Bártka akcie Stock Spirits, které jsou oproti rivalům oceněny výrazně níže.

O autorovi| Václav Herz herz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?